referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Svetozár
Pondelok, 16. mája 2022
Jan Neruda: Povídky malostranské
Dátum pridania: 26.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tinussska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 378
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 10m 50s
Pomalé čítanie: 16m 15s
 
(1834 – 1891)

Jan Neruda sa narodil 9. júla 1834 v Prahe na Malej Strane, v rodine vojenského vyslúžilca. Tam prežil aj chudobné detstvo. Patril ku generácii mládeže, kt. prežila revolučný rok 1848. Vzdelanie nedokončil, hľadal si zamestnanie, napokon natrvalo zakotvil pri žurnalistike. Do popredia vsúpil ako fejtonista v Národních listech, kt. bol redaktorom od roku 1865 až do smrti v roku 1891. Bol jedným z najvýznamnejších osobností českého národného života druhej polovice 19. storočia. Preslávil sa najmä svojou zbierkou poviedok Malostranské poviedky. Pretože bol pôvodom z Prahy a žil na Malej strane, ako prostredie pre tieto poviedky si vybral túto časť Prahy. Do tohto prostredia umiestnil poviedky, v ktorých rovnako ako Jesenský nadstavuje zrkadlo spoločenským pomerom v buržoáznej spoločnosti.

Literárna tvorbaHřbitoví kvítí, Arabesky, Knihy veršu, Zpévy páteční, Prodaná láska, Ženich z haldu, ...

Povídky malostranské

Přivedla žebráka na mizinu

Dej:

Pán Vojtíšek bol veselý žobrák v Prahe na Malej Strane. Nebol obyčajným žobrákom, vždy dbal o svoj zovňajšok. Bol žobrákom už veľmi dlho a vďaka tomu mal aj určité privilégiá. So všetkými bol priateľ, ba dokonca aj s policajtmi. Ľudia boli k nemu milí, snažili sa mu pomôcť a vyjsť v ústrety. Niektorí mu peniaze nedávali, ako pán Herzl, ktorý mu vždy presypal zo svojej plechovice trošku tabaku.

Jedného dňa sa však všetko zmenilo. Bol prekrásny deň a pán Vojtíšek vychádzal z kostola sv. Mikuláša. Zastavil sa pri soche sv. Trojice, kde si sadol na schod. Neskôr za ním dobehla žobráčka, Baba Miliónová, ktorá sa k nemu chcela nasťahovať. Pán Vojtíšek ju odmietol. Baba Miliónová sa pomstila tým, že si navymýšľala rôzne klamstvá.

Po dvoch dňoch sa začali po Malej Strane kolovať klebety, že pán Vojtíšek je veľmi bohatý a má dve dcéry. Potom mu už nikto nechcel nič dať, lebo každý sa cítil byť oklamaný a podvedený. Pán Vojtíšek mal svoju hrdosť, preto ľuďom nikdy nič nevysvetľoval. On mal však čisté svedomie. Postupne viac ostarieval, až nakoniec zamrzol a zomrel.

Zaradenie autora – Realizmus v českej literatúre

Téma – ľuďmi rozvinutá závisť viedla až k strate ľudského života.

Žáner – poviedka

Charakteristika hlavných postáv:

pán Vojtíšek – veselý žobrák, dobrosrdečný, tvár mu zdravo svieti, lesklá, vyzeral čisto, nosil šatku na hrdle, kabát so záplatami, úprimný, obľúbený, hrdý.

baba Miliónová – falošná žobráčka, opak Vojtíška, stará, škaredá, zvráskavená, mala jeden zub, špicatý noc aj ústa, oči zelenožlté ako mačka, prostredníctvom Vojtíška chcela získať viac almužny. Šírila klebety. Vlastným menom sa volala pani Hemannová.

Charakteristika vedľajších postáv:

policajt Šimr zo Štuknova, policajt Novák zo Slabec, policajt Kedlický z Vyšehradu – zamračený a dobrosrdečný policajt

Weisse z Rožmitálu – veľký muž s dlhými žltými zubami

pán Herzl– hostinský, ktorý mu dával tabak

Konflikt – konflikt je medzi pánom Vojtíškom a babou Miliónovú, a neskôr medzi Vojtíškom a ľuďmi, ktorých zachvátila závisť. Uverili hneď len klebetám.

Kompozícia – jeden celok

Hlavná myšlienka – zlé reči dokážu človeku celkom zmeniť život

Jazykové a umelecké prostriedky:

epiteton – tlustý policajt, baba Miliónová, zle časy, ...
metafora – vlasy ako hodváb, ...
personifikácia – celá jeho tvár bola jakoby kulatým; ...
prirovnanie – vlasy jako hodváb, ...

Vlastný názor na dielo – dielo sa mi páčilo, pretože bolo krátke a autor tu podrobne opísal postavy. To mi pomohlo pri predstave postáv.

Citát z diela:

Panu Vojtíškovi vyhrnuly se slzy náhlde proudem. „Vždyť jsem – vždyť jsem,“ zavzlykal, „já byl po celý život tak poctivý!“
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.