referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Svetozár
Pondelok, 16. mája 2022
Romain Rolland
Dátum pridania: 26.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tinussska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 854
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
(1866 – 1944)

R. Rolland sa narodil v roku 1866. Bol synom z kurgudského mesta. Študoval v Paríži históriu, kt. krátky čas aj vyučoval. Očarila ho však hudba, literatúra a divadlo. Dlhší čas žil vo Švajčiarsku. Okrem umeleckej a vedeckej práce sa zapísal do svetového spoločenského života a svoju činnosť na ochranu mieru a bojom proti fašizmu. Po štúdiách v Taliansku obhájil dizertáciu v dejinách opery a stal sa docentom dejín a hudby. Sám komponoval a odborne sa zapojil do hudby a zapodieval sa dejinami. Napísal životopisné práce o Michelangelovi a Tolstom.

Literárna tvorbaDivadlo revolúcie, Príde čas, Dobrý človek ešte žije, Ján Krištof, Nad vojnovou vravou, ...

Peter a Lucia

Dej:

Dej tejto knihy sa odohráva od stredy večera 30. januára do „Veľkého piatku“ 29. marca 1918 uprostred vojny. Príbeh sa začína prvým stretnutím 18-ročného Petra so svojou vrstovníčkou Luciou, pokračuje zoznámením a ľúbostným vzťahom, končí sa tragicky.

Peter, jeden z dvoch hrdinov knihy, pochádza z francúzskej meštianskej rodiny. Jeho otec bol úradníkom, matka vzorná kresťanka. Petrov starší brat Filip narukoval na vojnu. Vojna Filipa veľmi zmenila. S Petrom sa odcudzili, pretože mali rozdielne názory. Peter mal tiež narukovať na vojnu. Nenávidel ju a život pre neho nemal žiadny zmysel, do dňa, kým neuvidel v podzemnej železnici dievča, ktoré ho na prvý pohľad upútalo. Od vtedy myslel stále len na ňu, že ju ľúbi a túžil po nej.

Raz sa tak prechádzal po nábreží a tam ju stretol. Kým sa však stihol dostatočne spamätať, zmizla v dave ľudí. Nakoniec sa stretli opäť. Podišiel k nej a začal rozhovor. Lucia prezradila Petrovi, že maľuje obrazy, kt. potom predáva. Petrovi sa to nejako nepáčilo, ale Lucia mu vysvetlila, že si tak vlastne zarába na živobytie. Raz ju Peter poprosil, aby namaľovala jeho portrét. Namaľovala ho u nej doma, a pritom mu rozprávala o živote svojej matky.

Lucia sa kvôli nej veľmi trápila, pretože matka čakala so svojím milencom dieťa. Hovorila Petrovi, že to nemá medzi nimi zmysel. Peter ju však veľmi ľúbil a nechcel sa s ňou rozísť. Neskôr sa ich vzťah ustálil a začali si plánovať budúcnosť. Sú spolu veľmi šťastní. Na Veľký piatok išli spolu do chrámu, kde si mlčky prisahali vernosť na celý život. V tom sa na nich zrútil mohutný pilier, pod ktorým našli svoju smrť.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Romain Rolland GYM 2.9657 860 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.