referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
John Steinbeck: Na východ od raja
Dátum pridania: 18.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: nicedevil
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 414
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Postavy:

Samuel Hamilton – Ír, ktorý prišiel bývať do Salinaského údolia. Mocný chlap s jemnými spôsobmi (ani muche by neublížil). Muž, ktorý má vždy prichystané slová povzbudenia alebo útechy. Je to šikovný majster a vynálezca. Dokáže utrácať ťažko zarobené peniaze za patenty a knihy. Má obrovský zmysel pre humor a priateľstvo je preňho niečo ako zákon. Je úprimný a figliarsky muž s jemnými spôsobmi.
Adam Trask – človek, ktorý nenávidel vojnu, a predsa sa stal jej súčasťou. Muž, ktorý sa buď vznášal v siedmom nebi, alebo nesmierne trpel. Je to človek, ktorý by bez pomoci druhých neprežil. Je to človek veľmi úprimný a dobrosrdečný.
Cathy Trasková – stelesnenie zla v tej najhoršej podobe. Cathy vždy koná premyslene a rozvážne. Neorientuje sa na cieľ, ale na prostriedky. Vie dlho čakať, no skôr, či neskôr zaútočí. Je to diabol v ľudskej koži.
Charles Trask – brat Adama Traska. Človek, ktorý je veľmi podobný Cathy. Je síce mladší ako Adam, ale aj napriek tomu naháňa strach nielen ľuďom v jeho okolí, ale aj samotnému Adamovi.
Cal Trask – syn Adama. V jeho podvedomí zvádzajú súboj dve povahy: povaha matky a otca. No Cal v tomto boji víťazí a stáva sa sám sebou, lebo v matke nevidí stelesnenie toho, čím by chcel byť, a hoci miluje svojho otca, chce ísť za tým, po čom túži jeho srdce.
Áron Trask – brat Cala. Precitlivelý chlapec, ktorý nevie, čo zo svojím životom, a tým strpčuje život svojmu bratovi.
Číňan Lee – postava, ktorá sa nenachádza v reálnom živote. Sluha s múdrosťou dávnych vekov. Je dobrosrdečný a snaží sa pomáhať Adamovi z celých svojich síl.

Osobné poznámky na uvedenie do deja:

Dej sa odohráva na rôznych miestach, ktoré si nie sú veľmi podobné no majú niečo spoločné a to je krásna príroda, no iným spôsobom.
Jedna je drsná, nepoddajná a druhá krásna, obdivuhodná ako stvorená pre pestovanie.
Autor v tomto diele používa, veľa opisov prírody, ktorá vyráža dych. No na niektorých pasážach knihy, je autor až príliš sentimentálny a prílišne citovo spojený s daným prostredím.
Nielenže autor neuveriteľným spôsobom opísal krásy prírody, no vystihol aj charaktery osobností v tejto knihe.
Mám len jednu výhradu voči opisu osôb. Zatiaľ čo sa autor zameral na opis mužských postáv, ženské necháva v zabudnutí. Ich opisy sú povrchné a nevyjadrujú hĺbku tej, či onej ženy.
Na tejto knihe je tiež zvláštne, že autor je na začiatku knihy iba nezúčastnený divák, no neskôr sa objaví ako jedna z mnohých postáv.

Dej:

Je to príbeh dvoch generácií, dvoch rodín: Hamiltonovcov a Traskovcov.

Cyrus Trask, otec Adama a Charlesa Traska, bol odjakživa muž, ktorý vládol tvrdou rukou. Svojich synov vychovával nie ako synov, ale skôr ako vojakov. No z chlapcov po čase vyrástli muži a prišiel čas ísť na vojnu. Otec si vyberá slabšieho a mierumilovného Adama. Adam, hoci nenávidí vojnu, poslúcha otca a odchádza na front. Po čase sa vracia a žije s bratom. No jeho spolunažívanie s bratom je problematické, a tak sa Adam vyberá na potulky. Neskôr sa zase vracia.

Medzitým, ako bol Adam na vojne otec zomrel a zanechal im veľký majetok. A ten je príčinou, že Adam sníva o tom, že navždy odíde zo svojho rodného domu a usadí sa niekde inde.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.