Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

J. K. Rowlingová: Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Harry bol obyčajný chlapec. Najväčšmi neznášal letné prázdniny. Blížila sa polnoc a Harry ležal v posteli. V jednej ruke držal baterku a o vankúš si oprel veľkú knihu (Dejiny mágie od Bathildy Bagshotovej). Končekom brka hľadal niečo, čo by mu pomohlo pri písaní práce na tému Upaľovanie bosoriek v 14. storočí. Harry si zastrčil brko medzi zuby, spod vankúša vytiahol atrament a zvitok pergamenu. Namočil doň brko a začal písať, občas aj prestal a načúval Dursleyovcom.

Na druhý deň Harrymu volal Ron, ale zodvihol mu jeho strýko Vernon a povedal mu, že tu nijaký Harry nie je. Paľba, ktorá potom nasledovala, bola jedna z najhorších v Harryho živote. "Ako sa opovažuješ dať naše číslo ľuďom ako... ľuďom ako si ty?!" reval strýko Vernon a prskal na Harryho sliny. Ron si zrejme uvedomil, že narobil Harrymu problémy, lebo už viac nevolal. Ani Harryho ďalšia najlepšia priateľka Hermiona sa s ním nespojila.

O mesiac sa začal nový školský rok a Harry sa stretol so svojimi priateľmi. Bola prvá hodina s Hagridom a jeho hypogrifom. Ukázal im, ako sa má k nemu správať a hneď aj zavolal Harryho, nech to urobí. Harry to zvládol, ale Malfoy povedal, že je to ľahké a hneď aj prišiel k prvému zraneniu. Musel ísť do nemocničného krídla avšak Hagrid sa mal zle a prišiel mu list, že musia hypogrifa utratiť.

O niekoľko týždňov prišli z ministerstva utratiť hypogrifa, ale Harry a Hermiona ho zachránili .Nakoniec sa Harry stretol s Blackom, ktorého hľadali. Harry mu pomohol k úteku s Hrdozobcom. O chvíľu už Black letel na Hrdzozobcovi a ani ich už na oblohe nebolo vidno.

Na druhý deň sa rozprával Fudge so Snapom a rýchlo kráčali po chodbe. O niekoľko dní sa profesor Lupin balil, pretože sa zistilo, že je vlkolak. Hneď dal aj výpoveď. A Ronov potkan nie je to, čo si Ron myslí, ale je to Peter Pettigrew.

Na ďalší deň odchádzal Rokfortský expres. Ron dostal sovu a hneď ju Krivolab aj oňuchal. Harry sa rozlúčil so svojimi priateľmi, lebo už vystupovali. Hneď zbadal aj strýka Vernona a Weasleyovcov. Pani Weasleyová Harryho na privítanie objala. Potom už išiel za strýkom Vernonom. Ťahal vozík so svojím kufrom a s Hedvigou. Zamieril k východu zo stanice vústrety prázdninám, ktoré zrejme budú oveľa lepšie ako tie vlaňajšie.

Postavy: Harry Potter, Ron, Hermiona, Black, Hagrid, Lupin, Dumbledore, Weasleyovci, Vernob, Dudley, atď.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk