referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Klára
Štvrtok, 29. októbra 2020
Július Barč – Ivan: Matka
Dátum pridania: 23.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ZILINA
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 203
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 7.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 12m 30s
Pomalé čítanie: 18m 45s
 
Útvar: dráma z baníckeho prostredia
Kompozícia: 3 dejstvá

Postavy:

Anna Pavlíková:

- Matka
- vdova, má dvoch synov, tretí syn sa jej narodil mŕtvy
- ešte nemá ani 50 rokov
- jej muž zomrel v bani pri výbuchu
- nikto ju nenavštevuje, iba občas Mara; všetci si myslia, že je bláznivá
- vyhodí Paľa z domu, aby ho ochránila
- jej najvrúcnejšie želanie: zmieriť svojich synov

Jano Pavlík:

- Annin starší syn
- dal Paľovi peniaze na cestu do Ameriky, aby sa ho zbavil a mohol si nechať otcovský dom; na Paľovi vlastne zarobil, lebo lístok na cestu ho stál iba polovicu z toho, čo mal Paľo dostať ako dedičstvo po otcovi
- prebral Paľove dievča - Katu
- nemá kamarátov, iba s Martinom občas chodí von

Paľo Pavlík:

- Annin mladší syn
- pred štyrmi rokmi odišiel do Ameriky
- keď zistil, že Jano chodí za Katou, bol na Jana nahnevaný a chcel sa s ním porátať, ale potom vrátil Kate slovo
- keď sa vrátil z Ameriky, začal piť

Kata Tomková:

- pekná, milá, pracovitá, z majetnej rodiny
- má rada Paľa

Mara:

- Annina suseda
- jej muž bol alkoholik, zomrel mladý
- syna vychováva sama
- Martin – jej syn, je na posmech ostatným chlapom, lebo Mara sa o neho veľmi bojí, nechce ho púšťať do krčmy, aby neskončil ako jeho otec

Obsah diela:

PRVÉ DEJSTVO

1.výstup:

Mara navštívi Annu. Bojí sa o svojho syna Martina, ktorý pracuje v bani, lebo sa ešte nevrátil. Anna ju upokojuje, že sa mu určite nič nestalo, boh je s ním. Mara sa opýta Anny, či je pravda, ako hovoril starý Hnilčík, že vedela vopred o výbuchu v Amálke. Anna prizná, že mala sen dva dni pred výbuchom. Videla tam aj brvno, ktoré padlo na jej muža. Nebolo to prvý raz, čo sa jej niečo snívalo a potom sa aj stalo. Keď bol jej syn Jano ešte malý, snívalo sa jej, že si zlomí nohu a na tretí deň sa to aj stalo.

Matka: Pocítila som, že boh mi dal strašnú moc. Chce, aby som vedela, čo sa stane s mojimi.

Keď Anna hovorila pred výbuchom všetkým, že v Amálke bude výbuch, nikto jej neveril, ani jej muž. Zapchal jej ústa, pohrozil, že ju zbije a odišiel s ostatnými do bane. Tehotná Anna za ním utekala, potkla sa a spadla. Na druhý deň sa jej narodil tretí syn. Na svet prišiel mŕtvy. Ľudia rozprávajú o Anne, že je spriahnutá s čertom. Zrazu sa Anna začne triasť. Povie susede, že zas to na ňu prišlo a pošle ju preč.

2.výstup:

Anna sedí meravo pri stole zo zatvorenými očami. Ukáže sa jej syn Paľo s veľkým poľovníckym nožom hovoriac: Tento nôž som doniesol bratovi...

3.výstup:

Vojde Jano. Oznámi matke, že sa bude otvárať nová baňa. Matka mu povie, že sa o neho bojí, aby sa mu nič nestalo. Jano je prekvapený, že má o neho strach, veď ona predsa bude žiť, aj keby on zomrel. Matka povie Janovi, že Paľo príde domov. Jano je nahnevaný, že sa jej to zasa prisnilo. Nechce, aby si ho chlapi doberali, že má bláznivú mater. Jano odchádza do Adamov.

4.výstup:

Mara opäť navštívi Annu. Martin sa ešte stále nevrátil. Chcela by Martina oženiť, nech sa s ním trápi jeho žena, ale nevie, kto by si ho vzal. Povie Anne, že môže byť rada, že Jano chodí za Katou Tomkovie, lebo je to dobré dievča. Mara sa opýta Anny, prečo varí, keď už večerali.

5.výstup:

Vojde Jano so správou, že sa vraj vrátil Paľo. Mara sa zľakne, že Anna to vedela a rýchlo odíde.

6.výstup:

Matka káže Janovi, nech pohľadá Paľa. Určite sa vrátil preto, lebo sa mu v Amerike nedarí. Jano nechce. Nenazýva Paľa svojím bratom – je to syn matky. Matka chce ísť hľadať syna sama. Jano sa nahnevá, že Paľo bude určite u Tomkov a chce tam ísť sám.

7.výstup:

Vojde Paľo s kufrom. Zvíta sa s matkou. Jano mu tiež podá ruku, ale správa sa k nemu neprívetivo. Paľo sa mal v Amerike zle, ale v listoch písal, že sa mu darí, aby sa matka netrápila. Nemá žiadne peniaze, posledné minul na cestu. Jano nazve Paľa žobrákom. Paľo chce odísť. Jano sa mu smeje, lebo on ho nevyháňa. Paľo sa k nemu nebezpečne priblíži. Matka skočí medzi nich.

