referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Martin Kukučín: Mladé letá
Dátum pridania: 11.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Mici
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 912
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Je to rozsiahla novela, ktorá je spomienkou autora na vlastné študentské roky v Revúcej. Bola napísaná v roku 1889. Rozvíja sa v čase od rozdávania polročných vysvedčení do konca školského roka. Dej sa odohráva v Revúcej, Jatkovej a Motišovciach. Dielo je aj pomerne širokým obrazom života slovenských vzdelaneckých vrstiev. Dejový konflikt sa viaže na „ľúbostný trojuholník”. Novela je rozdelené na 17. kapitol.

Postavy:

Miško Jahoda- „Miško Jahoda, keď mu pozriem tak na šaty, oblečený je chudobne, ale čistota vľúdne usmieva sa z neho; v pohyboch javí sa istá elegancia, akoby hovoril: ,Hej, keby ja mal iné šaty, veď by sa ja vedel nosiť!’
-je oktaván
-namyslený, pekný, múdry

Ferko Putoris- „Ferko Putoris má šaty z dobrej, mocnej látky, preto snáď sú také krátke, že ich nezdolal ešte zodrať. Je vysoký a tenký, hlava naklonená dopredu, akoby ju slabý krk nevládal na väzoch držať dorovna. I pohybuje sa nešikovne, neobzerá sa na nikoho, akoby si myslel: ,Čo je na mne, nedbám; o ľudí sa nestarám. Čo je vo mne – to je moja vec.’
-je septimán
-jeho postava je jediná, ktorá sa vyvíja
-zádumčivý, múdry, nepekný

Pani Kuarková- domáca pani, kde Miško a Ferko v Revúcej bývali

Elena- „Do siene vstúpila Elena, dcéra bohatého učiteľa Petra Zvarinu z Motišoviec. Ako vstúpila so svojou matkou, čerstvou, mladistvou a peknou osobou, ako si po jej boku zasadla do štvrtého radu na stoličku: veľké oživené oko Ferkovo nespúšťalo sa z nej. Slečna bola veľmi milý zjav. Tvár mala výraz akejsi dobroty. V ruke držala vejár a pohrávala sa s ním, ináč by nevedela, čo počať s rukami v dlhých rukaviciach. V čiernych vlasoch skvela sa ohnivá ruža, červená, plná, polorozvitá.“
-Miško aj Ferko sa do nej zaľúbili.
-pekná, mladá, nedáva svoje city najavo

Petrík- „Územčistý, vlasy do červena trochu - na čele vráž.“
-prepadá z latiny a počtov

Peter Zvarina- otec Eleny a Petríka.

Pani rechtorka-Evička- matka Eleny a Petríka

Báťa Mišo- sluha u Zvarinových

Néna Žofa- kuchárka u Zvarinových.
-Manželka báťu Miša.

Jozef Putoris- otec Ferka Putorisa

Marína- tanečnica na fašiangovskej oslave, ktorej sa páči Miško

DEJ:

1.kapitola: Odovzdáva vysvedčenie. Opis Miškovho a Ferkovho priateľstva.

2.kapitola: Je čas fašiangov. Odohráva sa divadelné predstavenie, kde Ferko hrá na husliach. Na predstavenie prichádza Elena, ktorú zazrie Ferko a zaľúbi sa do nej.

3.kapitola: Na oslave začína tancovačka, kde Miško spoznáva Elenu a tancuje s ňou. Elene sa Miško páči, ale vidí, že je namyslený. Miško tancoval najviac s Marínou. Pani rechtorka vybavila Petríkovi inštruktora – Miška Jahodu.

4.kapitola: Začal sa druhý semester. Miško učí Petríka. Keď chlapec príde nepripravený, inštruktor ho hreší a bije. Ferko ho začína potajme doučovať. Zvarina pozýva Miška na návštevu do Motišoviec.

5.kapitola: Rodičia prichádzajú pre Petríka a Miška, a zároveň pozývajú aj Ferka.

6.kapitola: Príchod do Motišoviec a opis pána Zvarinu a jeho života.

7.kapitola: Hádka medzi Miškou a Elenou. Ferko je zranený z lásky. Pán Zvarina káže aby priatelia vytvorili kázne na bohoslužby.

8.kapitola: Ferko chce ujsť z Motišoviech. Báťa Mišo za ním uteká a dohovára mu.

9.kapitola: Miško má ďalší rozhovor s Elenou, ktorý skončí hádkou. Miško znova hreší Petríka, že je nepripravený. Ferko znova pomáha chlapcovi.

10.kapitola: Ferko píše v báťovom mene list pre jeho syna. Báťa mu chce dať dve zlatky, ale Ferko ich nechce.

11.kapitola: Petrík je znova vyhrešený. Miško sa dozvedá, že ho Ferko doučuje. Je nahnevaný. Petrík ide do kuchyne, kde veľmi kričí. Elena ho chce upokojiť, ale ten jej skrúca ruku.

12.kapitola: Miško pracuje na kázni. Ide sa prejsť do záhrady, kde stretáva Elenu a vyznáva sa jej, že ju miluje.

13.kapitola: Ferko sa rozpráva s Elenou, a tá sa ho pýta, prečo inštruktor vydal zákaz, aby sa s ním Petrík nestretával. On sa priznáva, že má chlapca veľmi rád.

14.kapitola: Priatelia čítajú pri večeri svoje kázne a pán rechtor im hovorí, čo majú ešte opraviť. Ferko a Miško sa v izbe pohádajú. Putoris píše otcovi list, že sa chce stať rechtorom.

15.kapitola: Ferko sa Elene priznáva, že chce byť rechtorom, tá to odobruje.

16.kapitola: Putoris dostáva od otca list, ktorý ho žiada, aby na to zabudol a nedovoľuje mu stať sa rechtorom.

17.kapitla: Je čas, keď sa priatelia vracajú do školy. Ferko je presvedčený, že má nádej u Eleny, a vyznáva jej lásku. Ona mu povie, že ho chce mať ako kamaráta a na majálese má nového nápadníka- kaplána, ktorý sa jej páči. Miško sa zaľúbil do Maríny, s ktorou sa stretol už predtým.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.