referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Pole Neorané
Dátum pridania: 19.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: dievcina5
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 505
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
PETER JILEMNICKÝ - POLE NEORANÉ

LITERÁRNY DRUH: epika
LITERÁRNY ŽÁNER: román
ČAS DEJA: medzivojnové obdobie(1932)
TÉMA:V tomto diele sa Jilemnický snaží zjednodušiť obraz slovenského roľníka a predstavuje ho iba ako vykorisťovaného poľnohospodárskeho robotníka, ktorý sa vyjadruje v politických frázach
HLAVNÁ MYŠLIENKA:priblížiť obraz zúboženého ľudu v tomto krutom čase
KOMPOZÍCIA: text je rozdelený do 15-tich kapitol


OBSAH

Dej tohoto diela sa začína v redakcii časopisu „Hlásnika“ kde splašený redaktor Fojtík vsúva doň ešte poslednú správu. Ostatné však už nechá na svojich pomocníkoch a poberá sa na vlakovú stanicu. Cestou domov si k nemu prisadne jeho kamarát Dr. Gavlas, ktorý mu vyrozpráva svoj zážitok zo súdnej siene, kde ako zástupca žalobcu prehrá spor. Tí dvaja sa rozhodnú, že svoje kroky namieria do Čečotkovej krčmy. Tá je plná ľudí, kde posedávajú Soviar, Perďoch, Húščava, popíjajú borovičku a debatujú o svojom živote.

V druhej kapitole autor opisuje Veľkonočný pondelok, kde chlapci oblievajú a šibajú všetko ženské, čo im príde pod ruku. Peter Húščava si zaumieni, že obleje aj vydatú Zuzanu Cudrákovú, no preženie to a ona s plačom od neho utečie. Zuzana má muža v Amerike a preto celé gazdovstvo má na starosti sama, z čoho až ochorie. Počúvne reči žien a dá sa nahovoriť, aby išla za vešticou. Tá jej povie, že to nie je nič vážne. Zuzana sa opýta na svojho manžela, ktorý už dlho nepíše z Ameriky. Dozvedá sa, že v jej živote budú dvaja muži, no ten druhý na ňu ešte len čaká.

Do dediny prichádzajú daňoví úradníci, ktorí roznášaju od domu do domu daňové výmery za celý rok. Obídu iba Zuzin dom. Celá dedina jej ticho závidí, že ju to tento rok obišlo, a oni musia platiť aj z toho mála čo majú. O dva dni k Zuzane príde richtár, ktorý jej prináša smutnú správu, že jej manžel zahynul. Zároveň jej odovzdá aj daňový výmer na tisíc korún. Zuzana nemá z čoho zaplatiť, a preto jej richtár navrhne, aby predala horu, ktorú vlastnila s manželom, miestnemu krčmárovi Magátovi. Ten jej zaplatí prvú polovicu, aby mala na zaplatenie dane.

Peter Húščava sa vracia po týždni z Vítkovíc a doma sa dozvedá, že jeho brat Ondro odišiel do sveta za drotára a taktiež zbadá, že mama čaká prírastok do rodiny. Nakoniec sa však súrodenca nedočká, lebo matka potratí a zaľahne do postele. V domácnosti chýba ženská ruka a preto im Zuzana začne pomáhať. Petrovi sa to zapáči a prejavuje jej svoju náklonnosť. Ospravedlní sa jej za Veľkonočný pondelok a vyzná sa zo svojich citov. Na oplátku jej začína pomáhať v gazdovstve. Pristihne ich Tutkuľa a roznesie to po celej dedine.

Blíži sa čas volieb a každá strana si chce prilákať čo najviac voličov. Medzi mužmi sa začína rozmáhať alkoholizmus a vznikajú predvolebné šarvátky medzi prívržencami volebných strán. Dr. Gavlas je jediný, ktorý sa snaží umravňovať svoje okolie a zorganizuje prednášku v kultúrnom dome pre dedinčanov o dopade alkoholizmu na človeka. Nemá to však odozvu u ľudí, pretože prefíkaný Magát hneď ľudí zláka do svojej krčmy.

Medzi Petrom a Zuzanov vzájomné sympatie prerastú do lásky, až Zuzana zistí, že pod srdcom nosí Petrovo dieťa. Začne na Petra naliehať aby sa čo najskôr vzali, no potrebujú na to úmrtný list o smrti jej manžela. Richtár ale nie je ochotný jej vydať tento úmrtný list a preto sa sobáš oddaľuje.

Petrovi pri práci vo Vítkoviciach kamarát začína vysvetľovať program komunistickej strany a jej snahu o lepší život robotníkov. No stále ťažšie sa mu odchádza na týždeň z dediny pretože Zuzane sa blíži termín pôrodu.

Prichádza jeseň a s ňou aj čas zberu zemiakov a Peter nechce aby sa Zuzana namáhala. Preto jej príde pomôcť jej kamarátka Kača Treskoňovie. Zuzane už málo chýba k vybratiu celej úrody spod zeme, keď zrazu spadne na poli. Ženy ju odniesú hneď do chalupy a Kača uteká po babicu Grochalku. Dieťa sa ale narodí mrtvé a aj Zuzanin zdravotný stav je vážny. Nad ránom ju musia odviesť do nemocnice no je už neskoro. Doktor konštatoval „ťažká otrava krvi“. Zuzana vydýchla s Petrovim menom na perách. Bolo to pre neho veľmi ťažké, no ani po jej smrti sa neprestal starať o jej gazdovstvo.

V jari sa vrátil zo sveta dobytý a doráňaný Ondro. Rodine opísal ako ho drotár veľmi bil. Zostali mu po bitkách trvalé následky a mohol chodiť len s pomocou palice. Po dedine sa rozšíril chýr, že banka skrachovala a exekútori budú vyberať dĺžoby od ľudí. Chodili od domu k domu a brali všetko čo bolo na očiach. Zavítali aj k dverám Húščavovcov a chceli im zobrať koňa. To bolo to posledné čo ešte mali, a preto si ho Húčšava bránil ako sa len dalo. Poštval koňa na exekútora, ktorý sa mu začal vyhrážať četníkmi. Neskôr videl ako Martikána četníci odvážajú do väzenia a vtedy pochopil aké následky môže mať jeho čin. V takomto rozpoložení sa vybral do hory. Celú noc ho dedinčania hľadali, ale ho nenašli, až ráno obeseného na strome. Petrovi sa zrútil celý svet.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Pole neorané SOŠ 2.9549 4815 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.