referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Nedeľa, 5. decembra 2021
Rudyard Kipling: Kniha džunglí
Dátum pridania: 23.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Nelly
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 337
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.85 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Knihu Džunglí napísal anglický spisovateľ Rudyard Kipling, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru v roku 1907. Prvý diel Knihy Džungle (The Jungle Book) vyšiel v roku 1894 a o rok neskôr aj pokračovanie tejto knihy Druhá kniha džunglí (The Second Jungle Book).

Knihu tvorí 15 poviedok hlavne z prostredia džungle. V príbehoch vystupujú zvieratá, najviac pribehov je o chlapcovi Mauglí.

Mauglí bol malý chlapec, ktorého našiel zlý tiger Šer Chán. Chcel ho zožrať, ale našťastie bol na blízku otec vlk, ktorý ho doniesol k matke vlčici. Tá ho prijala medzi svoje mláďaťa a vychovávala ho s nimi. Mauglího vychovali aj Balu a Bagíra, boli to medveď a leopard. Šer Chán sa snažil poštvať vlčiu svorku proti Mauglímu. Mauglí sebe a starnúcemu vodcovi svorky Akelovi zachránil život tým, že priniesol žeravé uhlíky z dediny a zastrašil Šer Chána. Mauglí opustil svorku a začal nový život s ľuďmi. Toto sa odohráva v príbehu Mauglího bratia.

V príbehu Tiger! Tiger! Mauglí zabije Šer Chána a vracia sa žiť späť do džungle.

Ďalšie príbehy o Mauglím sú: Káa na poľovačke, Ako sa zrodil strach, Útok džungle, Kráľov ankus, Ryšaví psi, Príchod jari. Vystupujú v nich dalšie zvieratá ako had Káa, slon Hádhí, Vlk Siváčik.

Príbehy Biely tuleň a Quiquern sa neodohrávajú v džungli. Prvý je o bielom tuleňovi Kotikovi v Beringovom mori, druhý o Eskimákovi a jeho psovi.

Zvyšné príbehy sú: Rikki-Tikki-Tavi, Túme od slonov, Služobníci jej veličenstva, Zázrak Puránbhagata, Hrobári.

V Rikki-Tikki-Tavi sa hovorí o malej šelme mungo, ktorú našla britská rodina. Túto rodinu chceli vyhubiť dve zlé kobry, ale malá odvážna šelma mungo zjedla ich vajcia, a potom zabila aj ich.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.