referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Svetozár
Pondelok, 16. mája 2022
Honoré de Balzac: Otec Goriot
Dátum pridania: 26.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tinussska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 605
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 7m 40s
Pomalé čítanie: 11m 30s
 
(1799 – 1850)

Honoré de Balzac bol zakladateľom kritickorealistického románu vo francúzskej literatúre. Pochádzal z vidieckej rodiny, preto túžil preniknúť do aristokratickej spoločnosti. Vyštudoval právo, chcel vydávať diela klasikov, ale dlžoby a vysiľujúca práca mu podlomili zdravie. Niekoľko mesiacov pred smrťou sa oženil s poľskou šľachtičnou Evelinou Hanskou. Balzacovo literárne dielo je obrovské. Cyklus Ľudská komédia obsahuje vyše 90 románov a poviedok, ktoré zobrazujú francúzsku spoločnosť 19. storočia. Autor rozdelil cyklus na Štúdie mravov, ktorú osvetľujú sociálne účinky, Filozofické štúdie, ktoré vykresľujú príčiny spločenských síl a Analytické štúdie, v ktorých vysveľulje princípy všetkého diania vo svete. .

Literárna tvorbaGobseck, Otec Goriot, Šagrénova koža (Filozofické štúdie), Fyzilógia manželstva (Analytické štúdie), Louis Lambert, Eugénia Gradetová, Bratranec Pons, Sesternica Beta, Roľníci, Plukovník Chabert, Vidiecky lekár, tragédia Macocha, komédia Špekulant, ...

Otec Goriot

Dej:

V jednej z parížskych štvrtí sa nachádza starý penzión, ktorý patrí vdove Vauquerovej. V tomto penzióne býva aj Goriot. Na začiatku vystupuje ako bohatý obchodník, ktorý býva v najlepšej izbe penziónu. Postupne však mení poschodia a končí ako najchudobnejší nájomník.

Goriot žije len pre svoje dve dcéry, ktoré veľmi miluje. Dal im celý svoj majetok, aby sa mohli dobre vydať a dostať sa tak do lepších spoločenských vrstiev. Anastasia sa vydala za baróna de Restaud a Delphine sa stala ženou bohatého bankára nemeckého pôvodu. Volal sa Nucingen. Obe manželstvá boli uzavreté zo ziskuchtivosti, a preto sa aj končia neverou.

Goriot sa presťahoval do chudobného penziónu, aby mohol byť blízko svojich detí. Dcéry ho však len využívali a hanbili sa za neho. On platí za ne dlhy, rozpredáva svoj majetok a sám chudobnie. V penzióne sa Goriot spriatelí s mladým študentom právnickej fakulty Rastignacom. Pochádza z chudobnej vidieckej rodiny, a preto sa túži dostať do parížskej elity. Podarí sa mu to len pomocou jeho sesternice, vikomtesy de Beuséant. Ona ho pozvala na ples, ktorý sa mal uskutočniť u nej. Pri tanci si získal sympatie grófky Anastasie. Stala sa pre neho ženou, ktorú najviac zbožňoval.

Keď sa vracal z plesu domov, zrazu začul vzdych, ktorý vychádzal z Goriotovej izby. Nakukol cez kľúčovú dierku a vidí, ako nešťastný bývalý obchodník láme strieborné prúty. Pomyslel si, že boli asi po jeho žene. Rastignac má záujem o peniaze grófky Anastasie, ale neskôr aj o ňu samú. Grófka pozvala Rastignaca na návštevu. Keď tam prišiel, uvedomil si, že nie je kvalitne oblečený. Zatiaľ čo grófka ukončovala návštevu otca Goriota, Rastignac premýšľa o jeho návšteve. Nebolo mu jasné, prečo jej dal bozk. Neskôr zase prišiel grófkin milenec Maxime de Trailles.

Potom sa Rastignac vybral za svojou sesternicou, ktorá mu vysvetlila, že Goriot je otcom Anastasie a Delphiny, ktoré ho zapreli. Vautrin navrhol Rastignacovi, aby si začal všímať slečnu Victorine Tailefferovú a oženil sa s ňou. On zariadil, aby všetky peniaze zdedila. Tak sa však nestalo, pretože sa zamiloval do Delphiny a stal sa tak jej milencom. Ratignac sa zasnúbil s Victorinou, ale nezobral si ju kvôli výčitkám svedomia, tiež kvôli tomu, že ľúbil len Delphinu.

Slečna Michonneauová udala na polícii Vautrina, lebo dal zabiť Taifella. Delphina kúpila luxusný byt, v ktorom žila s Rastignaovm a aj s otcom, ktorý býval o poschodie vyššie. Rastignac požičal peniaze Anastasie, lebo Maxime sa zadlžil. Goriot dostal od Anastasie mozgovú porážku. Otec Goriot zomrel opustený a chudobný. V posledných chvíľach pri ňom stáli Rastignac a Bianchon. Dcéry mu neprišli ani na pohreb. Na smrteľnej posteli si Goriot uvedomil, že ho dcéry ho len využívali a od ich sobášov sa k nemu nepriznávali.

Analýza diela 

Otec Goriot je Balzacov veľmi úspešný román, ktorý patrí do súboru Štúdie mravov. Vystihuje realistické skutočnosti vtedajšej francúzskej spoločnosti. Autor tu poukazuje na rozdiely medzi jednotlivými spoločenskými vrstvami. Pravdivo charakterizuje záporné hodnoty vtedajšieho kapitalistického zriadenia. Príbeh je písaný v štýle znakoch realizmu a autor sa sústreďuje na vyniknutie individualizmu. Detailne opisuje postavy a prostredie, v ktorom sa dej odohráva. V diele zobrazuje veľa osôb s rôznymi charakterovými vlastnosťami. Niektoré z postáv sa vyskytujú aj v iných jeho dielach.

Zaradenie autora – realizmus v svetovej literatúre

Téma – zobraziť lakomstvo vyšších spoločenských vrstiev, honbu za peniazmi

Žáner – spoločensko-psychologický román

Časové zaradenie diela a prostredie – dej sa odohráva na začiatku 19. storočia v Paríži
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Honoré de Balzac: Otec Goriot SOŠ 2.9229 415 slov
Honoré de Balzac: Otec Goriot SOŠ 2.8477 11840 slov
Honoré de Balzac: Otec Goriot GYM 2.8685 6022 slov
Honoré de Balzac: Otec Goriot GYM 2.9217 396 slov
Honoré de Balzac: Otec Goriot GYM 2.9495 1381 slov
Honoré de Balzac: Otec Goriot SOŠ 2.9647 514 slov
Honoré de Balzac: Otec Goriot GYM 2.8963 569 slov
Honoré de Balzac: Otec Goriot SOŠ 2.9476 822 slov
Honoré de Balzac: Otec Goriot GYM 2.9843 1008 slov
Honore de Balzac: Otec Goriot GYM 2.9821 841 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.