referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eugénia
Piatok, 18. septembra 2020
Púť lásky
Dátum pridania: 19.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: shadowbaby
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 782
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
JÁN KALINČIAK - PÚŤ LÁSKY

Hlavné postavy:

Ján Černok – pán Branča, bol najbojovnejší a najnebojácnejší junák v okolí Myjavy, jeho milá bola Žofia
Žofia – krásna dievčina z Myjavy, dcéra Hanuša, milovala Černoka
Hanuš – starec, otec Žofie
aga Osman – syn bašu Kapudáňa, spravoval hrad Červený kameň, zamiloval sa do Žofie
Žáner: historická povesť
Téma: Boj dvoch mužov o lásku krásnej devy.
Idea: nekonečná láska

Tento príbeh ľúbostného trojuholníka začína na Myjave, kde unesú krásnu Žofiu Turci. Zachráni ju jej milý Černok a dovedie ju naspäť k otcovi Hanušovi. Černok je rival agu Osmana, ktorý zistil, že Černok sa často zdržiava na Myjave u starca Hanuša. Keď tam dojde, uvidí tam jeho dcéru Žofiu a zamiluje sa do nej a na to žiada otca Hanuša o jej ruku. Ona však ľúbila Černoka a odmietla ho. Osman odchádza od Hanuša smutný na svoj hrad, kde sa o niekoľko dní dozvedá, že Žofia si berie za muža Černoka.

Svadba sa mala konať len vo veľmi úzkom kruhu rodiny. Len Žofia, Černok, starý Hanuš a nejakí najbližší Černoka. Celá dedina to považovala za čudné, že nikoho nepozvali, ale aj tak tam nechceli ísť, pretože Černok bol pán Branča a bol samoľúby, i keď bojoval proti Turkom. Nakoniec Žofia prehovorila Černoka, aby pozval na svadbu dedinčanov, ako sa patrí. Uprostred veselice pribehol niekto a kričal, že horí. Myjava bola v plameňoch. Na svadbe sa objavil aga Osman a v tom zmätku uniesol Černoka, ktorého na to aj uväznil.

Na druhý deň sa zronená Žofia rozpráva s otcom, ktorý jej už pred tým vravel, že s Černokom ju čaká len nešťastie. Ale čo narobí úbohý starec proti silnému putu lásky? Žofia sa nakoniec vyberie hľadať Černoka po všetkých hradoch na okolí. Prezlieka sa za muža, žobráka, ktorý je spevec. Tak sa dostane až do Belehradu, kde sa do nej ako do spevca zaľúbi dcéra pána hradu. Tu je aj uväznený Černok..

Hovorí jej o príbehu Žofie a Černoka a vydáva sa za jej brata, ktorý sa jej snaží pomôcť nájsť jej muža. Nakoniec sa jej Žofia prizná, že nie ten za koho sa vydáva a stane sa otrokyňou, ktorú pošlú na Červený kameň. Tu sa opäť stretá s agom Osmanom a prosí ho o milosť a vyslobodenie Černoka. Osman nesúhlasí a odporuje jej, pretože už ju neľúbi a už s ním nedokáže pohnúť. Nakoniec ho však prinútila priznať to, že v ňom stále je láska, ktorú ku nej cíti. Po prehováraní Osman súhlasí a vydáva sa na cestu do Belehradu. O štyri týždne sa vracia aj s Černokom, ktorý už nebol ten zdatný a silný Černok, ale len niečo, čo z neho ostalo.

Osman ich oblečie do drahých tureckých šiat a dovolí im vrátiť sa späť na Myjavu. Pred Myjavou povie Žofia Černokovi, nech si odpočinie, že ide po otca a vrátia sa po neho. Černok si ľahne pod strom a zaspí. Okolo išli dvaja sedliaci, ktorí keď uvideli turecké šaty, si pomysleli, že je to aga Osman a zabili ho sekerou. Keď sa Žofia vrátila s otcom Hanušom a dedinčanmi, našli tam len mŕtve telo Černoka, ktorý mal v hlave zabodnutú sekeru. Černoka pochovali pod tým stromom, kde zomrel a o niekoľko týždňov tam pochovali aj Žofiu. Takto sa skončila púť lásky dvoch milencov, hrob spojil ich lásku naveky.


Životopis Jána Kalinčiaka

Najvýznamnejší a najkritickejší prozaik štúrovskej generácie. Jeho tvorba smerovala k realizmu. Narodil sa v Hornom Záturčí (Martin). Študoval na Bratislavskom lýceu, aktívny člen Spoločnosti českoslovanskej. Písal poéziu, prózu, zaoberal sa literárnou kritikou aj prekladmi. Počas štúdií si získal meno najlepšieho poviedkára. Mal spor s Ľudovítom Štúrom, ktorému sa nezdal dosť národne zanietený, kritizoval jeho ľúbostné city a neúčasť na povstaní. Neskôr sa opäť zblížili a bol Štúrovi oporou v posledných rokoch života. Bol redaktorom v Martine a vydavateľ literárneho mesačníka OROL.

Diela: Milkov hrob, Bratova ruka, Púť lásky, Mládenec slovenský, Serbianka, Láska a pomsta, Mních, Knieža Liptovské, Bozkovci, Orava, Reštavrácia.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.