referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Pondelok, 23. mája 2022
Jana Šrámková - Biela stužka v tvojich vlasoch
Dátum pridania: 18.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Nattane
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 383
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Názov diela: Biela stužka v tvojich vlasoch

Autor: Jana Šrámková

Údaje o autorovi: Jana Šrámková (vlastným menom Turanová) narodená 12.mája 1942. Za túto knihu dostala v roku 1973 cenu vydavateľstva Mladé letá.

Literárny žáner: román (dievčenský)

Téma: Trinásťročná Šimona sa dostáva spolu so svojou 68 ročnou matkou, ktorú nazýva "mabička" do domova dôchodcov. Pomaly si začína zvykať na komunitu dedkov a babičiek. V škole má problémy pochopiť spolužiačky, ktoré sa snažia silou-mocou zaujať chlapcov svojím vyumelkovaným správaním. Kamaráti sa s Jakubom, ktorý je o dva roky mladší. Pri ich spoločnej hre sa k nim cez strechu ich bunkra prepadne 15 ročný Martin. Stane sa ich kamarátom. Šimona im rozpráva, ako sa všetky babky a dedkovia sťažujú na nevďačnosť ich detí. Spolu vymyslia ako ľahostajných potomkov na návštevu k svojim rodičom, do "čakárne na smrť" ako nazýva mabička domov. Rozhodnú sa, že deťom pošlú výhražné listy, aby prišli.

Z prvých troch listov prijme "pozvanie" len dcéra babky Slaninkovej Lilinka. Na Šimonino prekvapenie je babka Slaninková nahnevaná, že jej dcéra prišla. Šimona, Jakub a Martin ohromení negatívnym výsledkom sa rozhodnú poslať ešte ďalšie listy. Tentoraz však nikto nepríde. Jakub odchádza na prázdniny na Oravu a Šimona trávi prázdniny s Martinom. Podarí sa jej prinútiť brata Imricha a sestru Valériu, aby prišli navštíviť mabičku a osláviť jej narodeniny. Pekné leto jej znepríjemní správa, že ich bunker je zničený. Šimona dúfa, že sa este niekedy všetci traja stretnú.

Hlavná postava a jej charakteristiky: Šimona Studenková - 13-ročné inteligentné dievča s dobrým srdcom a výchovou, kamaráti sa väčšinou len s chlapcami, niektoré veci si vysvetľuje po svojom.

Vedľajšia postava a jej charakteristiky: Mabička - 68-ročná milá stará pani, Šimonina mama, silná a priebojná.

- zdrobneniny: kúsok, nôžky, stromček, holubička, čepček
- prirovnania: červená ako burgyňa, jednotvárny ako guľometová paľba
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.