Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Július Barč – Ivan: Matka

Útvar: dráma z baníckeho prostredia
Kompozícia: 3 dejstvá

Postavy:

Anna Pavlíková:

- Matka
- vdova, má dvoch synov, tretí syn sa jej narodil mŕtvy
- ešte nemá ani 50 rokov
- jej muž zomrel v bani pri výbuchu
- nikto ju nenavštevuje, iba občas Mara; všetci si myslia, že je bláznivá
- vyhodí Paľa z domu, aby ho ochránila
- jej najvrúcnejšie želanie: zmieriť svojich synov

Jano Pavlík:

- Annin starší syn
- dal Paľovi peniaze na cestu do Ameriky, aby sa ho zbavil a mohol si nechať otcovský dom; na Paľovi vlastne zarobil, lebo lístok na cestu ho stál iba polovicu z toho, čo mal Paľo dostať ako dedičstvo po otcovi
- prebral Paľove dievča - Katu
- nemá kamarátov, iba s Martinom občas chodí von

Paľo Pavlík:

- Annin mladší syn
- pred štyrmi rokmi odišiel do Ameriky
- keď zistil, že Jano chodí za Katou, bol na Jana nahnevaný a chcel sa s ním porátať, ale potom vrátil Kate slovo
- keď sa vrátil z Ameriky, začal piť

Kata Tomková:

- pekná, milá, pracovitá, z majetnej rodiny
- má rada Paľa

Mara:

- Annina suseda
- jej muž bol alkoholik, zomrel mladý
- syna vychováva sama
- Martin – jej syn, je na posmech ostatným chlapom, lebo Mara sa o neho veľmi bojí, nechce ho púšťať do krčmy, aby neskončil ako jeho otec

Obsah diela:

PRVÉ DEJSTVO

1.výstup:

Mara navštívi Annu. Bojí sa o svojho syna Martina, ktorý pracuje v bani, lebo sa ešte nevrátil. Anna ju upokojuje, že sa mu určite nič nestalo, boh je s ním. Mara sa opýta Anny, či je pravda, ako hovoril starý Hnilčík, že vedela vopred o výbuchu v Amálke. Anna prizná, že mala sen dva dni pred výbuchom. Videla tam aj brvno, ktoré padlo na jej muža. Nebolo to prvý raz, čo sa jej niečo snívalo a potom sa aj stalo. Keď bol jej syn Jano ešte malý, snívalo sa jej, že si zlomí nohu a na tretí deň sa to aj stalo.

Matka: Pocítila som, že boh mi dal strašnú moc. Chce, aby som vedela, čo sa stane s mojimi.

Keď Anna hovorila pred výbuchom všetkým, že v Amálke bude výbuch, nikto jej neveril, ani jej muž. Zapchal jej ústa, pohrozil, že ju zbije a odišiel s ostatnými do bane. Tehotná Anna za ním utekala, potkla sa a spadla. Na druhý deň sa jej narodil tretí syn. Na svet prišiel mŕtvy. Ľudia rozprávajú o Anne, že je spriahnutá s čertom. Zrazu sa Anna začne triasť. Povie susede, že zas to na ňu prišlo a pošle ju preč.

2.výstup:

Anna sedí meravo pri stole zo zatvorenými očami. Ukáže sa jej syn Paľo s veľkým poľovníckym nožom hovoriac: Tento nôž som doniesol bratovi...

3.výstup:

Vojde Jano. Oznámi matke, že sa bude otvárať nová baňa. Matka mu povie, že sa o neho bojí, aby sa mu nič nestalo. Jano je prekvapený, že má o neho strach, veď ona predsa bude žiť, aj keby on zomrel. Matka povie Janovi, že Paľo príde domov. Jano je nahnevaný, že sa jej to zasa prisnilo. Nechce, aby si ho chlapi doberali, že má bláznivú mater. Jano odchádza do Adamov.

