referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Lenka
Štvrtok, 4. júna 2020
George Orwell: Zvieracia farma
Dátum pridania: 12.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: darshana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 292
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
- satirické podobenstvo o princípe fungovania totalitných politických ideológií. Komunistický režim dielo zakázal až do roku 1989.
je to alegorická bájka (krátky príbeh, v ktorom zvieratá konajú ako ľudia)

- obsah: na istej anglickej farme nastane vzbura zvierat nespokojných zo svojím údelom. Zvieratá sa zjednotia a vyženú majiteľa statku z jeho sídla a pod vedením 2 najbystrejších prasiat Snehuliaka a Napoleona sa ujímajú vlády na statku. Zásady spolužitia sústredia do siedmich prikázaní, z ktorých najdôležitejšie je : absolútna rovnosť medzi tvormi obývajúcimi farmu. Napokon Napoleon Snehuliaka zo statku vyženie a začne tvrdo vládnuť a posupne ukrajuje z jednotlivých slobôd a práv zvierat vo svoj prospech. Pokusy o vzburu Napoleon likviduje pomocou násilia a zastrašovania. Prasatá sa dokonca tak približujú ľuďom, že už kráčajú na 2 nohách, opíjajú sa, žijú v dome...

- Vrcholom dezilúzie je vypísanie nového hesla: Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie.

- Uplynie niekoľko rokov a keď sa pri hostine zídu majitelia okolitých fariem a prasatá, ostatné zvieratá, ktoré ich pozorujú cez okno, už nemôžu jedných od druhých rozlíšiť :-)

- štruktúra diela: dielo má výraznú alegorickú rovinu – farmy môžu predstavovať štáty, zvieratá občanov, jednotlivé zvieratá reprezentujú rôzne typy a charaktery ľudí.

- Hlavným znakom diela je podobnosť systému riadenia farmy so základnými prvkami komunizmu (kolektívne vlastníctvo, riadenie, oslovovanie súdruh medzi zvieratami, vynútený obdiv k vodcovi, udavači a donášači, absurdné príkazy a zákazy,...).
 
Podobné referáty
George Orwell: Zvieracia farma SOŠ 2.9906 456 slov
George Orwell: Zvieracia farma SOŠ 2.9528 1799 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.