referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gejza
Utorok, 25. januára 2022
Homér: Odysea
Dátum pridania: 11.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jbalaj
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 859
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 12m 30s
Pomalé čítanie: 18m 45s
 

Autor: Homér
Dielo: Odyssea

Hlavná postava: Odysseus, Telemachos

Dejová línia

Dej eposu sa odohráva pár dní pred návratom Odyssea na rodnú Ithaku, ktorú opustil pred takmer dvadsiatimi rokmi. Dôvod jeho odchodu bola Trójska vojna. Odysseus ako posledný odchádza od brehov dobitej Tróje aby sa vrátil domov…

Pri zhromaždení bohov sa bohyňa Pallas Athéna prihovorí za Odyssea, aby mu pomohla pri jeho snahe vrátiť sa domov. Nakoniec sa bohovia dohodli že vyšlú boha Herma na Ógygiu aby prikázal nymfe Kalypsó aby prepustila Odyssea, ktorého tam zadržiavala už sedem rokov. Pallas Athéna sa zatiaľ vydala za jeho synom Télemáchom, aby ho povzbudila a poslala ho do piesočnatého Pylu aj do slávnej Sparty aby sa aspoň niečo dozvedel o svojom otcovi. Prišla za ním do paláca, kde našla spupných pytačov ktorý sa tam zabávajú a nivočia Odysseove majetky. Chceli si za ženu zobrať Télemáchovu matku Pénelopu.

Télemáchos si požičia od Noéma loď a ešte v ten večer vyrazil na cestu. Vydal sa za Nestorom aby sa ho popýtal na svojho otca. Nestór mu však nevedel nič povedať a tak sa vydal do slávnej Sparty za kráľom Ménelaoom. Ani od neho sa však veľa nedozvedel. Medzitým sa pytači dozvedeli o jeho ceste a chceli ho zabiť. A tak sa Antinoos aj so svojimi druhmi vydal na neho striehnúť, aby ho mohol pri ceste späť zabiť.

Zatiaľ dostala Kalypsó správu od bohov a oznámila Odyssevi, že môže ísť. Postavil si loď a vydal sa na rybnaté more. Osemnásť dní sa plavil po mori keď zbadal zem Fajákov. V tom čase sa však vracal aj Poseidón vracal zo slávností u Aithipoiov zbadal Odyssea a rozbúril more. Odysseova plť sa rozbila a po dvoch dňoch zúfalého plávania sa dostal na ostrov. Potom si lahol do krovia z dvoch olív a dolahla naňho veľká únava. Kým Odysseus spal Pallas Athéna sa vkradla do spánku dcére kráľa Fajákov Nausike a poveala jej aby sa ráno vybrala prať svoju svadobnú výbavu. Nausiká ju posúchla a na druhý deň sa vybrala k pobrežiu. Keď oprali výbavu Nausiká sa hrala so slúžkami s loptou. Raz im lopta odletela trochu ďalej a lopta spadla do vody. Dievčatá išli zachraňovať loptu a na ich krik sa Odysseus zobudil. Nausiká mu dala nové šaty a vybrali sa do paláca kráľa Alkinoa. Pri lesíku pred mestom nechala Nausiká Odyssea samého, aby sa vybral do paláca až keď ju nebude vidieť aby ju meštania neohovárali. Odysseus sa potom zahalený v oblaku hmly vydal do paláca. Keď vošiel hodil sa Nausikinej matke k nohám, aby si získal jej priazeň. Po hostine Odysseus vyrosprával o svojej poslednej plavbe. Na druhý deň usporiadal Alkinoos na Odysseovu počesť hry. Potom sa Alkinoos pri hodovaní spýtal kto je vlastne ich vzácny hosť. Vtedy začal Odysseus svoje dlhé rozprávanie o svojej desaťročnej ceste domov…

Spomínal na to ako sa dostali do krajini Kykópov, ako s nimi bojovali, zvíťazili. Potom presviedčal svojich druhov, aby odplávali od brehov tejto krajiny. Tí si však zatiaľ užívali bohatej koristi. Pár Kikónov, ktorý prežili, zavolali si na pomoc susedov a tí sa potom rýchlo vrhli na oslavujúcich Odysseových druhov. Aj keď sa zachránili mnohí z jeho druhov tam zahynuli. Neodplávali však od brehov skôr kým si neboli istý že sú na lodiach všetci živý, kým nezavolali na každého kdo padol v bitke.

Vravel aj o tom ako potom zápasili s víchricou a ako sa dostali do krajiny Lótofágov – mierumilovného národa, ktorý svojim hosťom dávajú sladké plody Lotosu. Kto ho ochutná zabudne na všetko a nebude sa chcieť vrátiť. To sa stalo aj Odysseovim druhom, ktorých potom museli nasilu odvliecť od Lótofágov.