4.výstup:

Mara opäť navštívi Annu. Martin sa ešte stále nevrátil. Chcela by Martina oženiť, nech sa s ním trápi jeho žena, ale nevie, kto by si ho vzal. Povie Anne, že môže byť rada, že Jano chodí za Katou Tomkovie, lebo je to dobré dievča. Mara sa opýta Anny, prečo varí, keď už večerali.

5.výstup:

Vojde Jano so správou, že sa vraj vrátil Paľo. Mara sa zľakne, že Anna to vedela a rýchlo odíde.

6.výstup:

Matka káže Janovi, nech pohľadá Paľa. Určite sa vrátil preto, lebo sa mu v Amerike nedarí. Jano nechce. Nenazýva Paľa svojím bratom – je to syn matky. Matka chce ísť hľadať syna sama. Jano sa nahnevá, že Paľo bude určite u Tomkov a chce tam ísť sám.

7.výstup:

Vojde Paľo s kufrom. Zvíta sa s matkou. Jano mu tiež podá ruku, ale správa sa k nemu neprívetivo. Paľo sa mal v Amerike zle, ale v listoch písal, že sa mu darí, aby sa matka netrápila. Nemá žiadne peniaze, posledné minul na cestu. Jano nazve Paľa žobrákom. Paľo chce odísť. Jano sa mu smeje, lebo on ho nevyháňa. Paľo sa k nemu nebezpečne priblíži. Matka skočí medzi nich.

Matka: Stojte! Ak sa tu viete hrýzť ako psi a nič vám nie je sväté, ani vaša mať, ani to, že ste si bratia, ja tiež nebudem lepšia. V tomto dome ani jeden z vás nie je pánom. Tu som pánom ja! A ak odtiaľto Paľo odíde, pôjdeš zajtra ráno i ty za ním.

8.výstup:

Paľo sa pýta matky, prečo vždy musel ustupovať Janovi, prečo ho nemohol udrieť, povedať mu, že je podliak, keď mu prebral dievča. Matka chce, aby Janovi odpustil.

9.výstup:

Vojde Jano a povie, že Martina v krčme opili chlapi a Mara nad ním narieka. Položí na stôl fľašu a chce si s Paľom pripiť. Paľo najprv nechce, ale keď pozrie na matku, vypije. Paľo podá matke modlitebník, ktorý jej priniesol z Ameriky. Janovi priniesol poľovnícky nôž. Janovi sa nôž páči a chce ho ísť ukázať chlapom do krčmy. Matka mu ho ale vytrhne z ruky, lebo tento obraz o noži sa jej predtým ukázal v sne. Paľo odstrčí fľašu, ktorú mu tam nechal Jano. Je zúfalý a nahnevaný. Matka mu povie, že nemal prísť domov.

DRUHÉ DEJSTVO (o rok neskôr)

1.výstup:

Anna chystá večeru pre synov. Vojde Kata a povie jej, že chlapi sa asi oneskoria, lebo majú výplatu a určite sa zastavia v krčme. Paľo minulú výplatu celú prepil. Kata by mu chcela pomôcť, lebo vie, že ho niečo trápi. Anna jej povie, že on jej pomoc nepotrebuje. Katine miesto je pri Janovi. Kata však Jana nechce, lebo má rada Paľa. Anna povie, že Paľo jej sľúbil, že si Katu nevezme. Anna chce pre Paľa len to najlepšie, lebo ho má veľmi rada.

Matka: Teraz už nikomu neuveríš, že ja svojho syna milujem. Oj, milujem, ale je to iná láska. Milovala by ho, i keby bol biedny, otrhaný, keby ho každý odkopol, keby bol vredovitý ako Lazár a ľuďom hnusilo sa vidieť ho. Ty ho miluješ preto, lebo je mladý a pekný. Ale keby dnes zomrel, o rok by si sa vydala za iného.

Anna by dala za Paľa aj život, keby ho mohla vidieť šťastného. Kvôli nemu by pretrpela aj pekelné muky. Kata odíde.

2.výstup:

Matka je sama. Ide k šafárni, otvorí ju a vyberie nôž. Potom ho dá naspäť a zatvorí šafáreň.

