referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
William Shakespear - Sen noci svätojánskej
Dátum pridania: 04.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jancuulka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 086
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 9m 10s
Pomalé čítanie: 13m 45s
 

WILLIAM SHAKESPEAR

Sen noci svätojánskej

Charakteristika obdobia:

Humanizmus a renesancia (14.-17.storočie): Toto obdobie sa vyznačovalo významnými geografickými objavmi, vedeckými objavmi (heliocentrický názor - Slnko a nie Zem je stredom vesmíru - Galileo, Koperník), vynálezmi kompasu, strelných zbraní a kníhtlače. Rozvíjal sa priemysel a taktiež aj nová trieda meštianstvo.

S rozvojom vedy, techniky a priemyslu sa šírilo aj nové myšlienkové a umelecké hnutie humanizmus (humanus = ľudský) a renesancia (obroda, znovuzrodenie). Cieľom hnutia bolo obrodenie človeka v duchu antických ideálov a znovuzrodenie - odmietali feudálne a cirkevné myslenie. Zdôrazňovali nové hodnoty:

- právo človeka na radostné prežívanie života
- zmyslové poznanie (senzualizmus)
- úctu k rozumu (racionalizmus)
- význam jednotlivca (individualizmus)

Hlavný dôraz kládli na vzdelanie a výchovu (hlavný zdroj poznania) -> základy prvých svetských škôl. Humanisti študovali a vydávali diela antických autorov (Homér, Vergílius), pokladali ich za dokonalé v zobrazovaní človeka a prírody, svojimi dielami ich napodobňovali vo forme aj v obsahu. Používali latinčinu až neskôr národné jazyky. Diela zachytávajú každodenný život, často súvisia s citovým životom človeka.


Život autora a jeho tvorba:

Najväčší dramatik vrcholnej renesancie, ktorý však presahuje svoju epochu a rámec jedného umeleckého obdobia. Napísal takmer 40 hier - historické hry, tragédie, komédie a tragikomédie. Písal aj poéziu. Shakespeare reaguje na prudký vývin svojej doby a citlivo vycítil krízu ducha, odchod starého feudálneho poriadku a nástup kapitalistických vzťahov, prekonanie stredovekej morálky a hľadanie nového humanistického obsahu. Ako 18-ročný sa oženil a jeho život plynul pokojne a bez vonkajších zvratov. Pôsobil ako herec a neskôr mal vlastnú divadelnú spoločnosť. Zomrel ako 52-ročný v rodnom Stratforde nad Avonom. Znaky jeho drámy:

- Neobmedzenosť tém, miesta, času
- Obraz pozemského života, kladných i záporných vlastností ľudí
- Hrdinovia sú silný jednotlivci
- Postavy žien sami rozhodujú o svojom osude
- Príčinou tragédie je ľudská vášeň alebo náhoda
- Komické prvky nie sú ostro oddelené od tragických
- Veršovaný jazyk sa strieda s prózou

Diela: Antónius a Kleopatra, Búrka, Cymbelina, Hamlet, Henrich IV, Henrich V, Henrich VI, Komédia omylov, Kráľ Lear, Macbeth, Othello, Rómeo a Júlia, Sen noci svätojánskej, Veselé panie windsorské, Veľa kriku pre nič


Sen noci svätojánskej:

Téma: Láska medzi Hermiou a Lysanderom, ktorá nemôže byť splnená, pretože sa Hermia musí vydať za Demetriusa, no nakoniec láska zvíťazí.

Obsah:

/I.1/ Atény, v Tezeovom paláci:

Tezeus a Hippolita sa rozprávajú o ich svadbe, ktorá sa uskutoční za štyri dni. V tom však príde Egeus a rozpovedá Tezeovi o svojom trápení: svojej dcére Hermii chce dať za ženícha Demetria, ona si však zvolila Lysandra. Demétrius má otcovu priazeň, Lysander však Hermiino srdce. Ak by si však nezobrala za muža Demétria, do smrti by musela žiť v kláštore. Lysander jej navrhne útek z Atén k jeho tete. Ona privolí a na druhý deň večer, uteká do neďalekého lesa pri Aténach. Zdôverí sa Helene, ktorá to využije aby mohla ísť za nimi s Demétriom, do ktorého je zaľúbená.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.