Matka: Stojte! Ak sa tu viete hrýzť ako psi a nič vám nie je sväté, ani vaša mať, ani to, že ste si bratia, ja tiež nebudem lepšia. V tomto dome ani jeden z vás nie je pánom. Tu som pánom ja! A ak odtiaľto Paľo odíde, pôjdeš zajtra ráno i ty za ním.

8.výstup:

Paľo sa pýta matky, prečo vždy musel ustupovať Janovi, prečo ho nemohol udrieť, povedať mu, že je podliak, keď mu prebral dievča. Matka chce, aby Janovi odpustil.

9.výstup:

Vojde Jano a povie, že Martina v krčme opili chlapi a Mara nad ním narieka. Položí na stôl fľašu a chce si s Paľom pripiť. Paľo najprv nechce, ale keď pozrie na matku, vypije. Paľo podá matke modlitebník, ktorý jej priniesol z Ameriky. Janovi priniesol poľovnícky nôž. Janovi sa nôž páči a chce ho ísť ukázať chlapom do krčmy. Matka mu ho ale vytrhne z ruky, lebo tento obraz o noži sa jej predtým ukázal v sne. Paľo odstrčí fľašu, ktorú mu tam nechal Jano. Je zúfalý a nahnevaný. Matka mu povie, že nemal prísť domov.

DRUHÉ DEJSTVO (o rok neskôr)

1.výstup:

Anna chystá večeru pre synov. Vojde Kata a povie jej, že chlapi sa asi oneskoria, lebo majú výplatu a určite sa zastavia v krčme. Paľo minulú výplatu celú prepil. Kata by mu chcela pomôcť, lebo vie, že ho niečo trápi. Anna jej povie, že on jej pomoc nepotrebuje. Katine miesto je pri Janovi. Kata však Jana nechce, lebo má rada Paľa. Anna povie, že Paľo jej sľúbil, že si Katu nevezme. Anna chce pre Paľa len to najlepšie, lebo ho má veľmi rada.

Matka: Teraz už nikomu neuveríš, že ja svojho syna milujem. Oj, milujem, ale je to iná láska. Milovala by ho, i keby bol biedny, otrhaný, keby ho každý odkopol, keby bol vredovitý ako Lazár a ľuďom hnusilo sa vidieť ho. Ty ho miluješ preto, lebo je mladý a pekný. Ale keby dnes zomrel, o rok by si sa vydala za iného.

Anna by dala za Paľa aj život, keby ho mohla vidieť šťastného. Kvôli nemu by pretrpela aj pekelné muky. Kata odíde.

2.výstup:

Matka je sama. Ide k šafárni, otvorí ju a vyberie nôž. Potom ho dá naspäť a zatvorí šafáreň.

3.výstup:

Vstúpi Jano. Naje sa polievky a povie matke, že Paľo je asi ešte v krčme. Matka vyčíta Janovi, že zle zaobchádza s Paľom, dobré slovo s ním neprehovorí a posledný pobehaj je mu milší ako jeho brat. Jano namieta. Veď spolu pracujú, nemusia ešte aj chodiť spolu do krčmy. Matku trápi, že Paľa niečo sužuje. Jano si je istý, že to kvôli Kate. Matka nahnevaná odíde.

4.výstup:

Jano hľadá košeľu, lebo matka mu ju nedala. Popri tom nájde v šafárni nôž a zoberie si ho. Nájde košeľu a ide do komory.

5.výstup:

Matka sa vráti. Znovu má videnie: Jano prepichne Paľa nožom. Paľo padá.

6.výstup:

Vojde suseda a pýta sa Anny, čo ju trápi. Anna jej nechce nič povedať.

7.výstup:

Vojde Jano. Porozpráva sa s Marou o Martinovi, že nie je baba, ale chlap, nech ho stále neskrýva za svoje sukne. Mara Janovi povie, nech už ide za Katou, iste už na neho čaká. Jano odíde.

8.výstup:

Mara povie Anne, že všade sa hovorí o tom, že Kata vodí Jana za nos a že ho už nechce. Nebolo by dobré, keby sa Jano stretol s Paľom, lebo by sa to mohlo zle skončiť. Anna je nešťastná, lebo nevie, či má prijať osud, alebo či sa má proti nemu postaviť.

Matka: Boh chcel, aby som vždy vedela, čo sa stane s mojimi. A splnilo sa všetko, každý môj sen. Prečo chcel, aby som vedela, čo príde? Aby sa zvíjala v zármutku, pomätená od bolesti, že neviem pomôcť, že je všetko márne, len tak musí byť? Ale naveky sa nedá čušať pokorne a ponížene. Raz sa musí povedať aj jemu: Nemôže byť tak, ako ty chceš! Či chcel niečo iného? Aj vtedy, keď môj zahynul? A vinná som bola ja. Nemala som pripustiť, aby fáral, a keď bol daromný môj plač, mala sa mu postaviť do cesty, a keby ma bol odsotil, hodiť sa mu ani šialená pod nohy. A všetko mohlo byť inakšie. Ja som zhrešila, ja. Nemala som dosť viery. Necítila som, že on ma vystríha. A teraz musím byť mocná ako ešte nikdy v živote? Sama, sama musím ratovať syna...

Suseda odíde.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.