referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milica
Streda, 17. augusta 2022
Antoaine de Saint - Exupéry: Malý princ
Dátum pridania: 23.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: yaninqa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 432
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 

Ilustrátor: Antoaine de Saint Exupéry
Vydavateľstvo: Mladé letá
Rok vydania: 1995, 1997

Rozbor diela:

Lit. druh: epika
Lit. žáner: rozprávka pre dospelých
Forma: próza
Téma: Skutočné hodnoty a zmysel života.
Idea: Nie je dôležité to, čo vidíme očami, ale to, čo vidíme srdcom.

Hlavné postavy:

Letec (rozprávač príbehu) a Malý princ (chlapec s veľkou fantáziou)

Dej:

V čase, keď bol pilot ešte chlapcom, videl v knihe obrázok veľhada kráľovského, ako požiera svoju obeť. Inšpiroval sa obrázkom a nakreslil slona v jeho vnútri. Ukázal to dospelým, lenže tí jeho umenie nepochopili. Povedali mu, nech nemyslí na hlúposti, ale radšej na školu. Preto sa z neho stal pilot, a nie maliar. Pri prelete nad africkou púšťou sa mu pokazil motor a musel núdzovo pristáť.

Na ďalší deň sa tam zjavil chlapec - Malý princ, ktorý chcel, aby mu nakreslil ovečku. Prvá, druhá ani tretia mu nevyhovovala. Tak nakreslil debničku a povedal mu, že vnútri je ovečka. Princ bol viac ako spokojný. Počas pobytu na púšti sa ho Malý princ vypytoval na rôzne veci, no pilot mu ako správny dospelý odpovedal len zriedka.

Aj napriek tomu sa dozvedel, že pocháza z asteroidu. Na ňom má pyšnú ružu so 4 tŕňmi a 3 sopky - 1 nečinnú, ktoré musí každý deň vymetať. Rozprával, ako išiel po 6 asteroidoch a koho na nich stretol. Ďalej povedal, ako sa dostal na Zem a koho tu stretol.

Na ôsmy deň sa im minula voda, a tak ju museli ísť nájsť. Podarilo sa. Pilot odišiel k lietadlu a Malý princ ostal pri studni. Na ďalší deň sa pilot vrátil a uvidel, ako sa princ rozpráva s hadom. Odohnal ho a išiel s princom ruka v ruke po púšti. Povedal mu, že opravil lietadlo, a že ide domov. Malý princ povedal, že aj on. Lenže to bude mať o dosť ťažšie.

Zrazu sa okolo princovych nôh čosi žlté zablyšťalo. Bol to had a uštipol ho. Chlapec začal padať na zem. Odišiel na svoju planétu. Po šiestich rokoch pilot rozmýšľal, čo sa s ním asi stalo. Vedel, že pre neho je to dôležitejšie ako pre ktoréhokoľvek iného dospéleho.

Môj názor:

Kniha je nádherná. Má veľa pekných myšlienok a odkrýva množstvo právd o živote.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.