referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Drahomíra
Nedeľa, 19. januára 2020
Moliere: Lakomec
Dátum pridania: 23.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ZILINA
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 249
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 6
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 10m 0s
Pomalé čítanie: 15m 0s
 

Útvar: komédia
Kompozícia: 5 dejstiev

Postavy:

Harpagon - Cléantov a Elizin otec, zamilovaný do Marianny
Cléante - Harpagonov syn, Mariannin milý
Eliza - Harpagonova dcéra, Valérova milá
Valére - Anzelmov syn, Elizin milý
Marianna - Cléantova milá a Harpagonova vyvolená
Anzelm - Valérov a Mariannin otec
Frozina - intrigánka
Majster Šimon - sprostredkovateľ
Majster Jakub - Harpagonov kuchár a kočiš
La Fléche - Cléantov sluha
Pani Claudová - Harpagonova slúžka
Brindavoine - Harpagonov lokaj
La Merluche - Harpagonov lokaj
Komisár a jeho pisár

Dej sa odohráva v Paríži.

PRVÉ DEJSTVO

Prvý obraz:

Valére sa rozpráva s Elizou. Z ich rozhovoru sa dozvedáme o tom, že Valére sa zaľúbil do Elizy a aby sa s ňou mohol stretávať, pracuje v jej dome ako správca. Eliza ho ľúbi tiež, ale bojí sa svojho otca, čo by na to povedal. Dohodnú sa, že Valére sa pokúsi získať si jej otca Harpagona a Eliza sa pozhovára o ich láske s jej bratom Cléantom.

Druhý obraz:

Cléante sa zdôveruje Elize, že je zaľúbený do Marianny, s ktorou sa chce zasnúbiť. Pre lakomstvo svojho otca jej však nemôže nič darovať ako dôkaz svojej lásky. Chce informovať otca o svojich citoch. Ak sa postaví proti nim, Cléante je rozhodnutý vybrať sa s Mariannou do sveta a prijať akýkoľvek osud. Radí Elize, že ak je aj ona v podobnej situácii, aby sa spojili a spoločne zaútočili na otcovu dušu.

Tretí obraz:

Harpagon obviňuje svojho sluhu La Flécheho, že je špión a že ho stále sleduje. La Fléche sa obraňuje, ale Harpagon je rozhodnutý prepustiť ho. No ešte pred odchodom ho začne prehľadávať, či mu niečo neukradol. Nakoniec zistí, že nič nevzal. La Fléche je nahnevaný a nadáva na lakomcov. Harpagon si myslí, že to hovorí o ňom a začnú sa hádať. Nakoniec La Fléche odíde.

Štvrtý obraz:

Eliza a Cléante prichádzajú za otcom. Harpagon najprv rozpráva iba o peniazoch a o tom, že jeho deti míňajú veľa peňazí na oblečenie. Cléante mu povie, že sa s ním chcú rozprávať o svadbe. Harpagon im chce tiež povedať o svadbe. Pýta sa ich, či poznajú Mariannu. Oznámi im, že sa chce s ňou oženiť. Cléante zamdlieva a ide sa do kuchyne napiť vody. Harpagon Elize oznamuje, že Cléantovi vybral vdovu, ktorá sa mu má prísť onedlho predstaviť a ju chce vydať za pána Anzelma. Eliza je proti a vraví, že sa nechce vydávať. Harpagon ju chce donútiť. Eliza povie, že by si radšej vzala život, ako by sa mala vydať za takého muža. Harpagon rozhodne, že Valére rozsúdi, kto z nich má pravdu. Eliza súhlasí, že sa podrobí jeho súdu.

Piaty obraz:

Valére sa chce zapáčiť Harpagonovi a preto mu odpovedá, že on má vždy pravdu. Harpagon vykresľuje Anzelma ako človeka urodzeného pôvodu, milého, rozvážneho, múdreho a veľmi bohatého. Navyše mu Anzelm sľúbil, že nechce žiadne veno. Harpagon na chvíľu odíde a Valére medzitým Elize radí, aby poslúchla otca, ale svadbu odkladala. Harpagon sa vráti a odovzdáva Valérovi moc nad Elizou, aby robila všetko, čo jej Valére prikáže. Valére mu sľúbi, že jej bude v pätách a bude ju držať na uzde.

 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Moliere: Lakomec GYM 2.9008 1967 slov
Moliere: Lakomec GYM 2.9558 333 slov
Moliére: Lakomec SOŠ 2.9668 273 slov
Moliere: Lakomec GYM 2.9276 1297 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.