referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Štvrtok, 2. decembra 2021
Jozef Gregor Tajovský - Na chlieb
Dátum pridania: 18.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ThgirlLucka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 365
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Žáner: poviedka
Téma: z práce prepustený robotník si pýta v Ľudovej banke pôžičku, aby mohol hladujúcim deťom kúpiť chlieb. Dej sa odohráva v období hospodárskej krízy.

Hlavné postav:

Úradník - Túto postavu predstavuje sám autor.
Muž - Chudobný dedinčan v zúfalej situácii. Snaží sa zaopatriť rodinu. Je obžalobou zlých sociálnych pomerov v spoločnosti. Chce sa zachrániť spolu so svojou rodinou pred biedou na dedine a tak odchádza do mesta. Tu sa z neho stáva pomocník u mäsiara, neskôr robotník vo fabrike a po prepustení je žobrákom na ulici.

Obsah:

V tejto poviedke autor opisuje ťažkú situáciu chudobných ľudí. Dej sa odohráva v zime, kedy už chudoba nemala čo jesť a tak ľudia začali chodiť do banky aby si požičali peniaze na „chlebové“ zmenky. Takto sa vybral požičať peniaze aj jeden muž. V prvej banke nepochodil a tak sa vybral do druhej. Podal účtovníkovi zmenku na tridsať korún a ten ju ďalej podal direktorovi. Direktor sa spýtal chudobného muža či sa má niečím zaručiť, ale ten mu odpovedal záporne. Postupne sa pýtal aj na majetok ľudí, ktorý sa mu podpísali na zmenku, ale ani s týmto chorý muž nepochodil. A tak direktor na zmenku napísal „nie“, nepovolená.

Po dvoch troch dňoch sa muž opäť vracia do banky. Prišiel si vyžiadať novú pôžičku, ale na zmenke mal stále tie isté podpisy. Tento krát bolo v banke viac posudzovateľov, lebo bol deň nových pôžičiek. Vystatoval sa direktorovi že bol chorý, ale teraz je mu už lepšie a že už chce ísť do práce, lebo nie je čo doma jesť. Až vyronená slza presvedčila posudzovateľa. Prepísal svoje „nie“ na „áno“. Šťastný muž odišiel domov a každému rozprával, že už ráno znovu pôjde pracovať do fabriky. Len jeho žena sa bojí o manžela, aby v práci opäť neochorel.
 
Podobné referáty
Jozef Gregor Tajovský - Na chlieb SOŠ 2.9651 468 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.