referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Nataša
Nedeľa, 17. januára 2021
William Shakespeare: Hamlet
Dátum pridania: 23.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ZILINA
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 305
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 6.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 10m 30s
Pomalé čítanie: 15m 45s
 

Útvar: tragédia
Kompozícia: 5 dejstiev

Postavy:

Claudius - dánsky kráľ
Hamlet - dánsky princ, syn zosnulého kráľa a synovec terajšieho kráľa
Polónius - hlavný kráľovský radca
Horatio - Hamletov priateľ
Laertes - Polóniov syn
Valtemand - posol do Nórska
Cornelius - posol do Nórska
Rosencrantz - bývalý Hamletov spolužiak
Guildenstern - bývalý Hamletov spolužiak
Osric - výstredný švihák
Šľachtic
Kňaz
Marcellus - člen stráže
Barnardo - člen stráže
Francisco - člen stráže
Reynaldo - Polóniov sluha
Štyria-piati herci
Dvaja hrobári
Fortinbras - nórsky princ
Nórsky stotník
Anglickí poslovia
Gertrúda - dánska kráľovná, Hamletova matka
Ofélia - Polóniova dcéra
Duch Hamletovho otca
Šľachtici, dvorné dámy, vojaci, námorníci, posol a sprievod

Dej sa odohráva v Dánsku.

PRVÉ DEJSTVO

Prvý obraz:

Francisco, člen stráže, prechádza sa sem a tam po hradbách Elsinorského hradu. Prichádza Barnardo, aby ho vystriedal. Francisco odíde, prichádzajú Horatio a Marcellus, ktorí majú strážiť spolu s Barnardom. Barnardo a Marcellus rozprávajú Horatiovi o Duchovi, ktorý sa už dvakrát zjavil a vyzerá ako otec princa Hamleta, ktorý je už však dva mesiace mŕtvy. Zrazu sa zjaví spomínaný Duch. Horatio ho osloví, ale Duch bez odpovede odíde. Strážcovia skúšajú uhádnuť, prečo sa Duch zjavuje, keď sa Duch znovu objaví. Horatio ho chce zadržať, ale keď zakikiríka kohút, Duch sa rozplynie. Horatio sa rozhodne povedať o Duchovi princovi Hamletovi, lebo je presvedčený, že Duch k Hamletovi prehovorí.

Druhý obraz:

Za zvukov fanfár vstúpia do siene nový kráľ Dánska, Claudius, kráľovná Gertrúda, kráľovskí radcovia, Polónius a jeho syn Laertes, Valtemand a Cornelius, všetci v pestrých odevoch a princ Hamlet v čiernom, so sklopenými očami. Claudius dáva Corneliovi a Valtemandovi list, ktorý majú odniesť do Nórska ujcovi kráľa Fortinbrasa. Cornelius a Valtemand odídu. Laertes, syn najvyššieho komorníka, Polónia, prosí kráľa, aby sa mohol vrátiť do Paríža. Kráľ súhlasí a nabáda Hamleta, aby už za otcom prestal smútiť. Hamleta ešte stále trápi otcova smrť. Znepokojuje ho, že matka sa po necelých dvoch mesiacoch znovu vydala. Túži po smrti a svoju matku odsudzuje slovami: „Slabošstvo – odteraz sa voláš žena!“ Za Hamletom prichádzajú Horatio, Marcellus a Barnardo, aby mu povedali o Duchovi. Hamlet sa s nimi dohodne, že večer pôjde na hradby s nimi.

Tretí obraz:

Laertes sa lúči s Oféliou, svojou sestrou, a dáva jej rady do života. Prichádza Polónius a lúči sa so synom. Laertes odíde. Polónius sa s Oféliou rozpráva o Hamletovi. Ofélia sa prizná, že Hamlet jej vyznal lásku. Polónius vraví Ofélii, aby neverila Hamletovým prísahám, nech sa nenechá oklamať. Ofélia otcovi sľúbi, že ho poslúchne.

Štvrtý obraz:

Hamlet, Horatio a Marcellus sa vyberú na hradby. Zjaví sa Duch a dáva Hamletovi znamenie, aby išiel za ním. Horatio a Marcellus presviedčajú Hamleta, aby nešiel za Duchom, no Hamlet Ducha nasleduje. Marcellus a Horatio odídu za Hamletom.

Piaty obraz:

Duch odvedie Hamleta na otvorené priestranstvo na úpätí hradného múru, kde mu povie, že je duch jeho otca. Zavraždil ho jeho brat Claudius tak, že mu do uší nalial jed, keď spal. Duch zmizne a Hamlet prisahá, že pomstí smrť svojho otca. Horatio a Marcellus hľadajú Hamleta a keď ho nájdu, pýtajú sa ho, čo sa stalo. Hamlet im prikazuje, aby prisahali, že nikomu nepovedia, čo počuli. Horatio a Marcellus trikrát prisahajú. Všetci vojdú do hradu. Uplynie niekoľko týždňov.

DRUHÉ DEJSTVO

Prvý obraz:

Polónius prikáže svojmu sluhovi Reynaldovi, aby sa vybral do Paríža a povypytoval sa na Laerta. Chce vedieť, ako jeho syn žije, či pije, hreší a podobne. Reynaldo odíde. Za Polóniom prichádza Ofélia. Porozpráva otcovi, že Hamlet sa správa ako šialený a myslí si, že je to kvôli nej, lebo sa pred ním skrývala a vracala mu listy. Polónius je presvedčený, že z toho zošalel.

Druhý obraz:

Kráľa aj kráľovnú znepokojuje Hamletovo správanie. Kráľ pošle po Hamletových starých spolužiakov – Rosencrantza a Guildensterna – aby zistili, čo sa s princom deje. Rosencrantz a Guildenstern sľúbia, že urobia, čo budú môcť a odchádzajú za Hamletom. Vstúpia poslovia z Nórska a dajú kráľovi list od Fortinbrasovho ujca. Poslovia odídu a prichádza Polónius. Povie kráľovi, že Hamlet zošalel z lásky k Ofélii a chce im to aj dokázať. Polónius osloví Hamleta. Hamlet sa s Polóniom rozpráva. Polónius chce narafičiť stretnutie Hamleta s Oféliou. Za Hamletom prídu Rosencrantz a Guildenstern. Hamlet čoskoro odhalí, že tí dvaja sú kráľovými vyslancami. Opíše im preto svoju beznádej. Hamlet sa od nich dozvie, že na Elsinorskom hrade má vystupovať skupina kočovných hercov. Polónius príde za Hamletom, aby mu oznámil, že prišli herci. Hamlet ich privíta. Prvého herca zastaví a spýta sa ho, či by nemohli pridať k hre jednu scénu – má predstavovať spôsob, akým zavraždili jeho otca. Prvý herec súhlasí a odíde. Uplynie deň.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.8612 2042 slov
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.9203 782 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.8517 846 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9542 831 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 3.0029 661 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9007 691 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9308 272 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9723 618 slov
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.9658 654 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9106 1243 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.