referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Alberto Moravia: Rimanka
Dátum pridania: 09.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: PadE
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 193
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Meno autora: Alberto Moravia
Názov diela: Rimanka
Žáner: román
Rok vydania: 1947
Miesto deja: Taliansko, Rím

Hlavné postavy:
•Adriana (hlavná postava, rozpráva príbeh)
•Gisella (Adrianina priateľka, spoznajú sa v práci u maliara)
•Astarita (fašistický funkcionár s vysokou hodnosťou)
•Giacomo – Mino (študent, zaoberá sa protifašistickou politikou)
•Sonzogno (dvojnásobný vrah, spoznal Adrianu v kaviarni)

Celý príbeh sa odohráva v Taliansku, jeho rozprávačkou je 16 ročná Adriana, krásne, mladé dievča plné túžob a ideálov, chce si založiť rodinu, mať muža a deti. Bráni jej v tom chudobný pôvod, nevraživé prostredie Ríma a v značnej miere obmedzená a životom ubitá matka, ktorá je na ňu pyšná, no hlavne na jej krásne telo.

Dej sa začína príchodom Adriany s matkou k maliarovi. Keď sa dohodnú na cene, Adriana k nemu začne chodiť každý deň – bola to jej práca. Neskôr sa zoznámi s Ginom, do ktorého sa zaľúbi a začnú sa stretávať. Gino robí šoféra pre jednu bohatú, zámožnú rodinu. Raz, keď jeho páni odídu, zavezie ju k sebe domov. Začne jej ukazovať dom svojich pánov, jeho nádheru, bohatstvo a čistotu. Adriane sa Gino veľmi zapáči. Nakoniec skončia v jeho izbe a ona sa mu oddá, je to jej prvá skúsenosť. Adriana ho miluje a chce sa zaňho vydať.

Tam kde Adriana pracuje, spozná Gisellu, ktorá si tiež zarába pózovaním, ale aj prostitúciou. Na jednom výlete vo Vitterbete, na ktorý ju pozve Gisella, je prinútená oddať sa Astaritovi – policajt s vysokou funkciou. Na ceste domov jej Astarita dá peniaze. Tento pocit dostávať peniaze sa jej zapáči. Jedného dňa, keď už sú doma, nechá Astarita odkázať po Giselle správu Adriane aby za ním prišla. Keď k nemu príde, dozvie sa od neho, že Gino je ženatý a že má deti. Adriane sa vtedy zrúti celý svet. Začína si dohadovať schôdzky s mužmi cez Gisellu a takto začína s prostitúciou.

Jedného dňa sa stretne s Ginom, ktorý netuší, že Adriana vie o jeho žene. Gino sa s ňou chce milovať, ale ona sa s ním chce milovať iba v spálni jeho bohatej panej. Spočiatku to nechce pripustiť, no nakoniec súhlasí. Adriane sa v spálni zapáči drahá púdrenka, ukradne ju tak, že si ju vopchá do kabelky. Jedného dňa príde Gino k nej domov veľmi nazlostený. Pýta sa jej, či nezobrala tú púdrenku. Keď sa mu prizná, zoberie ju a odíde.

Raz, keď s Gisellou ide domov, zoznámi sa s Minom, bohatým študentom. Ako sa jej neskôr zdôverí, zaoberá sa politikou. Nepáči sa mu sú súčasná vláda, nenávidí ju a chce aby čo najskôr zmizla. Adriana sa doňho zaľúbi a odvtedy sa stretávajú. V istý deň si Gino dohodne schôdzku s Adrianou v kaviarni. Tam sedel s istým mužom, Sonzognom, s ktorým sa zoznámi. Je to vrah. Gino jej povie, že púdrenku nevrátil späť, ale nechal si ju a chce ju predať a tak ju dá Sonzognovi aby ju predal. Gino jej dáva časť peňazí, ale nechce ich. Vyjde von z kaviarne, kde na ňu čaká Sonzogno. Prídu k nej domov a keďže je vrah, bojí sa ho a musí sa s ním vyspať. Vtedy Adriana otehotnie.

Mina zatkne polícia, ale po vypočutí ho prepustia. Udá dvoch spoločníkov. Nemôže zniesť ten pocit viny, ťaží ho, stáva sa pasívnym, nechce žiť.

„Vieš, čo sa so mnou stalo vo chvíli, keď som zradil? Zomrel som, jednoducho som zomrel, zomrel navždy.“

Adriana mu povie, že s ním čaká dieťa, hoci je to dieťa so Sonzognom. Toto spôsobí, že Mino nachvíľu opustí svoj svet, svoju pasivitu.

„Dieťa môže byť dôvod, aby človek žil. Mnohí, takmer všetci, viac ani nežiadajú. Dieťa je akýmsi drobným ospravedlnením, pre dieťa možno kradnúť aj zabíjať.“

Má ho veľmi rada, avšak nevie, ako mu pomôcť, navrhuje mu zmenu prostredia.

„Mám ťa naozaj rada, Giacomo, možno iná žena by sa nechcela od teba odlúčiť, no ak je to potrebné, odíď hneď zajtra. Ak je to potrebné, už sa neuvidíme, len aby si bol šťastný!“

Zavolá k sebe domov Astaritu aby zmazal Minovú výpoveď. Keď príde Astarita, v dome je Sonzogno, ktorý si myslí, že ho Adriana udala a chce sa jej pomstiť, Astarita ho vyhodí. Keď Astarita odíde, Mino vyjde zo svojej skrýše. Adriana dostane strach, čo by mohol Sonzogno urobiť Astaritovi a idú ho s Minom varovať. Keď dorazia na miesto, nájdu už len hŕbu ľudí okolo mŕtveho tela. Bol to Astarita, ktorého zabil Sonzogno. Mino v dave ľudí zmizne a Adriana sa vráti domov. Prejde niekoľko dní a Adriana dostane od Mina list na rozlúčku, v ktorom píše:

„Neboj sa, že by som ťa nenávidel, naopak, mám ťa tak rád, že len myšlienka na teba stačí, aby som sa zmieril so životom. Keby to bolo možné, iste by som žil a bol by som si ťa vzal a boli by sme, ako často vravíš, spolu takí veselí. Ale nie je to možné.“
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Alberto Moravia: Rimanka GYM 2.9154 2490 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.