referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľuboš, Ľubor
Štvrtok, 24. septembra 2020
Ladislav Nádaši-Jégé: Cesta životom
Dátum pridania: 13.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MATRIXKO
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 349
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Lit.útvar–epika
Lit.utvar–autobiografický román

Postavy

Jozef Svoreň–je rozprávačom príbehu, záporná postava
Guzy–župan
Magda
Gabika

Prvky naturalizmu - drsný opis prostredia, života postáv...
Prostredie – obdobie pred a po 2. sv. vojne

Dej

Príbeh rozpráva Jozef Svoreň, ktorý pochádza z chudobnej rodiny. Od malička bol vychvávany svojími rodičmi k neúprimnosti, hlavne od svojho otca. Otec chcel mať z neho krajčíra, ako je on, ale Jozef sa rozhodol, že chce ísť študovat na gymnázium, lebo sa chce stať úradníkom. Zo začiatku mu to išlo veľmi ťažko, ale neskôr sa stal jedným z najlepších žiakov. Po zložení doktorátu politických vied sa stal uradníkom. Postupne sa začal presadzovať aj v spoločnosti. Zúčastnil sa plesu, na ktorom sa zaľúbil do Ilony. Mal ju veľmi rád.

Po určitom čase si ho dal zavolať k sebe župan Guzy. Ponúkol mu vyšší spoločenský postup, ale pod podmienkou, že si zoberie za ženu Gabiku, ktorá bola Guzyho milenkou. Jozef súhlasi, lebo bohatstvo a úrad, kde bude pracovať je pre neho doležitejšie. Ale zároveň je sklamaný, pretože musí nechať Ilonu. Gabika mu po 7 mesiacoch porodila syna. Jozefovi sa zdalo, že nejako rýchlo mu porodila, ale nelámal si s tým hlavu.

Avšak po 3 rokoch videl, že jeho syn sa podobá na Guzyho a nie na neho. Vtedy mu došlo, že Guzy ho len využil. Rozmýšlal, ako mu to odplatí. Jozef pošiel za Guzym a povedal mu, že vie, že Gabikino dieťa nie je jeho, ale Guzyho. Taktiež povedal, že to nepovie nikomu pod podmienkou, že sa stane sirotským predsedom. Nakoniec sa Jozef s Gabikou rozviedol a zobral si Magdu. Magda chcela zmeniť Jozefa, aby sa stal lepším človekom. Ale už to nedokázala. Jozefa už nezaujíma nikto, len peniaze. Postupne viac a viac prepadá morálne, lebo uňho víťazí túžba po moci, a aby sa na ľudí pozeral z hora.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.