3.výstup:

Vstúpi Jano. Naje sa polievky a povie matke, že Paľo je asi ešte v krčme. Matka vyčíta Janovi, že zle zaobchádza s Paľom, dobré slovo s ním neprehovorí a posledný pobehaj je mu milší ako jeho brat. Jano namieta. Veď spolu pracujú, nemusia ešte aj chodiť spolu do krčmy. Matku trápi, že Paľa niečo sužuje. Jano si je istý, že to kvôli Kate. Matka nahnevaná odíde.

4.výstup:

Jano hľadá košeľu, lebo matka mu ju nedala. Popri tom nájde v šafárni nôž a zoberie si ho. Nájde košeľu a ide do komory.

5.výstup:

Matka sa vráti. Znovu má videnie: Jano prepichne Paľa nožom. Paľo padá.

6.výstup:

Vojde suseda a pýta sa Anny, čo ju trápi. Anna jej nechce nič povedať.

7.výstup:

Vojde Jano. Porozpráva sa s Marou o Martinovi, že nie je baba, ale chlap, nech ho stále neskrýva za svoje sukne. Mara Janovi povie, nech už ide za Katou, iste už na neho čaká. Jano odíde.

8.výstup:

Mara povie Anne, že všade sa hovorí o tom, že Kata vodí Jana za nos a že ho už nechce. Nebolo by dobré, keby sa Jano stretol s Paľom, lebo by sa to mohlo zle skončiť. Anna je nešťastná, lebo nevie, či má prijať osud, alebo či sa má proti nemu postaviť.

Matka: Boh chcel, aby som vždy vedela, čo sa stane s mojimi. A splnilo sa všetko, každý môj sen. Prečo chcel, aby som vedela, čo príde? Aby sa zvíjala v zármutku, pomätená od bolesti, že neviem pomôcť, že je všetko márne, len tak musí byť? Ale naveky sa nedá čušať pokorne a ponížene. Raz sa musí povedať aj jemu: Nemôže byť tak, ako ty chceš! Či chcel niečo iného? Aj vtedy, keď môj zahynul? A vinná som bola ja. Nemala som pripustiť, aby fáral, a keď bol daromný môj plač, mala sa mu postaviť do cesty, a keby ma bol odsotil, hodiť sa mu ani šialená pod nohy. A všetko mohlo byť inakšie. Ja som zhrešila, ja. Nemala som dosť viery. Necítila som, že on ma vystríha. A teraz musím byť mocná ako ešte nikdy v živote? Sama, sama musím ratovať syna...

Suseda odíde.9.výstup:

Matka otvorí šafáreň a keď tam nenájde nôž, ide k dverám.

10.výstup:

Vojde opitý Paľo a povie matke, že Janko Furták vytiahol v krčme nôž na mladšieho Adamčíka. Chlapi ich však zadržali. Paľo vytiahne z vrecka bábiku, ktorú kúpil pre Katu a ukazuje ju matke. Matka je nahnevaná, že chodí za Katou a varuje ho, nech sa bojí Jana, lebo je mocnejší. Paľo sa ho ale nebojí a je schopný sa s ním aj pobiť. Matka mu povie, čo sa jej ukázalo v sne.

Matka: A keď sa to stane, nebudem mať viac synov. Jeden bude mŕtvy a druhého budem nenávidieť, ako len matka môže nenávidieť toho, kto jej zabil syna. A z rodiny, čo zanechal tvoj otec v tomto dome, zostane iba bláznivá stará baba, ktorá bude jedného syna oplakávať a druhého preklínať, dokiaľ žiť bude.

Matka núti Paľa, aby odišiel. Paľo nechce, lebo má rád Katu a chce pri nej zostať. Matka ho aj tak núti odísť.

Matka: Som prekliata matka, lebo nemôžem vziať na seba kríž svojho syna.

