referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kristína
Nedeľa, 16. januára 2022
Don Quijote de la Mancha- Miguel de Cervantes Saavedra
Dátum pridania: 17.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: nina004
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 202
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
Don Quijote de la Mancha

Dej: V dedine v Manchi žil Alonso Quijano. Alonso Quijano veľmi rád čítal rytierske romány, neskôr z nich zošalel a rozhodol sa, že sa stane rytierom. Musel si však vymyslieť vznešené meno, ktorým ho budú oslovovať keď sa stane slávnym. Vymyslel si teda meno Don Quichote de la Mancha. vybral sa na cesty na svojom koni, ktorého pomenoval Rocinante. Ako sa tak potuloval uvidel pred sebou krčmu, ktorú pokladal za veľký hrad a jej majiteľ bol správcom tohto hradu. Podľa rytierskej regule, ktorú prísne dodržiaval, pred tým ako sa rozhodne pomáhať bezbranným, musí byť pasovaný za rytiera. Krčmár ho teda pasoval, pretože sa domnieval, že je to blázon a chcel sa ho čo najskôr zbaviť.

Keď sa už Don Quijote, teraz už pasovaným rytierom, vracal domov pre peniaze na ceste počul výkriky. Keď prišiel bližšie, zistil, že to nejaký sedliak bije chlapca. Don Quijote, mysliac si že je jeho povinnosťou potrestať sedliaka, rozkázal mu aby chlapca nechal. Keď však odišiel a myslel si, že napravil neprávosť, sedliak ďalej pokračoval. V rodnej dedine sa o Dona Quijota strašne báli, doma ho už čakali okrem gazdinej a neteri aj farár a holič. Tí boli presvedčení, že sa určite zbláznil z románov a preto keď spal sa rozhodli ich spáliť. Donovi Quijotovi ráno povedali, že prišiel čarodejník, ktorý nechal jeho knižnicu zmiznúť. Ten tomu uveril a rozhodol sa pripraviť na ďalšiu výpravu. V dedine si zohnal zbrojnoša menom Sancho Panza, ktorému nasľuboval bohatstvo a vlastný ostrov. A tak sa vybrali na cestu.

Keď sa priblížili k veterným mlynom, Don Quijote v nich uvidel veľkých obrov a rozhodol sa poraziť ich. Vrhol sa na jeden z nich, ale kopija sa mu zachytila, on vyletel do vzduchu a spadol na zem. O niečo neskôr zbadali v tme akési postavy, ktoré Don Quijote považoval za mátohy a rozhodol sa vytasiť svoj meč. Nakoniec to bol len sprievod s mŕtvym. Tu sa Sancho rozhodol dať svojmu pánovi prívlastok „Rytier smutnej postavy“. Rozhodli sa putovať ďalej a v noci si chceli nájsť nocľah. V doline však začali hrôzu naháňajúci zvuk, ktorý znel ako rinkot želiez a reťazí spojený s hučaním vody. Sancho presvedčil Dona Quijota aby počkali až do ráno. Ráno však vysvitlo, že to bolo iba udieranie kladív. Neskôr stretli na ceste holiča, ktorí si na hlavu priložil holičskú misku, ktorej odraz uvidel aj Don Quijote. Ten ju považoval za slávnu Mambrinovu prilbu a preto ju holičovi ukradol.

Pri pokračovaní vo svojej výprave uvideli aj tucet chlapov pripútaných na železnej reťazi, ktorí boli poslaní za trest na kráľov príkaz pracovať na galeje. Don Quijote ich vyslobodil a preto ho začal prenasledovať spolok Sväté bratstvo. Museli sa niekde schovať. Prišli na opustené miesto, kde na zemi našli zápisník, v ktorom boli napísané nádherné ľúbostné verše. Keď neďaleko stretli pastiera, chceli vedieť, komu zápisník patrí. pastier im vysvetlil, že na toto miesto prišiel jeden muž, ktorý sa sem vybral kvôli nešťastnej láske. Nakoniec stretli aj tohto muža, ktorý sa volal Cardenio a prišiel sem, pretože jeho jediná láska Luscinda sa vydala za jeho priateľa dona Fernanda. Don Quijote sa rozhodol na znak svojej lásky k Dulcinei stvárať rôzne bláznovstvá a napísať svojej milovanej list, ktorý mal doručiť Sancho.

