referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladislav
Piatok, 25. septembra 2020
Franz Kafka: Premena
Dátum pridania: 23.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ZILINA
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 723
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 7m 20s
Pomalé čítanie: 11m 0s
 
Útvar: novela

- alegorický príbeh o odcudzení a strate väzieb s okolitým svetom

Postavy:

Gregor Samsa:

- pracuje ako obchodný cestujúci – táto práca sa mu nepáči, ale musí splatiť dlhy, ktoré majú jeho rodičia u šéfa
- každý večer vysedáva doma, číta noviny, študuje cestovný poriadok, alebo niečo vyrezáva lupienkovou pílkou
- nesie výdavky celej rodiny
- má blízky vzťah so sestrou, chce jej zaplatiť konzervatórium, aj keď rodičia s tým nesúhlasia

Gréta Samsová:

- Gregorova sestra
- má 17 rokov, hrá na husle
- po Gregorovej premene si nájde miesto predavačky

Anna Samsová:

- Gregorova matka
- má astmu, ledva vládze chodiť po byte, každý druhý deň preleží s dýchacími ťažkosťami na pohovke pri otvorenom okne
- po Gregorovej premene šije jemnú bielizeň pre nejaký módny obchod

pán Samsa:

- Gregorov otec
- obchod mu zbankrotoval, päť rokov nič nerobí
- zdravý, ale starý človek, za tých päť rokov stučnel a stal sa ťažkopádnym
- po Gregorovej premene si nájde prácu vrátnika v banke

Obsah diela:

I.časť:

Keď sa Gregor Samsa jedného dňa zobudí, zistí, že sa premenil na akýsi príšerný hmyz. Chce si ešte pospať, ale nemôže, lebo leží na chrbte a nemôže sa prevrátiť na pravý bok, na ktorom zvykol spávať. Keď sa pozrie na budík, zistí, že zaspal do práce. Mal ísť vlakom o piatej, ale už bolo po pol siedmej. Chce teda stihnúť vlak o siedmej, ale uvedomí si, že aj tak by mu šéf nadával. Rozmýšľa, že sa urobí chorým, ale jeho šéf by ho podozrieval, že sa mu iba nechce pracovať.

O tri štvrte na sedem mu zaklope na jedny bočné dvere matka. Gregor jej povie, že už vstáva a zistí, že sa mu trochu zmenil hlas. O chvíľu mu zabúcha na dvere aj otec a na druhé bočné dvere sestra. Gregor si z opatrnosti, ktorej sa naučil na cestách, aj doma zamyká dvere, a tak sa k nemu nemôže nikto dostať. Chce vstať, obliecť sa, naraňajkovať a až potom uvažovať, čo ďalej. Nedarí sa mu však dostať z postele. Pri dverách niekto zazvoní. Gregor podľa hlasu zistí, že je to prokurista (úradník poverený plnou mocou) z firmy. Gregorovi sa konečne podarí dostať z postele, čím spôsobí malé buchnutie, ktoré si všimne prokurista. Otec prosí Gregora, aby prokuristovi otvoril a vysvetlil mu, prečo nešiel ranným vlakom. Bojí sa, aby Gregora nevyhodili, lebo tak by stratila rodina jediný príjem. Prokurista povie Gregorovi, že jeho výkon v práci je neuspokojivý. Gregor sa rozčúli, obhajuje sa a povie, že o chvíľu bude v obchode. Jeho hlas však nie je ľudský, ale zvierací, ktorému nikto nerozumie.

Matka sa preľakne, že Gregor je chorý a posiela Grétu po lekára a otec po zámočníka. Gregor čeľusťami odomkne dvere a hlavou sa zaprie do kľučky, aby dvere otvoril. Keď Gregora uvidí prokurista, vydesí sa. Matka spadne na zem a otec sa rozplače. Gregor si ako jediný zachová pokoj a oznámi prokuristovi, že sa hneď oblečie, zbalí vzorky a ide. Prokurista cúva k dverám. Gregor ho chce zadržať a lezie po nožičkách za ním. Prokurista utečie. Matka volá o pomoc a tiež od strachu pred Gregorom cúva. Otec vezme palicu a noviny, syčí, dupe nohou a pokúša sa Gregora zahnať späť do izby. Gregorovi sa ide dozadu zle, tak sa pomaly otočí a mieri do izby. Vo dverách zistí, že sa cez ne nevopchá, iba si oderie bok a uviazne vo verajach. Otec ho zozadu silno buchne palicou. Gregor, silne krvácajúc, preletí do izby. Otec za ním pribuchne dvere, a potom je konečne v byte ticho.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.