referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Iľja, Eliáš
Sobota, 20. júla 2024
Ľudo Zúbek: Ríša Svätoplukova
Dátum pridania: 13.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MrKing
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 387
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Dielo pre tento referát som si vyberal asi takým spôsobom, že som prišiel do knižnice, spýtal sa na diela o Veľkej Morave a pomaly začal preberať. Knihy som posudzoval podľa témy, objemu a tiež podľa autora. Už v minulosti som čítal knihy od tohto autora a vcelku ma zaujal jeho štýl. Tiež jeho kniha nebola ani dlhá ani krátka a aj téma ma oslovila. Podľa nadpisu je to o Veľkej Morave počas Svätoplukovej vlády.

Hlavná problematika a zápletka, konflikt knihy je dvojnásobná Svätoplukova zrada. Keď najprv zradil strýca Rastislava a do vojny proti Slovanom tiahol s Nemcami, a následne zradil Nemcov a so Slovanmi ich porazil.

Ako sám autor napísal, na začiatku sa sústredil hlavne na roky 869 – 873 kedy sa to všetko odohralo, ale neskôr narazil na mnohé otázniky, biele miesta, odkiaľ sa nevedel pohnúť. A tak zistil, že musí preskúmať celý Svätoplukov život, ba čo viac takmer celú históriu Veľkej Moravy.

Začína veľkým sťahovaním národov, ako a prečo sa asi ľudia rozhodli „sťahovať“. Odtiaľ prešiel k Samovi v kapitole „Ako sa stal kupec kráľom“, kde opísal, ako sa slovanské kmene na krátky čas zjednotili pod Samovým velením. Pokračoval o tom, ako históriu Veľkej Moravy ovplyvnil ich nebezpečný sused: Franská ríša. O histórii názvu, o Pribinovi a Cyrilovi a Metodovi, a tiež o vzniku niektorých miest a hradov. Až sa konečne na 135. strane dostáva k už spomínaným zradám.

Na začiatku som čítal knihu s tým, že musím, ale neskôr ma tá kniha zaujala. Bolo to, ako by som ani nečítal literatúru faktu, ale príbeh, román, ktorý si autor vymyslel. Zvolil si prostredie, hrdinov a ich charaktery. Kniha mi jednoznačne pomohla pochopiť veľa vecí.

Autor tiež veľmi jasne rozobral vzťahy a zmýšľanie postáv. Samozrejme iba pravdepodobne, podľa názoru jeho vlastného a tiež niektorých historikov. Za pozitívne tiež považujem doplnenie textu citátmi a opismi dobových historikov.
 
Podobné referáty
Ľudo Zúbek: Ríša Svätoplukova GYM 2.9390 387 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.