Paľo nakoniec súhlasí, že odíde a zbalí si kufor. Matka mu dá peniaze, ktoré jej Paľo posielal z Ameriky. Paľo ich nechce prijať, ale potom si ich vezme. Roztrhá bábiku a pošliape ju.

11.výstup:

Vojde Kata v parádnom kroji zavolať Paľa na tanec. Keď vidí kufor, nechce, aby odišiel a vyčíta Anne, že ho vyháňa. Kata povedala večer Janovi, aby za ňou viac nechodil. Jano sedí v krčme a pije. Kata navrhne Paľovi, aby pracoval u jej otca ako paholok. Paľo súhlasí.

12.výstup:

Vojde Jano a vyháňa Katu zo svojho domu. Kata chce odísť, ale ešte povie Janovi, že ho nikdy nemala rada. Ale Jano začal klamať jej rodičom, že Paľo má v Amerike frajerku a nikdy sa nevráti. Povedal im, že má celé Paľove dedičstvo po otcovi, a tak sa natisol do Katinho domu. Jano sa chce s Paľom biť. Matka sa postaví na Janovu stranu, povie Paľovi, že už nie je jej synom, nazve ho žobrákom a dá prepísať celé jej dedičstvo na Janovo meno. Potom Paľa vyhodí z domu. Paľo s Katou odídu.

13.výstup:

Jano sa hrá s nožom a povie matke, že urobila dobre, keď vyhodila Paľa.

TRETIE DEJSTVO

1.výstup:

Je nedeľa večer. Jano sa strojí na tanec na Hutu. Povie matke, že videl Paľa s Katou v kostole. Jano je na Paľa nahnevaný, chce vedieť, či sa matke zjavilo, že zabije Paľa. Odkedy matka vyhnala Paľa, všetci chlapi sa Janovi za chrbtom vysmievajú a zazerajú na neho. Upodozrieva matku, že tým, že vyhodila Paľa, ho vlastne ochránila pred tým, aby ho Jano zabil. Jano ide po Martina. Chce ho v krčme poriadne opiť.

2.výstup:

Anna si vezme modlitebník a s láskou naň pozerá. Zavolá na Maru a pýta sa jej, či je u nich Jano. Povie jej, že Jano chce ísť s Martinom na Hutu. Mara jej neverí, lebo Martin jej povedal, že idú do Adamov. Mara vyčíta Anne, že Paľa vyhnala z domu a celé dedičstvo nechala Janovi. Každý v dedine ju za to odsudzuje.

Matka: Súdiť ma chcete? V živote stál pri mne iba boh. On mi pomohol vychovať mojich synov. Všetci, ktorí majú dnes plné ústa rečí, čušali vtedy, keď som sa s nimi trápila. Kúska chleba mi nedali zadarmo, nestarali sa, či uživím svoje deti a či ich pochovám. Čo chcú naraz odo mňa? Prečo nečušia i teraz? A keď už nevedia, nech kričia, preklínajú, i ty s nimi, keď ste v jednom vreci. Ale súdiť ma nemôžu. Len boh sa ma môže spýtať, čo som urobila so svojimi synmi, a súdiť ma za to, aká som bola matka.

Mara odíde domov zadržať Martina, aby nešiel na Hutu, ale o chvíľu sa vráti, lebo už odišiel. Je nešťastná, lebo nechce, aby Martin skončil ako jeho otec. Povie Anne, že pred domom stoja Paľo a Kata. Mara chce ísť za Martinom, aby ho Jano pustil domov a povie Janovi, že Paľo je u nich. Anna by totiž chcela zmieriť svojich synov. Mara odíde.

3.výstup:

Vojde Paľo s Katou. Povie matke, že ju nevie nenávidieť za to, že ho vyhnala z domu. O týždeň sa napíšu ohlášky, o tri týždne bude svadba a potom si nájde s Katou robotu niekde ďaleko, aby nik o ňom nevedel. Matka mu povie, že nemusí odísť, lebo našla iné východisko. Paľo je šťastný, že je oslobodený od kliatby, že nemusí opustiť rodný kraj, a že Jano už nad ním nemá žiadnu moc. Matka chce, aby Paľo ešte chvíľu ostal. Kata odíde.

