referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
J. B. P. Moliére: Lakomec
Dátum pridania: 26.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tinussska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 749
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
(1622 – 1673)

J. B. P. Moliére bol najväčším komediografom. Celý život zasvätil divadlu ako autor, herec, režisér a riaditeľ divadelnej spoločnosti. Na javisku aj zomrel po predstavení svojej poslednej hry Zdravý nemocný. Ako dramatik sa pridŕžal dvoch vzorov, a to domácej frašky a talianskej komédie. Napísal 33 komédií, z ktorých vyše polovica tvorí dodnes základ komediálneho repertoára všetkých divadiel. K vrcholom Moliérovej tvorby patria diela Misantrop (človek, ktorý nenávidí ľudí a stráni sa ich), a Lakomec.

Literárna tvorbaŠkola pre ženy, Zdavý nemocný, Misantrop, Lekárom proti svojej vôli, Komická pastorála, Sicílčan, Ďuro Dandin, Taruffle, Zaľúbený doktor...

Lakomec

Dej:

Jedného dňa zavolá Harpagon svoje deti, aby im oznámil novinu. Rozhodol si zobrať si za ženu mladú Mariannu, i keď on mal okolo šesťdesiat rokov. Marianini rodičia sú spokojní, pretože Harpagon vlastní veľké majetky. Harpagon ju pozve na návštevu a privíta ju so svojimi deťmi. Vtedy Marianna zistí, že muž, ktorého milovala, je Kleant, Harpagonov syn. Harpagon chce svoju dcéru vydať za Anzelma. Ona však miluje Valéra. Kleant ukradol otcovi truhlicu. Keď sa to Harpagon dozvie, začne obviňovať každého. Keď sa to Valér začne obhajovať tým, že je syn kniežaťa, vyjde pravda najavo. Anzelm bol otcom Marianny a Valéra. Kleant povie otcovi, že mu on zobral peniaze a dá mu na výber medzi Mariannou a peniazmi. Otec sa rozhodol tak, ako Kleant predpokladal. Harpagon si vybral peniaze, Kleant Mariannu a Velér Elizu.

Analýza diela 

Moliére dal vyniknúť smiešnej črte charakteru a nepripisuje to do zápletky. V hre vystupujú postavy z nižších spoločenských vrstiev ako slúžky, majstri, ktorí sa ho už neboja. Považuje ich za tých, ktorí pánom bránia pozerať na ostatných zo strany vyššej spoločenskej vrstvy. Poukazuje na to, ako otec vymenil šťastie vlastných detí za peniaze. Je to človek nad mieru skazený, lakomý, ktorý sa nechce polepšiť. Moliére sa nesústreďuje na dej, ale na vlastnosti postáv v diele. V očiach súčasníkov sa táto komédia blížila k dráme.

Zaradenie autora – Svetový klasicizmus (17. – 18. stor.)

Téma – chorobná láska k peniazom

Žáner – divadelná hra – komédia

Časové zaradenie deja diela a prostredie – dej sa odhráva v dome Harpagona, ktorý sa nachádza v Paríži v 16. – 17. stor.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
J. B. P. Moliere: Lakomec GYM 2.9671 708 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.