referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zora
Sobota, 22. januára 2022
Anna Kareninová - Lev Nikolajevič Tolstoj
Dátum pridania: 04.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: syssus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 698
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
lit. druh: epika
útvar: psychologicko- spoločenský román
námet: ruská buržoázia v 2. pol. 19.storočia
téma:

1) život Anny Kareninovej-morálna kríza spoločnosti
2) život Levina- z časti autobiografický- psychologické, sociálne a filozofické úvahy

konflikt: Anna- spoločnosť
idea: pokrytecká morálka a predsudky ruskej spoločnosti
motto: ,,Moja je pomsta, moja je odplata."
postavy:

Anna Kareninová- citlivá, inteligentná, rozporuplná
Alexej Alexandrovič Karenin- Annin manžel, vysokopostavený úradník, chladný, neschopný citov
Alexej Kirillovič Vronskij- dôstojník, bohatý, vzdelaný, spoločenský, Annin milenec
Konstantin Dmitrič Levin- statkár, inteligentný, citlivý, autobiografické črty
Katerina Alexandrovna Ščerbacká=Kitty- milá, dobrosrdečná
Stepan Arkadjič Oblonskij=Stiva- vždy veselý, obľúbený
Daria Alexandrovna Oblonská=Dolly- Kittina sestra, trpezlivá matka, verná, obetavá, Stivova žena

kompozícia: 2 zväzky- 8 častí- od 19 do 35 kapitol
rozprávač - autor

dej prebieha 4 roky (1873-1877)

dej: Príbehy štyroch párov.

Stiva podviedol svoju ženu s francúzskou pestúnkou svojich detí. Dolly na to prišla a chce rozvod. Na návštevu príde Anna, Stivova sestra. Na nástupišti stretne Vronského, ktorý sa jej zapáči a aj ona jemu. Anna prehovorí Dolly, aby sa nedala rozviesť kvôli deťom. Dolly poslúchne a odpúšťa Stivovi, no stratí k nemu úctu. On nemá výčitky svedomia. Sú veľmi zadlžení a Dolly si požičiava peniaze aj od Kitty. Istý čas dokonca u nej býva. Stivovi sa na konci podarí získať dobre platené miesto a tým zachráni ich situáciu.

Anna sa vracia z Moskvy do Petrohradu. Vronskij tiež býva v Petrohrade a začnú sa stretávať. Najskôr tajne a potom aj na verejnosti. Alexejovi to nevadilo, kým to nezačalo byť podozrivé spoločnosti. Anna s Vronským otehotnela. Všetko povedala mužovi, ale ten sa bál iba spoločenského škandálu. Zakázal jej stretávať sa s Vronským u nich doma. Zákaz porušila, následne sa chcel dať rozviesť a potrestať ju tým, že jej vezme syna Serijožu. Po ťažkom pôrode sa jej zdravotný stav zhoršil a umierala.

V tej dobe jej Alexej všetko odpustil, no tentokrát sa chcela dať rozviesť ona. Alexej sa staral aj o jej dcéru Annu a pristúpil na rozvod, no Anna zrazu odmietla. Vyzdravela a Vronskij sa chcel zastreliť, no prežil. Keď vyzdravel, s Annou išli an cestu po Európe. Po niekoľkých mesiacoch sa vrátili do Petrohradu, lebo Anna chcela vidieť syna. Jemu však povedali, že je mŕtva. Na jeho narodeniny sa k nemu vkradla do izby. Potom Anna s Vronsým odcestovali na vidiek na malý statok, tam Anna čakala na rozvod. Alexej už na rozvod nepristúpil. Vronskij znova začal chodiť do spoločnosti a Anna začala byť žiarlivá, čoraz viac sa hádali. Nakoniec zo zúfalstva a zčasti aj z trucu voči Vronskému spáchala samovraždu, skočila pod vlak. Vronskij zdrvený Anninou smrťou odchádza na vojnu do Srbska a dúfa, že tam nájde smrť.

Levin a Kitty. Levin odcestoval do Moskvy, aby požiadal Kitty o ruku. Ona ho však odmietla, lebo čakala, že ju o ruku požiada Vronskij. On sa však práve zaľúbil do Anny a na Kitty mu nezáležalo. Kitty zo smútku ochorela a odcestovala do nemeckých kúpeľov. Tam stretla Varenku, milé a pobožné dievča, mnoho sa od nej naučila. Keď sa zotavila, vrátila sa domov. Po čase znovu stretáva Levina, zamiluje sa doňho a tentokrát ho už neodmietne. Vezmú sa. Levinov brat Nikolaj umiera a Kitty sa oňho stará. Nikolaj umrie a Levin začne pemýšľat o zmysle života a smrti. Následne Kitty zistí, že je tehotná. Odcestujú domov na vidiek a počas tehotenstva u nich býva Dolly s deťmi. Levin sa zaťiaľ venuje hospodárstvu. Narodí sa im syn Dmitrič. Levin je najskôr sklamaný svojimi citmi k nemu, no nakoniec ho má predsa rád. Nájde zmysel života.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.