referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dobromila
Štvrtok, 28. októbra 2021
Gustav Flaubert Pani Bovaryová
Dátum pridania: 05.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Houši
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 664
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
P a n i B o v a r y o v á

Obdobie realizmu

Realistický román

Autobiografické prvky: - je to jeho najosobnejšie dielo a stotožňuje sa v hlavnej postave
- autor sa vyslovil: ,,Pani Bovaryová, to som ja!“

Dej sa odohráva v polovici 19. str. v mestách Tostes a Jonvill-l´Abbye. Zobrazuje tragický príbeh mladej manželky, ktorá je roztrpčená nešťastným výdajom a všednosťou života. Pani Bovaryová sníva o nespútanej a veľkej láske.

Hlavné postavy: Pani Bovaryová - vlastným menom Emma. Je to živé, pekné dievča, ktoré malon radosť zo života.
Charles Bovary - je očareným manželom Emmy s vynikajúcim zamestnením lekára.
León Dupuis - mladý pisár tiež omámený krásnou Emmou.
Rodolph Boulanger - ďalší obdivovateľ Emmy a zároveň jej milenec.
Homais - lekárnik
Lheureux - prefíkaný obchodník
Vedľajšie postavy: Tuvache, Binet, Pani Lefrancoinová

Dej rozdelený ne tri časti
Prvá časť: Charles Bovary sa proti svojej vôli oženil so starou, ale bohatou vdovou Dubucovou. Emmu spoznal na statku jej otca. Raz mu naprával zlomenú ruku a veľmi sa zamiloval do Emmy. Jeho žena o krátky čas zomrela. Charles odhodlane žiada Emmu o ruku a tá s radosťou súhlasí. Po svadbe bývajú v Tostes. Spočiatku bola Emma šťastná, ale po čase začala nad tým, či je tento pokojný život to po čom túžila. Z Charlesa sa stal ťažkopádny a pokojný manžel. Emma je však typická ženská a nie je spokojná s tým čo má. Túži po vzrušujúcom živote. Snaží sa o zmenu, ale nedarí sa jej to. Dostávajú pozvánku na bál, kde Emma stretáva muža svojich snov. Zabáva sa s ním celý večer. Po návrate domov je neobvykle očarená, rozžiarená a neskonale šťastná. Po kratučkej dobe sa z nej stáva čudáčka. Je opäť zadumaná jednotvárnosťou každého dňa, a preto Charles prijíma novú prácu vo väčšom meste Jonville - l´Abbaye, kde sa aj presťahujú.
Druhá časť: Pri prvej spoločnej večeri sa Emma zoznamuje s ďalším mužom jej života, ktrý sa živí ako pisár. Obaja milujú more, literatúru a veľa iných vzrušujúcich činností. Mladý León sa samozrejme do Emmy zamiluje. Emme a Charlesovi sa narodí dcérka Berthe. Emma je z toho nešťastná. Chcela mať syna, ktorý by nemusel znášať nudný život ženy. León Emmu pravidelne navštevuje a vyznáva jej lásku. Jonville sa mu zunuje, a preto ho opúšťa. Odchádza do Paríža, kde študuje právo. Pre Emmu nastávajú jednotvárne nudné dni ako v Tostes. Jednoho dňa prichádza k Bovaryovcom Rodolpho Boulanger de la Huchette, ktorý si neďaleko Jonville kúpil panstvo.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.