4.výstup:

Paľo pozýva matku na svadbu. Je rád, že pracuje u starého Tomku, lebo ho prijal ako vlastného syna. Na Jana sa nehnevá, lebo je to predsa jeho brat. Matka má slzy v očiach.

Matka: Keď raz budeš spomínať, ako sme tu sedeli a rozprávali sa, nezabudni, že som nikdy nebola taká šťastná ako v tento večer. Nikdy, syn môj.

Paľo počuje v komore nejaký hluk. Ide k dverám, lebo sa nechce stretnúť s Janom.

5.výstup:

Vojde Jano. Pýta sa Paľa, koľko majetku získa zo svadby s Katou. Povie mu, že je šikovný, lebo takto sa stane zo žobráka pánom. Zrazu vytiahne nôž a povie: A zo mňa si ešte nik nespravil blázna. Nik. Počúvaš? Či si vtedy myslel na to, že za to mi raz dušu dáš?

Matka vidí znova to, čo už raz videla v sne a zhasne lampu. Zakričí Janovi, že Paľo je v kúte a hodí sa pred Paľa. Jano bodne. Paľo zapáli lampu a bratia vidia, že Jano zabil matku. Jano šialene reve a nemôže uveriť, že zabil matku. Paľo pochopí, že tým druhým východiskom pre neho bola smrť matky. Jano obviní Paľa, že vedel, čo chce matka urobiť a núti ho priznať sa. Jano si myslí, že matka ho nenávidela.

Jano: Každý ma nenávidí. Ale to je nič. Ja to znesiem. Ale že oni... Tebe dali život a mne ho vzali. Či som im nebol synom, cudzí som tu vyrástol, len nenávidieť som vedel, a preto ma nemohli milovať? Mne mohli vziať život? Kto ma oslobodí od tej kliatby? Mať som zabil, kto zmyje tú krv a kto mi to odpustí? Na to nemysleli... Aby som i ja mohol žiť...

Paľo si spomenie na slová, ktoré mu raz povedala matka: že v Janovi ožil otec a v matke ožije on. Paľo cíti teraz hlboko, že je to pravda. Pochopí, že musí niesť svoj kríž. Chce oznámiť žandárom, že on zabil matku, kvôli tomu, že mu nenechala dedičstvo. Matka chcela, aby Paľo vždy ustúpil Janovi, tak jej Paľo urobí po vôli. Jano však nechce ostať žiť v tomto dome.

Jano: Žiť medzi múrmi, kde som ich zabil? Vidieť stále ich tvár a tú posteľ, zaliatu krvou? Nie. Darmo pôjdeš! To všetko by zostalo so mnou. Od toho ma neoslobodíš. Ja musím utekať, šialene, bez prestania a zastať kdesi ďaleko iba vtedy, keď tú tmu nebudem vidieť, tú lampu a ten nôž... Nechaj ma! Preklínať by ťa musel, keby tu ostal sám.

Paľo chce odísť, lebo Jano chcel vždy ostať v dome sám. Nenávidel Paľa aj matku, lebo mu stáli v ceste. Paľo chce na seba vziať vinu, ale Jano mu povie, že aj tak mu nikto neuverí. Zaklope suseda. Povie Anne, že je šťastná, lebo Martin nepil a praje jej, aby sa aj jej splnila prosba – aby mohla zmieriť synov. Obaja bratia cítia, že toto bolo matkine najvrúcnejšie želanie. Suseda stále volá na Annu, nech jej otvorí.

Suseda: Anna počuješ? Či odišla? Kto je tu doma?
Jano: Ja Jano! A nech povedia v dedine, že som mať zabil.
Suseda: Kriste Ježiši! Ty diabol... Ty... Bedáka a uteká.
Jano: Teba učili trpieť. Mnou mohol otriasť len víchor! Mamka, ja idem. Hľadať niekoho, kto moju dušu oslobodí.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk