referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gejza
Utorok, 25. januára 2022
Antoine De Saint-Exupéry : Malý princ
Dátum pridania: 14.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: blackdidi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 879
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Hlavná myšlienka: Autor sa pokúša vysvetliť ľuďom, že nie je dôležité to, čo vidíme očami, ale to, čo vidíme srdcom.

Deti vnímajú svet inak ako dospelý. V detstve sa na svet pozerajú srdcom. Keď však vyrastú, začnú ich zaujímať materiálne hodnoty. Ak sa pozeráme na človeka, hľadíme na jeho zovňajšok. Ale prečo sa mnohí z nás nedokážu pozrieť na jeho vnútro? Môže mať pehy, vyrážky, ale krásnu dušu a my si všimneme len tie pehy.

Exupéry sa pokúša stať sa opäť dieťaťom a priblížiť nám ich čarovný svet. Pokúša sa nám vysvetliť podstatu života. Všetko nám vysvetľuje prostredníctvom Malého princa.

Exupéry je letec, no havaroval na púšti. Bol sám a mal málo vody. Keď sa ráno zobudil, zbadal malého chlapčeka. Z jeho slov je jasné, že nepochádza z našej planéty. Chlapec, ktorý vidí srdcom. Exupéry mu nakreslil debničku a on v nej videl krásnu ovečku. Malý princ žije na malej planéte. Má tri sopky, no jedna už vyhasla. Na jeho planéte je veľa semien baobabov. Baobaby sú veľké stromy, ktorých sa dá zbaviť, keď sú ešte malé. Každé ráno musí povymetať sopky a vykopať kríky baobabov. Zo všetkého najviac sa mu páčia západy slnka. Na svojej malej planéte videl v jeded deň zapadať slnko 44- krát. Raz na planétu dopadlo semienko z ktorého vyrástla krásna, no veľmi pyšná ruža. Každé ráno ju chodil polievať, starať sa o ňu a večer ju prikrýval, aby sa jej nič nestalo. Ružu prešla pýcha až keď sa Malý princ rozhodol, že odíde. Na svojej ceste sa dostal na asteroid 325 na ktorom žil kráľ, ktorý chcel všetkým vládnuť, no nemal žiadnych poddaných. Na druhej planéte býval Márnivec. Malého princa pokladal za svojho veľkého obdivovateľa. Ani tam sa mu nepáčilo a tak odišiel na tretiu planétu kde býval Pijan. Celý deň len pil a to Malý princ nevedel pochopiť. Pijan mu vysvetlil, že pije preto, aby zabudol na to, že sa hanbí. Hanbí sa zato, že pije. Biznismen obýval štvrtú planétu. Za celý jeho život ho vyrušili trikrát. stále len počítal a počítal. Počítal hviezdy, pretože si myslel, že mu patria. Ani tam sa chlapec dlho nezdržal a tak sa pobral ďalej. Dostal sa na veľmi maličkú planétku, kde bola len lampa a lampár. Lampárova planéta sa tak rýchlo točila, že musel každú minútu zhasnúť a zasvietiť lampu, pretože medzitým prešiel jeden deň. Šiestu planétu obýval zemepisec. Celé dni písal hrubé knihy. Vždy, keď niekto niečo objavil, musel mu predložiť dôveryhodný dôkaz, aby to mohol zapísať. U Zemepisca sa dozvedel, že jeho kvetina je pominuteľná a každú chvíľu sa jej môže niečo stať. Pokračoval však vo svojej ceste a dostal sa na planétu Zem.

Po pristáti na Zemi ho veľmi ohromilo, že nikoho nevidí. Ocitol sa na púšti kde stretol hada, ktorý mu ponúkol, že ho môže vrátiť domov. na našej planéte sa prvýkrát stretol s ozvenou a dostal sa na záhon plný ruží. Pochopil, že jeho ruža nie je jediná svojho druhu a určite by bola veľmi sklamaná ak by to vedela. Na Zemi sa skamarátil s líškou. Prosila ho, aby si ju skrotil. A tak chodil za ňou každý deň a sadol si vždy bližšie k nej. Uvedomil si, že jeho ruža je výnimočná tým, že je to jeho kvet, pretože len o tú ružu sa staral. Prvý človek, ktorého tu stretol bol výhybkár. Zoznámil sa aj s obchodníkom, ktorý predával tabletky proti smädu. A potom stretol Exupéryho.

Spolu s Exupérym hľadal studňu. Už nemali čo piť a umierali od smädu. Na úsvite studňu našli a prebudili ju. Pred výročím svojho pádu na Zem, dostal od exupéryho náhubok pre svoju ovečku, no náhubku chýbal remienok. Chlapec sa chcel vrátiť späť na svoju planétu a dohodol sa s hadom. Had ho uštipol a Malý princ zomrel. No jeho duša odišla za ružou, o ktorú sa tak staral.

TÚTO KNIHU SI URČITE MUSÍTE PREČÍTAŤ, PRETOŽE JE VEĽMI ZAUJÍMAVÁ A SKRÝVA VEĽA TAJOMSTIEV ŽIVOTA. POSOBÍ SÍCE AKO ROZPRÁVKA, NO PO JEJ PREČÍTANÍ A ZAMYSLENÍ SA NAD ŇOU ZISTÍTE, ŽE TO NIE JE ROZPRÁVKA A KAŽDÝ TÚTO KNIHU POCHOPÍ INAK.
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.