Ten však na polceste pri krčme stretol farára s holičom, ktorí spálili rytierske romány. Vyrozprával im, čo Don Quijote robí, a farár s holičom boli presvedčení, že ho musia dostať domov a pokúsiť sa vyliečiť ho. Rozhodli sa, že sa spolu so Sanchom vyberú za Donom Quijotom. Po ceste aj oni stretli Cardenia, ktorí im rozpovedal svoj príbeh a pridal sa k nim. Pri potoku stretli aj ženu menom Dorotea, ktorá bola zaľúbená do dona Fernanda. Keď prišli za Donom Quijotom, Dorotea predstierala, že je princezná Micomicona a jej kráľovstvo Micomicón napadol strašný obor. Požiadala Dona Quijota o pomoc, a ten jej ochotne chcel pomôcť. Na ceste sa zastavili v krčme, kde im farár prečítal „Rozprávku o všetečnom zvedavcovi“ ktorú našiel u krčmára. Rozprávalo sa v nej o dvoch najlepších priateľoch – Anselmovi a Lotariovi. Anselmo sa oženil za Camilu a aj napriek tomu zostali s Lotariom najlepšími priateľmi.

Po istom čase chcel Anselmo zistiť, či ho Camila stále miluje a preto požiadal Lotaria aby sa pokúsil získať Camilino srdce. Napokon sa obaja do seba zaľúbili. Anselmo odišiel a zomrel. Pri rozprávaní ich však prerušil Don Quijote ktorému sa snívalo, že bojuje s obrom. Nakoniec len prederavil mechy s vínom, ktoré si pomýlil s krvou. Do krčmy prišli ďalší hostia. Medzi nimi boli aj Luscinda s donom Fernandom. Vysvitlo, že Luscinda sa vydala len z donútenia rodičov a Cardenio s Luscindov boli opäť spolu. Dokopy sa dali aj don Fernando s Doroteou. Onedlho prišli do krčmy ďalší hostia – Maurka a muž. Ten všetkým rozpovedal, že bol zajatcov a otrokom a Maurka ho vykúpila, aby spolu odišli do Španielska. Neskôr prišli ďalší hostia a medzi nimi aj sudca so svojou dcérou. Muž v ňom spoznal svojho brata ktorého dlhé roky nevidel. V noci počuli krásny spev a Clara, dcéra sudcu, v speve spoznala Luisa, ktorí bol do nej zaľúbený. Ráno prišli do krčmy sluhovia, ktorí mali Luisa nájsť. Strhla sa tu veľká hádka a bitka, každý chcel prekričať toho druhého a všetci sa bili hlava-nehlava.

Neskôr sa farár s holičom rozhodli prezliecť a presvedčili Dona Quijota, že je začarovaný. Potom ho uväznili do klietky a vybrali sa domov. Na ceste k nim prišli jazdci a jeden z nich sa s Donom Quijotom hádal o rytierskych románoch, ktorí ich neprestával obhajovať. Keď ho na chvíľu pustili von, uvidel na kopci kajúcnikov modliacich sa za dážď. Pobláznený Don Quijote sa za nimi rozbehol, no tí ho zranili. Preto museli Dona Quijota naložiť opäť do klietky a zaviesť ho domov. V rodnej dedine ho privítali gazdiná s neterou, ktoré dokola preklínali všetky rytierske romány. V dedine sa povrávalo, že keď sa Don Quijote vyliečil, vydal sa ešte na ďalšiu výpravu a neskôr zomrel.
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.