referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Streda, 28. februára 2024
Otec Goriot
Dátum pridania: 14.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Darylll
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 551
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Obsah diela


Dej sa začína v Paríži v roku 1819 v penzióne pani Vauquerovej, zvanom VAUQUEROVSÝ DOM. Stretávajú sa tu rôzni ľudia s rôznymi životnými príbehmi. Tento penzión sa nachádza v jednej z najchudobnejších častí Paríža. Je to stará zanedbávaná budova, ktorá už pri pohľade neveští nič dobrého. Táto budova zanecháva vo všetkých okoloidúcich hnus, odpor, pocit biedy a strach. Zaujímavosťou je že ľudia sú tu zoradení podľa majetku, množstva peňazí a podľa sumy, ktorú platia mesačne za bývanie v penzióne. Na prvom poschodí sú ubytovaní najbohatší v apartmánoch, na druhom tí menej majetnejší a na treťom najväčší bedári, ktorí si môžu dovoliť platiť lem štyridsaťpäť frankov mesačne.

Otec Goriot, bývalí predavač cestovín a múky, prichádza do penzióna ako vyslúžený obchodník. Je ubytovaní v tej najlepšej izbe, všetci si ho vážia a oslovujú pán Goriot. Avšak ako čas plynul, z pána Goriota sa stal otec Goriot a prinútený biedou vystupoval na čoraz vyššie poschodie až nakoniec skončil v tej najchudobnejšej izbičke opovrhovaný ostatnými obyvateľmi bývajúcimi penzióne. Do tohto stavu ho priviedli jeho dve dcéry, ktoré veľmi miloval dokonca by sa dalo povedať, že bol nimi posadnutý. Jednu vydal za šľachtica a tú druhú za bankára. Bohužiaľ ani jedno z týchto manželstiev nie je šťastné a obe sa končia neverou lebo obidve neboli uzavreté úprimne ale zo ziskuchtivosti.

Eugéne de Rastignac, ďalší obyvateľ penziónu, mladý študent práva, ktorý sem prichádza z pokojného dedinského prostredia. Z nemilosrdnou džungľou spoločnosti ho zoznamuje jeho vznešená sesternica pani de Beauseant. Eugénovi sa zapáči táto spoločnosť a aj za cenu zbedárčenia svojej rodiny sa snaží preniknúť do jej jadra. Eugéne po čase zisťuje že faloš, klamstvá a intrigy sú jediným kľúčom do tejto skorumpovanej spoločnosti. Veľké sympatie u Otca Goriota si získa tým že sa zaľúbi do jeho dcéry Delphine de Nucingen a ona mu jeho city opätuje. Avšak popri citoch Eugéne zabúda na povinnosti a začína zanedbávať štúdium.

Veľký vplyv má na Eugéna aj Vautrin bývalý trestanec, ale pre obyvateľov penzióna cestovateľ, ktorý mu vyobrazuje parížsku spoločnosť takú aká je, skazenú a povrchnú. Vautrin chce Eugéna prinútiť dostať sa k bohatstvu aj za cenu zločinu, a preto dáva zabiť brata slečny Victorine, ktorá bola Eugénovi vybratá pre jej veľké dedičstvo. Eugéne sa napriek tomu rozhodne pre pani de Nucingen.

Vautrin je odhalený a zatknutý Parížskou políciou. Otec Goriot, ktorý nedokáže zniesť konanie svojich dcér, začína chorľavieť. Umiera sám opustený bez svojej jedinej rodiny, dcér v prostredí svojej malej, skromnej izbietky v penzióne pani Vauqerovej. Na pohreb mu prichádza len jeho dobrý priateľ Eugéne de Rastignac a Chrstophe sluha z Vauquerovského domu.
 
Podobné referáty
Otec Goriot GYM 2.9707 626 slov
Otec Goriot SOŠ 2.9636 3831 slov
Otec Goriot GYM 2.9750 322 slov
Otec Goriot GYM 2.9905 717 slov
Otec Goriot SOŠ 2.9828 565 slov
Otec Goriot GYM 2.9738 11688 slov
Otec Goriot SOŠ 2.9775 554 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.