Potom prišli do krajiny Kyklópov. Dostali sa do jaskyne Kyklópa Polyféma. Ten ich uveznil a jedol ich. Odysseus sa opäť vyznamenal svojou bystrosťou a umom. Keď Polyfémos zaspal, vrazil mu Odysseus do jeho jediného oka rozpálené brvno, ktoré ho úplne oslepilo. Keď Polyfémos zavolal na ostatných Kykópov, aby chytili Odyssea, nehľadali ho, pretože Odysseus povedal Polyfémovi že sa volá Nikto, takže keď Polyfémos povedal ostatným Kyklópom, že ho oslepil Nikto, rozišli sa. A preto sa aj na Odyssea Poseidón hneval.

Ďalej rozprával o svojom ďalšom nešťastí, keď sa dostal ku kráľovi Aiolovi, vládcovi vetrov. Po hostine mu Aiolos chcel pomôcť a tak zviazal všetky nepriaznivé vetry do vrecúška a dal ho Odysseovi. Na desiaty deň plavby, keď už bol Odysseus veľmi ustatý, lebo celú tú dobu stál pri kormidle, keď už boli vidieť jeho rodné brehy Ithaky, Odysseovi druhovia chceli vedieť čo mu to Aiolos dal. Mysleli si že nejaké dary, zlato a striebro. Veď všade, kde Odysseus prišiel, iba dostával dary a tak rozviazali vrecúško s nepriaznivými vetrami a tie ich odviali naspäť ku kráľovi Aiolovi. Keď sa to dozvedel pochytil ho hnev a vyhnal Odyssea aj s jeho druhmi preč. Vraj nebude pomáhať ľuďom, ktorých bohovia nemajú radi. Po ďaľších šiestich dňoch plavby sa doplavili do krajiny Laistrýgonov. Priplávali k ich prístavu, ktorý bol veľmi úzky a nebezpečný. Navyše zo skál vyrastali ostré výbežky. Poslal niekoľko mužov, aby zistili, kde sa nachádzajú. Ondelho stretli obrovskú dievčinu, ktorá ako sa neskôr ukázala bola dcérou Laistrýgonského kráľa Antifata. Dievčina im ukázala cestu a onedlho prišli k palácu. Prišli ku kráľovi, ktorý sa ich vypytoval, kde majú ostatných druhov. Až neskôr sa ukázalo prečo. Keď Antifates skončil, zjedol jedného druha. Ostatní dvaja sa dali na útek. Laistrýgoni prišli k prístavu, začali odtrhávať celé kusy skál a hádzať po lodiach Odysseovich druhov. Zachránil sa iba Odysseus so svojou loďou lebo nevplával do prístavu, ale čakal pred ním.

Po dlhých dňoch plávania sa dopravili na ostrov Aiaios, kde žila bohyňa Kirké. Rozdelili sa na dve rovnaké skupiny Odysseovu a Eurylochovu. Eurylochos aj so svojou skupinou išli na výzvedy. Prišli až k domu bohyne Kirké, ktorá ich pohostila a dala im napiť vína. Do vína im však primiešala čarovného prášku a keď sa napili, šibla ich čarovným prútikom. Potom sa všetci premenili na bravy a Kirké ich hnala do chlieva. Iba Eurylochos čo čakal pred dverami, keď to videl utekal to povedať Odysseovi. Odysseus sa rozhodol, že pôjde za nimi. Cestou ku domu bohyni Kirké stretol Odysseus boha Herma. Ten mu podal čarovnú bylinu a povedal mu, že keď na neho vytiahne Kirké čarovný prútik, nech vytasí meč a priskočí k nej akoby ju chcel zabiť. Až keď mu Kirké zloží prísahu, potom môže schovať meč. Odysseus tak urobil. Kirké oslobodila jeho druhov a hodovali. Keď sa minul rok, Odysseus začal pomýšľať na odchod. Kirké mu povedala, že sa musí vydať do Hádovej ríše a vypýtať od Teiresia veštbu. Mal to vraj spraviť tak, že pri mieste kde sa vlievajú Pyriflegethón a Kókytos do Acherontu. Tam vykopať jamu a spraviť tri úlitby. Prvú z medu a mlieka, druhú zo sladkého vína a tretiu z múky do ktorej nasype bielej múky. Potom ešte musí obetovať čiernu ovcu a barana. Odysseus tak urobil. Obetoval barana aj ovcu. Keď z nich začala vytekať krv. Začali z ríše mŕtvych vychádzať duše mŕtvych.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.