referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Iľja, Eliáš
Sobota, 20. júla 2024
Stendhal Červený a Čierny
Dátum pridania: 03.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tungsten
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 101
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 10s
Pomalé čítanie: 9m 15s
 
Stendhal – Červený a čierny
(Stendhal – Le Rouge et le Noir)


Autor
Stedhal (vlastným menom Henri Beyle) sa narodil v Grenobli v roku 1783. Pochádzal zo zámožnej rodiny s aristokratickými ambíciami. Za svoj život sa stal významným dôstojníkom v napoleonovej armáde a jedným z najvýznamnejších francúzskych spisovateľov. Jeho tvorba sa pohybuje na hranici romantizmu a realizmu. Dej svojich diel zasadzuje do vyššej spoločnosti, jeho postavy sú mladé plné ideálov. Sústredí sa práve na ich ideály a na ich citové problémy. Väčšinu svojho života prežil vo Francúzsku a Taliansku. Napísal niekoľko psychologických románov: Červený a čierny, Kartúza par-mská, Armance, Lucien Leuwen alebo Lamiela; spomienkových próz: Život Henryho Brularda, Spomi-neky na egotizmus a umenovedné a filozofické štúdie: Racine a Shakespeare, Dejiny maliarstva, O láske a iné. Čas
Dej sa odohráva v prvej polovici devätnásteho storočia. Miesto
Prvá časť románu sa odohráva vo fiktívnom mestečku Verriéres, neskôr sa dej presúva do neďaleké-ho Besançonu. Druhá časť románu sa odohráva v hlavnom meste Francúzska, v Paríži.

Hlavné postavy
Julien Sorel – mladý, devätnásťročný muž, syn chudobného majiteľa miestnej píly. Mal jemné, skoro ženské rysy a čierne vlasy. Priťahoval ženy, čím si získaval odpor miestnych mužov. Pohŕdal svojim otcom a bratmi, tak ako oni pohŕdali ním. Nenávidel ich pre ich hrubosť a narážky na jeho slabosť, nevýraznú postavu a neschopnosť tvrdo manuálne pracovať. Vynikal inteligenciou a ctižiadostivosťou. Vedel čo chcel a bol ochotný preto urobiť všetko. Snažil sa preniknúť do vyššej spoločnosti, pretože sa odmietal zmieriť so svojou chudobou. Pani de Rênal – manželka verriérskeho starostu, pána de Rênal. Julien sa u nich zamestnal ako vy-chovávateľ ich troch detí. Je opisovaná ako tridsaťročná, pôvabná žena. Nemá veľa životných skúse-ností. Miestnej spoločnosti sa stráni, myslí si, že je nudná a nadutá. Ako dieťa ju vychovali mníšky v Kláštore Ježišovho srdca. Je pobožná. Keďže nebola normálne vzdelávaná, môže sa zdať hlúpa, aj keď je prirodzene inteligentná, učenlivá a chápavá. V šestnástich rokoch sa vydala za pána de Rênal, ktorý si ju vzal najmä pre peniaze. Svojho manžela chápe ako svojho pána a vo všetkom sa mu pod-voľuje. Mužskú surovosť a záujem len o majetok a o peniaze chápala ako prirodzenú vec.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Stendhal Červený a čierny SOŠ 2.9667 2076 slov
Stendhal Červený a čierny SOŠ 2.9413 1590 slov
Stendhal Červený a čierny SOŠ 2.9747 1130 slov
Stendhal Červený a čierny SOŠ 2.9174 1281 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.