referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Justína
Streda, 14. apríla 2021
Ivan Horvát: Strieborný prach
Dátum pridania: 05.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ayuska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 585
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Ivan Horváth študoval na gymnáziu v Bratislave. Vychodil dva semestre práva v Prahe, potom prestúpil do Bratislavy, ale neostal tu dlho a odišiel do parížskej Sorbonne, kde získal diplom. Vstúpil do Československej sociálnodemokratickej strany a v priebehu ďalších rokov vydal novelu Strieborný prach.

V tejto novele ide na prvý pohľad o jednoduchú zápletku – Ján Martinák sa zaľúbi do Márie, no ukáže sa, že je to jeho nevlastná sestra. Z čoho je nešťastný. Ján je nahnevaný na svojho otca, pretože opustil jeho matku a všetku vinu pripisuje jemu. Chce sa svojmu otcovi pomstiť.

Ako motívy tejto novely by som uviedla vášeň, a to ľúbostnú medzi Jánom a Máriou a dalo by sa povedať až vražednú, ktorú pociťuje Ján k svojmu otcovi. Nachádzam tu aj motív pomsty, zase Jána smerom k jeho otcovi, ktorou si vypĺňa dni a rozmýšľa, ako ju vykonať. A napokon motív zmierenia a odpustenia – Jána a jeho otca, keď sa mu Ján predstaví ako jeho syn a povie mu, že ho vezme domov k matke, ktorá že sa tiež poteší. Teda je tu aj zmierenie medzi otcom a matkou po dlhom čase.

Povedala by som, že autor sa snažil cez postavu Jána ukázať, že hrdina nemusí byť len kladný alebo len záporný. Pretože taký Ján síce miluje svoju matku, ale nenávidí svojho otca. Je akoby rozpoltený – je v ňom dobro, ale aj zlo. Dni si vypĺňa prácou a pritom myslí na to, ako sekerou zabije otca.

Dej je vsadený do dedinského prostredia, kde každý o každom vie všetko. Jánovi sa dostáva výsmechu za jeho lásku k Márii. Jemu akoby to neprekážalo, je nad to povznesený. Od ľudí sa aj dozvie, že Mária opustila dedinu po tom, čo jej matku odviedli policajti. A aj to, že sa vrátil jeho otec.

Jeho matka akoby obhajovala jeho otca, pretože vždy Jána zahriakla, nech mlčí, keď ho obviňoval z toho, že sú chudobní, že im zničil život. Je to však práve ona, kto mu podáva sekeru, lenže nie ako nástroj pomsty, ale aby išiel po stromček. V tom čase je už jeho otec v dedine a Ján si to nasmeroval priamo za ním, do krčmy. Keď ho tam však uvidí sedieť, takého staručkého, zhrbeného, opusteného , prebudí sa v ňom ľútosť a začne uvažovať nad tým, čo mu ten človek vlastne urobil? Uvedomuje si, že by bolo jednoduché zaťať do jeho tela sekeru, ale už to nepovažuje za nutné, aby sa pomstil. Uvedomuje si, že život k nemu tiež nebol len láskavý a že aj jeho otec si vytrpel dosť. A navyše zisťuje, že je aj slepý. Že bol potrestaný už dosť vyššou mocou. Rozhodne sa mu predstaviť a odvádza ho domov k matke..

A čo názov Strieborný prach? Autor nazýva strieborným prachom sneh. Sneh, ktorý v Jánovi prebúdza pocit šťastia, možnože aj preto, že sneh sa spája s Vianocami, rodinnými sviatkami, sviatkami pokoja, radosti a lásky, ktoré v tejto novele nastali v čase jeho zmierenia sa s otcom...
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.