referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Svetozár Hurban Vajanský - Koreň a výhonky
Dátum pridania: 08.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 9katenka9
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 925
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.9
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 8m 10s
Pomalé čítanie: 12m 15s
 
Svetozár Hurban Vajanský – Koreň a výhonky

O diele:

V diele Koreň a výhonky rieši vzťahy medzi sedliactvom, inteligenciou a meštianstvom. Koreňom sa tu myslí stará sedliacka rodina Drevanskovcov a výhonkami jej mladá generácia. Román je rozdelený na dve časti.

Hlavné postavy:

Ján Drevanský a manželka Eva
Ján Drevanský a manželka Lenóra
Mária a Júlia –dcéry Jána Drevanského
Mirko Kladný- synovec
Józa Kladný a manželka Elena
Rybka- farár
Dunnagel –notár

Obsah:

1.diel

Ján Drevanský išiel čakať na železničnú stanicu Rúbaň svoje dve dcéry, ktoré po smrti jeho prvej manželky žili u jeho sestry v Srbsku. Zatiaľ prišiel Mirko neohlásene z Viedne. Po príchode Jána s dcérami ich Mirko prekvapil svetlicami a darčekmi. Pri výzdobe vianočného stromčeka Mirko prejavil svoju náklonnosť Márii, ktorá ju ale neopätovala. Na vianočné sviatky sa celá rodina Drevanských vybrala do lipovského kostola. Zatiaľ slúžky a nevesty pripravovali slávnostný obed. Mirko išiel na návštevu svojich rodičov do Rohova. Veľmi sa mu potešili. Otec Józa, ktorý bol archivárom sa radostne zdôveril synovi o cyrilskom dokumente, v ktorom boli privilégiá kaštieľa. Avšak syna táto informácia nezaujímala. Po krátkej návšteve sa Mirko vrátil do Lipovej ku svákovi Jánovi, z čoho boli rodičia smutní.

Do rodiny Drevanských prišiel Laco Vrábeľ, vnuk starého Jána, ktorý v tomto dome žil do 12. rokov. Zišli sa aj všetci ostatní z tohto rodu na slávnostný obed, ktorého sa zúčastnil aj farár. Ten dohováral starému Drevanskému, aby už toľko nepracoval. Po obede sa mladí išli sánkovať, ale Mirko nešiel napriek tomu, že ho Anička volala. Bol nahnevaný na Laca a žiarlil na Máriu. Drevanský dohováral Jánovi, že sa nemá rozvádzať s Lenórou, preto išiel za farárom po radu.

Na jar dievčatá Julka a Mária sadili v záhrade, keď ich navštívil farár Rybka z Kráľovej a hľadal ich otca. Chcel sa s ním rozprávať o vyšších cirkevných veciach, to však Drevanský odmietol s tým, že ho to vôbec nezaujíma.

Mária ešte v zime pri prechádzke prírodou zablúdila a pri hľadaní cesty späť natrafila na dom krivého Ondreja. V jeho dome našla plno dedinčanov, mladých i starých, ktorým Ondrej citoval state z písma, modlili sa spolu a spievali. Ľudia bez problémov vzali Máriu medzi seba a po skončení zhromaždenia ju šiel Ondrej vyprevadiť domov. Jej príchod zistila len slúžka Tinka, ktorá sa na nič nepýtala.

Mirko Kladný sa vracia z Viedne na Slovensko na dovolenku. Je veľmi šťastný, že leto môže stráviť doma v krásnej prírode.
Blížil sa sviatok Jána. Drevanský ho oslávil po mnohých rokoch veľkolepo, s veľkým počtom hostí. Počas oslavy Mária vyšla do svojej podkrovnej izby. O chvíľku prišiel za ňou Mirko a pýtal sa jej, že prečo neodpisovala na jeho listy, no ona mu povedala, aby nekazil ich priateľstvo, pretože ona ho má rada len ako brata. Ich rozhovor prerušil príchod Aničky a Julky.

Najväčšiu zábavu prerušil príchod Drevanského manželky Lenóry. Ona žiadala muža o odpustenie a prosila, aby mohla ostať. On jej prosbe a plaču vyhovel. Jeho dcéry boli z príchodu macochy smutné a Julka sa jej aj bála. Jej udomácnením sa veľa zmenilo ešte aj dlhoročná slúžka Tinka dala výpoveď. Mirko odišiel na tri dni k otcovi. Keď sa vrátil, aby sa rozlúčil pred odchodom, išiel ešte na chvíľku do záhradného altánku. Tam v tme zbadal Máriu. V myšlienkach začal žiarliť na Laca. Preto ju sledoval. Zistil, že sa nestretla s Lacom, ale že prišla na zhromaždenie krivého Ondreja. Na zhromaždenie prišiel aj Tomáš Drevanský. Chvíľu na to prišiel Rybka s policajtmi, aby pochytal zhromaždenie. Drevanským a Mirkovi sa podarilo utiecť na voze. Nad dedinou Koričné zbadali, že horí. Oheň sa nebezpečne približoval i ku domu Drevanským. Keď ho videla Mária, od strachu zamdlela Mirkovi na pleci. Mirko s Tomášom išli pomáhať hasiť. Našťastie im pomohol aj dážď.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.