referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Sofokles: Antigona
Dátum pridania: 25.09.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: BloodRaven
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 410
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
Literárny druh: dráma
Literárny žáner: antická tragédia, dráma, divadelná hra
Podoba: veršovaná, astofická
Literárne obdobie: starovek; dej sa odohráva v starovekom meste Théby
Téma: Túžba uctiť si bratov bez ohľadu na ich skutky.

Kompozícia:

Prológ: Antigona sa rozpráva so svojou sestrou Isménou o smrti brata Polyneika: „Chceš pochovať brata aj napriek hrozbe?“.
Prvé dejstvo: Antigona pochová brata a Kreón sa o tom dozvie: „Čo to počujem? Kde je ten muž, čo mal tú smelosť?“ Kreón však nevie, kto to spáchal.
Druhé dejstvo: Antigonu prichytia, ako prišla dokončiť pohreb svojho brata, ale musí začať odznova, lebo vojaci mŕtvolu odkryli. Vtom ju pri tom prichytil strážnik a predviedol ju Kreonovi. Kreón chce Antigonu popraviť, ale zatiaľ ju len uväznil.
Tretie dejstvo: Kreón sa rozpráva s Haimónom: „Keby si mi nebol otcom, povedal by som, že si sa zbláznil.“ Haimón chce, aby Antigonu oslobodil, ale Kreón si stojí za svojím. Privedú Antigonu a nemilosrdný Kreón ju odsúdi na trest smrti.
Štvrté dejstvo: Na Antigone vykonajú rozsudok - zaživa ju pochovajú do jaskynnej hrobky: „Konečne ju odveďte do kamennej hrobky, ako som vám kázal!“
Piate dejstvo: Veštec Teiresqias prehovára Kreonta, aby oslobodil Antigonu a pochoval jej brata: „Nuž ustúp tomu mŕtvemu a dopraj jeho telu pokoja.“, lebo to neveští nič dobrého.
Epilóg: Kreón sa nakoniec podvolil slovám Teiresqiasa a chcel oslobodiť Antigonu, ale už bolo neskoro. Obesila sa na vlastnom závoji a pri nej bol smútiaci Haimón. Vytasil meč, Kreón sa zľakol, že ho chce v hneve zabiť, a preto ušiel. Ale Haimón obrátil meč proti sebe a v smútku sa prebodol. Prvý posol prináša správy o ich smrti. Keď toto počula Eurydika odišla do paláca, a tam spáchala samovraždu. O tom priniesol správu druhý posol: „Šla pred oltár a prebodla sa mečom.“ Kreón všetko ľutuje, začne sa z toho obviňovať a zmení sa.

Jazyk autora: občas používa nespisovné slová a archaizmy
Idea: Morálny zákon je nad všetky zákony pozemského sveta.
Postavy: Antigona, Haimon, Kreón, Polyneikos, Eteokles, Isména, Eurydika, Teiresqias, zbor starcov, stráže, prvý a druhý posol

Obsah:

Po Oidipovej smrti sa dostali jeho synovia do rozporu nad vládou krajiny. Vyhnali Polyneikesa a Eteokles sa stal vládcom krajiny. Po nejakom čase sa ale Polyneikes vracia a chce dobyť Téby. Bratia sa navzájom zabijú. Po ich smrti sa stane kráľom Kreón - brat Oidipovej manželky. Kreón dôstojne pochová Eteoklesa, ale vydá zákaz pochovať Polyneika, pretože bol vlastizradcom. Mŕtveho ho nechá na pospas divým psom a vtákom.

Jeho sestra Antigona ho však aj napriek zákazu chce pochovať. Požiada o pomoc aj sestru Isménu, tá sa však bojí. Antigona sa rozhodne v noci hľadať bratovu mŕtvolu. Najprv sa jej podarilo urobiť posvätné obrady, bez toho, aby ju chytili, no keď ho chce pochovať, chytia ju stráže. Dovedú ju ku Kreónovi. Ten sa veľmi nahnevá a prikáže, nech dovedú Isménu, pretože je podozrievaná na spoluúčasti na tomto čine.

Haimon, jeho syn, sa ho snaží presvedčiť, nech Antigonu omilostí. Kreón svoj názor však nezmení. Rozhodne sa však, že ušetrí Isménu. Antigonu sa rozhodne zaživa pochovať v skalnej hrobke. Ku kráľovi dôjde veštec Teiresqias a mu povie proroctvo. Predpovedá mu smrť. Následkom toho sa mu podarí presvedčiť Kreóna, nech pochová Polyneika a pustí Antigonu. O niekoľko chvíľ potom, čo Kreon odišiel, dorazí posol so zlou správou. Zomrel Haimon! Na to vybehne Eurydika a pýta sa posla, čo sa stalo. Ten jej odpovie. Kreón išiel pochovať mŕtveho Polyneikesa, urobil mu dôstojný pohreb, a potom jeho telo spopolnil. Potom sa vyberú ku skalnej hrobke, už z diaľky počujú plač. Kreón pridá do kroku a zistí, že ten plač patrí jeho synovi. Ten kľačal pri svojej snúbenici Antigone, ktorá sa obesila na vlastnom závoji. Haimon sa nazlostí a vytasí meč, pokúsi sa zasiahnuť otca, no nepodarí sa mu to, tak bodne seba do pŕs.

Po týchto slovách vchádza Eurydika do paláca. Následne príde Kreón a nesie v rukách mŕtvolu syna. Nevie si odpustiť, že jeho vinou zomrel Haimon. Z paláca vybehne druhý posol a oznámi Kreónovi ďalšiu zlú správu - Eurydika sa zabila. Pichla si dýku do srdca. Teiresqiasova predpoveď: "Nuž dobre, teda vedz, že slnko neopíše na nebesiach mnoho kruhov, a už budeš musieť za tých mŕtvych platiť jedným mŕtvym z vlastnej krvi…"
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Sofokles: Antigona SOŠ 2.9265 587 slov
Sofokles: Antigona SOŠ 2.9207 1297 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.8411 1088 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.8899 502 slov
Sofokles: Antigona SOŠ 2.9110 407 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.8881 2105 slov
Sofokles: Antigona 2.9415 270 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.9432 313 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.9822 139 slov
Sofokles: Antigona 2.9759 444 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.