Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Otec Goriot

Honoré de Balzac - Otec Goriot

Téma: Smutno – tragický príbeh jedného otca, ktorý nadovšetko miloval svoje deti, pre ktoré by urobil čokoľvek na svete. Jeho láska však narazila na spoločenské bariéry, pre ktoré jeho vlastné dcéry museli tajiť, že je ich otcom.

Hlavné postavy: otec Goriot, jeho dcéry Nasie a Delphine, mladý právnik Rastignac, zločinec Vautrin

Hlavná myšlienka: Ani najväčšia rodičovská láska niekedy nedokáže vzdorovať predsudkom spoločnosti.

Dej sa odohráva v Paríži. Otec Goriot bol muž, ktorý nesmierne miloval svoje dcéry Nasie a Delphine. Snažil sa im dať všetko, na čo si len ukázali. Obe sa vydali za bohatých mužov, ktorým prekážalo, že ich otec je obchodník s cestovinami. Ich matka zomrela a tak sa s každým problémom zdôverovali svojmu otcovi. Keď sa otec Goriot presťahoval do penziónu, najskôr ho chcela získať pani Vauquerová – majiteľka penziónu. Potom, keď zistila, že ho navštevujú dve mladé ženy, myslela si, že sú to jeho milenky.

Boli to jeho dcéry. V penzióne býval aj podnájomník, Rastignac – mladý právnik a neskôr jeho priateľ. Chcel zistiť, kto sú tie ženy, čo ho navštevujú. Všetko sa napokon dozvedel od svojej sesternice, ktorá patrila do vysokej parížskej spoločnosti. Keďže v starom penzióne bývali iba chudobní podnájomníci, napísal Rastignac list svojej rodine, aby mu poslali peniaze. Chcel sa pohybovať vo vysokopostavenej spoločnosti a kúpil si obleky a všetko ostatné, čo potreboval.

Pomáhala mu v tom sesternica, ktorá ho zoznámila s dôležitými osobnosťami. Stretával sa s jednou z Goriotových dcér – s Delphinou a zaľúbil sa do nej. Vždy, keď sa od nej vracal domov, všetko vyrozprával otcovi Goriotovi, pretože ho dcéry prestali navštevovať. Nie preto, že by nechceli, ale preto, lebo ich muži im to nedovoľovali.

Medzitým žil v penzióne aj Vautrin – trestanec, odsúdený na desať rokov väzenia. Chcel Rastignaca nahovoriť, aby získal peniaze nečestným činom a vzal si jednu z ďalších podnájomníčok – Victorine, ktorá bola síce sirota, ale mala bohatého otca, ktorý ju opustil. Keby si ju Rastignac vzal za ženu, získal by peniaze, ale on sa nedal nahovoriť a šiel správnou cestou. Rastignac spolu s Delphine kúpili pre otca Goriota byt, aby ho tam jeho dcéry navštevovali a aby lepšie žil, pretože v penzióne to bolo hrozné. Otec Goriot však ochorel a nemohol sa tam odsťahovať. Bol už na smrteľnej posteli a ani jedna z dcér ho nemohla navštíviť. Delphine chcela, ale bola chorá a muž jej nedovolil. Nasie napokon prišla, ale otca ešte viac rozrušila, lebo potrebovala peniaze, ale otec Goriot už nič nemal. Rastignac jej dal, čo mal a ona odišla. Keď otec Goriot zomrel, na pohreb mu prišli sluhovia pani Delphine a Nasie, Rastignac a jeho priateľ, ktorí celý pohreb vybavovali. Nasie a Delphine sa na pohrebe neukázali. Nie preto, že by nechceli, ale ich spoločenský život im to nedovoľoval.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk