referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Utorok, 28. januára 2020
Mark Twain: Dobrodružstvá Toma Sawyera
Dátum pridania: 23.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Nattane
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 378
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Údaje o autorovi: Vlastným menom Samuel Langhorn Clemens (1835 - 1910) získal celosvetovú povesť ako prednášateľ, satirik a humorista. Bol ocenený ešte viac po smrti ako priekopník americkej fikcie vo svojich literárnych dielach.

Ilustrátor: Ľubomír Kellenberger

Literárny žáner: Román

Téma:

Tom Sawyer je sirota. ktorý žije so svojou tetou, bratancom a sesternicou v rodinnom dome. Medzi školou a povinnosťami, z ktorých sa vždy dokáže vyvliecť bez toho, aby čo len prstom pohol, sa stíha zamilovať do dcéry významného a bohatého právnika - Becky Thatcherovej. Spolu s dedinským trhanom a vyvrheľom Huckom Finnom a Joeom Harperom si zakladá pirátsku bandu a stanú sa svedkami vraždy, z ktorej obvinia nesprávneho človeka. Chlapci neprehovoria a snažia sa na to zabudnúť. Poháňaný túžbou nájsť pirátsky poklad sa vydajú na ostrov neďaľeko, kde pobudnú týždeň a dokonca ich vyhlásia za mŕtvych. Vrátia sa v deň svojho vlastného pohrebu s povýšeneckým výrazom na tvári. Tom z toho ťaží a začne sa chvastať pred spolužiakmi, najmä pred Becky, s ktorou začne chodiť. Hľadanie pokladu pokračuje, keď ho "piráti" nájdu v dome skutočného vraha - Indiana Joea. Becky pozve Toma do jaskyne zamilovaných. V jaskyni sa stratia a čo je horšie, zistia, že je tam s nimi aj Indian Joe. Tom s Becky našťastie zbadajú svetlo a zachránia sa. Indiana Joea nájdu v jaskyni mŕtveho a všetci sa dozvedia, že on bol skutočným vrahom. Hucka si adoptuje bohatá vdova grófka Douglasová. Chlapci si rozdelia poklad a vrátia sa k svojim radostiam a starostiam.

Hlavná postava a jej charakteristika: Tom Sawyer - nezbedný chlapec, plný ešte nezbednejších nápadov, vodca pirátskej skupiny, sirota
Vedľajšia postava a jej charakteristika: Huckleberry Finn - dedinský vyvrheľ, Tomov najlepší kamarát

Umelecké jazykové prostriedky:

metafora - držali sa perly rosy, plač ti doma deti morí
prirovnania - nehybný ani kus dreva
personifikácia - ospanlivosť sa zakrádala na oči, oheň dýchal, nohy ju zrádzali
zdrobneniny - krídelká, nôžka, tetuška, vetrík, chrobáčik
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.