referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tatiana
Streda, 1. februára 2023
J. G.Tajovský: Žliebky, Prvé hodinky, Do konca, Do kúpeľa
Dátum pridania: 07.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vevuliatko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 555
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
ŽLIEBKY

Hl. postavy: J. Gregor
Vedľ. postavy: stará mama, starý otec, susedia v dedine, hájnik

Poviedka je z knihy Pastierča a dej sa odohráva u starého otca a starej mamy autora. Je o žliebkoch, ktoré spadli pod ťarchou snehu. Starý otec chcel ísť po žliebky do lesa, ale hájnik ho nepustil. Rozhodol sa, že žliebky pôjdu odťať, a pomôcť mu šiel aj mladý Jozef Gregor. Žliebky zmajstrovali a chystali sa ich odniesť. Cestou domov sa však starý otec pošmykol, spadol a rozbil si nos. Aby sa neprezradilo, že žliebky odťali bez povolenia, ľuďom v dedine zaklamali, že starý otec sa poranil, keď spadol pri návrate z krčmy...

PRVÉ HODINKY

Hl. postavy: J. Gregor
Vedľ. Postavy: cirkusanti, starí rodičia, trhovníci

Blížil sa Radvanský jarmok. Starí rodičia na ňom chceli predať kravu. Jožko zatúžil po hodinkách, a tak poprosil starého otca, aby mu jedny kúpil. Vybrali sa teda na jarmok. Kravu predali a za utŕžené peniaze si chcel starý otec kúpiť kabát. Ako prechádzali jarmokom, zastavili sa v hostinci, kde si oddýchli a občerstvili sa. Starý otec si ale poriadne uhol vína a chcel zápasiť s černochom, aby Jožkovi vyhral hodinky. Stará mama ho však presvedčila, aby tak nerobil. Pobrali sa domov. Ale starý otec, kedže mal svojho vnuka rád, otočil sa na polceste a šiel späť na jarmok, kde vnukovi predsa len kúpil jeho prvé hodinky. Jožko bol šťastný a starému otcovi pekne ďakoval.

DO KONCA

Poviedka je o živote starých rodičov autora. Starý otec bol veľmi pracovitý, ale i skromný. Vystriedal mnoho zamestnaní. Hoci v zime veľa nepracoval a venoval sa skôr domácim prácam a pomáhal starej mame, na jar a v lete často chodieval na svoje pole, kde pracoval ozaj ťažko. Nejaký čas bol aj richtárom v dedine, čo svedčí o tom, že si ho aj ľudia v dedine nesmierne vážili. Na staré kolená pracoval ešte viac a ťažšie, pretože chcel dobre zabezpečiť svojich potomkov, aj vnuka Jozefa, ktorého opatroval, aby pomohol svojej dcére, ktorá sa starala o ďalších 9 detí.

Stará mama bola rovnaká ako starý otec. Taktiež pracovitá a skromná. A obaja pracovali až DO KONCA.

DO KÚPEĽA

Aj táto poviedka je jednou z tých, kde autor spomína na svoju mladosť, ktoré prežil so starými rodičmi. Radi spolu chodievali na výlety a ešte radšej do kúpeľov na Štiavničky.

Jedného dňa chcel ísť autor so svojimi starými rodičmi do kúpeľov. Bola nedeľa. Stará mama dovarila obed a dopiekla koláče. Vybrali sa spolu do kostola v dedine. Po omši sa naobedovali, zbalili potrebné veci a pešo sa vybrali do kúpeľov na Štiavničky. Keď ta prišli, starí rodičia si do vane napustili teplú vodu a ich vnuk šiel zatiaľ do mesta. Keď sa vracal, zastavil sa opäť v kúpeľoch a ostal tam spolu so starkými až do neskorého večera. Boli radi, že kúpele navštívili a spolu sa dobre zabavili.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.