referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matúš
Pondelok, 21. septembra 2020
Zločin a trest
Dátum pridania: 18.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Alli
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 707
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Zločin a trest


O autorovi:

Fiodor Michajlovič Dostojevskij bol románopisec, publicista, novelista a mysliteľ. Narodil sa v roku 1821 v Moskve. Študoval na súkromnom gymnáziu a po smrti matky musel ísť na technickú vojenskú školu v Petrohrade. Pracoval na ministerstve obrany a od roku 1844 sa naplno venoval literatúre. V roku 1849 bol odsúdený na smrť ako prívrženec utopického socializmu, nakoniec trest zmiernili na nútené práce na Sibíri. Vo vyhnanstve stratil ideu socialistického usporiadania spoločnosti čo sa výrazne odrazilo aj v jeho dielach. Román Zločin a trest napísal v cudzine, kam odišiel po tom čo mu zomrela žena a brat a on prepadal hazardným hrám.

Zločin a trest obsahuje kriminalistickú zápletku s hlbokou anlýzou ľudskej duše a filozofickými myšlienkami.

Postavy:

Rodion Romanovič Raskoľnikov - psychicky rozpoltená osoba. Veľmi inteligentný, ale nedokázal sa začleniť do sociálnej vrstvy ani do spoločnosti.
Avdoťja Romanovna-Duňa-sesta Raskoľnikova, dobromyseľná a inteligentná, impulzívna
Pucherija Alexandrovna- matka Raskoľnikova
Peter Petrovič Lužin- uchádzal sa o Duňu, bohatý, bezcharakterný
Soňa Marmeladovna- pracuje ako prostitútka aby záchranila rodinu, veľmi veriaca
Aloňa Ivanovna-stará úradníčka
Izaveta Ivanovna- jej sestra
Zametov-vyšetrovateľ
Porfirij Petrovič-vyšetrovateľ-sudca, veľmi inteligentný odhalí Raskoľnikova
Razumichin-kamarát Raskoľnikova, študovali spolu na univerzite, naivný
Archadij Ivanovič Svidrigajlov- dvorí Duni, predpokladá sa že zabil svoju ženu, Raskoľnikov ho nenavidí

Znaky realizmu: presné zobrazenie skutočnosti, vývoj hlavného hrdinu a postavenie človeka v spoločnosti

Obsah

1.časť: Zoznamujeme sa s Raskoľnikovom, ktorý rozmýšľa nad smrťou úžerníčky Aľony Ivanovnej. „Na skúšku“ si ešte raz ide obzrieť jej byt, aby jej dal strieborné hodinky. Neskôr keď sestra Aľony nebola doma zabil ju, ale nečakal aj Lizavetu.

2.časť: Dostal predvolanie na políciu kôli neplateniu za byt. Tam omdlie a stáva sa podozrivým pre Petroviča. Ochorie a stará sa oňho priateľ Razumichin. Upodozrievanie Zametova, ktorý ho bol navštíviť. Prichádza Lužin, Raskoľnikov nesúhlasí so svadbou jeho sestry. Neskôr pomáha Marmeladovej žene, lebo jej muža udupali kone-prvý krát sa stretne so Soňou.

3.časť: Príchod jeho sestry a matky. Raskoľnikov odišiel k Petrovičovi, lebo chce sestre vrátiť strieborné hodinky, čo nechal u úžerníčky. U neho rozoberá Raskoľnikov svoj článok o zločine.

4.časť: Ivanovič Svidrigajlov prichádza za Raskoľnikovom, chce sa stretnúť s Duňou a odovzdať jej penieze, ktoré jej zanechala jeho žena-Duňa u nich pracovala ako slúžka. Svidrigajlov sa predtým uchádzal o Duňu a Raskoľnikov mu neverí. Večer sa Raskoľnikov stretol s Duňou, matkou a Lužinom-hádka, lebo Duňa nechcela Lužina. Po odchode od matky ide Raskoľnikov na vypočúvanie, kde mu Petrovič otvorene povie, že je vrah.

5.časť: odohráva sa na kare Marmeladova. Katerina Marmeladovna je vyhodená na ulicu. Tam sa zblázni a umiera. Svidrigajlov zaplatí za pohreb, deti ubytuje v sirotčinci. Neskôr si vypočuje rozhovor, keď sa Raskoľnikov zveruje Soni s vraždou.

6.časť: Svidrigajľov povie o vražde Duni, aby si ju získal. Ona ho ale nechce a preto sa zastrelí. Raskoľnikov sa priznáva na polícii.

Epilóg: Je odsúdený na 8 rokov nútených prác. Optimistický pohľad na budúcnosť so Soňou. V tejto časti umiera jeho matka a Duňa si berie Razumichina.

Filozofia: obyčajní- konzervatívni, žijú v poslušnosti, nemajú právo prestupovať zákony.

výnimoční- majú právo prekračovať zákony k naplneniu svojich myšlienok dobrých pre ľudstvo. Majú právo povedať nové slovo. Žiadajú zničenie terajšieho v mene lepšieho.

Zabil, pretože sa chcel pokúsiť a odváťiť vziať si moc. Tým, že ju zabil a trápil sa, nešiel ďalej, zistil je nie je výnimočný, ale taká istá voš ako ostatní. Tvrdil, že nezabil človeka, ale princíp (vraždu Lizavety si neuvedomoval).
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.