referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Konštantín
Sobota, 19. septembra 2020
Živý bič
Dátum pridania: 15.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: janci16
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 546
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
1. časť: Stratené ruky

Ráztochy je malá dedina na severnom Slovensku. Vojnu poznali v dedine len z rozprávania starého Komára, a mysleli si, že zlí sú v nej trestaní a dobrí vždy vyhrávajú. Až keď začali prichádzať zmrzačení vojaci (Ondrej Koreň – prišiel o pravú ruku, o jazyk, bol vychudnutý a na tvári mal jazvu) a tvrdý odvod, ich skreslený pohľad na vojnu sa zmenil a odsúdili ju.

Eva Hlavajová, ktorej muž je na vojne, čaká dieťa s notárom Okolickým. Eva za ním chodila, aby notár vyslobodil, vyreklamoval jej manžela z vojny. Odvod bol krutý, hlavne pre dedinčanov, ktorí nepoznali vojnu. Museli odviesť na front aj dobytok, aby mohli vojaci jesť. Matej Kramár nechcel pustiť boženíka Krúňavu do stajne. Skončilo to výmenou názorov a Krúňavu sotil Kramár do hnoja. Po tejto udalosti išiel Komár odprosiť Kúrňavu a ohovoril Kramára. Potom sa konalo vyšetrovanie.

2. časť: Adam Hlavaj

Adam Hlavaj sa rozhodol, že ujde z vojny. Naháňali ho žandári, ale neúspešne. Adam sa dozvedel o smrti svojej ženy, túži po pomste. Pohybuje sa v okolí dediny a pátra po vinníkovi. Okolický sa snažil odstrániť Adama skôr ako sa dozvie celú pravdu.
Adam sa skrýval v stajni u Kramára, ktorý ho raz pozval do domu na večeru. Zrazu prišiel Kúrňava a aj žandári, ktorí Adama chytili. Kúrňava dostal svoje peniaze, ale keď mu Komár vynadal, zistil, že urobil chybu a rozhodol sa pomstiť sa Okolickému. Pomohol teda utiecť Adamovi. Kúrňava povie Adamovi celú pravdu, o tom, že Okolický je otcom Evinho dieťaťa. Adam pri konflikte nedokázal Okolického zabiť.

Celá dedina sa proti notárovi Okolickému vzbúri. Notár si zavolá na pomoc pluk. Okolický ochorie, dostane mrtvicu a nemanželské Evino dieťa pri epidémii červienke zomrie. Vojna sa skončila. Dedinčania sa chceli pomstiť Maďarom a krvavo im všetko vyúčtujú. Okolického utopia. Besnenie v dedine vyvrcholí u Árona, kde sa všetci opijú a začnú ho vykrádať. Áron s manželkou utečú a svoj dom podpália. Adam nebráni besneniu v dedine, usmieva sa, pretože je slobodný.

obdobie: literatúra 20. storočia
literárny druh: epika
literárny žáner: román
postavy: stará Ilčička, Štefan Ilčík, Ondrej Koreň, notár Okolický, richtár Vorčiak, dekan Mrva, kaplán Letay, Krista Dominová, Jano Kurňava, Matej Kramár, Eva Hlavajová, Adam Hlavaj, Sivonka, Angyal, Róna, Aron, Trnčík, Matajka, Komár, Pavol Rončiak, Györi

umelecké prostriedky:
zvolanie – Pošlite po ňu! Pozor!
epiteton – strašná hrozba, chladná tvár, fanatická duša
prirovnanie – hrbili sa pred nimi ako psi, viseli nad Okolickým ako dve smelé, slobodné slnká
anafora – I mne, I moje, I naše
rečnícka otázka – Čo bude s nami?
dialóg - Vitaj, kamarát.
- Zdravstvuj, golubčik.
- Krásne leto máme.
- Krásne.
- A mi nekosíme.
- Nekosíme.
priama reč – „Horšie ešte“, „Čože môžeme robiť, keď...“
 
Zdroje: Milo Urban, Živý bič, vydavateľstvo PERFEKT, 2003, 301strán , Tibor Žilka, Viliam Obert, Mária Ivanavá; Teória Literatúry; vydavateľstvo LITERA; 1997; Bratislava; 215 strán
Podobné referáty
Živý bič SOŠ 2.9930 1872 slov
Živý bič GYM 2.9775 3476 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.