referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Svetozár
Pondelok, 16. mája 2022
Ján Botto: Smrť Jánošíkova
Dátum pridania: 26.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tinussska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 000
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
(1829 – 1881)

Ján Botto sa narodil vo Vyšnom Skalníku 27. januára 1829. Jeho rodičia boli drobní roľníci. Roku 1844 začal študovať na lýceu v Levoči. Z Levoče odišiel na štúdium zememeračstva do Pešti. Botto bol najmladší zo Štúrovcov. Zomrel v Banskej Bystrici 28. apríla 1881.

Literárna tvorbaOrol, K mladosti, Pochod, Piesne vojenské, Žltá ľalia, Ctibor, Margita a Besná, ...

Smrť Jánošíkova

Dej:

1. spev:

Autor opisuje krásne prostredie ako prostredie, kde sa narodil Jánošík. Ospevuje Jánošíka, jeho družinu a ich odboj proti poddanskej porobe a zdieraniu. Dvanásť hôrnych chlapcov sedí na Kráľovej holi. Žijú voľne a naprávajú krivdy spôsobené pánmi. Okolo vatry je ich už iba desať, pretože dvoch ich už páni chytili. Ostatní spomínajú na svoje veľké činy a zážitky. Nakoniec sa však družina dozvedá, že lapili aj Jánošíka.

2. spev:

Tento spev je obrazom lapania Jánošíka. Jánošík obkľúčený v krčme drábmi sa hrdinsky bráni proti presile. Na radu starej babky mu presekli čarovnú žilku ukrytú v jeho opasku, a tak stratil svoju veľkú silu. Uväznia ho a sľubujú mu, že ho prepustia, ak im prezradí, kde ma ukryté poklady. On nič nevyzradil, a preto ho odsúdili na smrť obesením.

3. spev:

Začína sa opisom čierneho mesta – tyrana, ktoré väzní Jánošíka. Prišla sa s ním rozlúčiť aj jeho Anička. Povedala mu, že ak zomrie, v jej duši stále zostane a v srdciach ľudu bude žiť večne.

4. spev:

Jánošíkovi sa vo väzení sníval krásny sen. Spomína v ňom na slobodu a dúfa, že sa nájde ešte bohatier, ktorý vyslobodí chudobných a poddaných. Diabol mu v sne pripomína aj blížiacu sa jeho smrť.

5. spev:

Jánošík sa priznáva, že zabíjal, ale len preto, aby pomohol chudobným a poddaným, lebo nemohol zniesť ich útlak.

6. spev:

Jánošík odchádza na popravisko. Keď stúpa po schodoch, akoby s ním smútila celá slovenská príroda. Sprevádza ho aj zúbožený ľud, ktorí sa za Jánošíka modlí. Verí, že raz ľud bude volať na odplatu, a že z neho vyjde nový život.

7. spev:

Jánošík spomína na svoju matku, rodinu, na hôrnu družinu chlapcov a na svoju vlať. Zmierený s osudom zomiera. Posol s cisárskou milosťou prišiel neskoro. Ľud sa pozeral na jeho smutnú smrť a nakoniec sa rozišiel.

8. spev:

Po smrti Jánošíka sa dejú divné veci. Keď už mala nastať jar, príroda ešte vôbec nebola rozvinutá. Ľudia si mysleli, že Jánošík nezomrel. Vraj ho vzkriesili víly. Boli aj reči o jeho pokladoch a o čarovnej moci svätojánskeho kvetu. Ľudia stále veria, že raz príde a pomôže im.

9. spev:

Jánošík sa po smrti dostáva do neskutočného sveta. Tam má svadbu s kráľovnou víl Kráľky. Táto svadba je dôkazom jeho nesmrteľnosti a dôkazom ožitia jeho odkazu v ľude.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.