referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Michal, Michaela
Piatok, 29. septembra 2023
Ťapákovci
Dátum pridania: 03.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kompot
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 497
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.7
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 6m 10s
Pomalé čítanie: 9m 15s
 
AUTOR: Božena Slančíková Timrava

Literárny druh (forma): epika

Literárny útvar (žáner): novela z dedinského prostredia

Idea: Pridŕžanie sa odvekého spôsobu života predkov v nových spoločenských pomeroch.

Téma: Medziľudské vzťahy v rodine na dedine.

Kompozícia: Je veľmi jednoduchá. Je to obyčajné lineárne radenie, teda nie je tu použitý nejaký zamotávajúci prvok ako napríklad retrospektíva, ale zobrazenie dejov, tak ako plynú v čase.

Jazyk: Dielo je písané spisovným, miestami hovorovým a nespisovným jazykom.

Postavy:

Hlavné postavy:

Paľo Ťapák – „žartovník“ – najstarší z bratov, typický Ťapák, v zásade odpovedá na každú 20 otázku alebo pripomienku. Najšťastnejší by bol, keby mal od všetkých pokoj

Iľa Ťapáková – „kráľovná“ – žena najstaršieho z bratov- Paľa. Je jediná, ktorá sa snaží zmeniť zaostalý, primitívny život ťapákovskej rodiny. Hnevá ju nerozhodnosť jej muža. Medzi ňou, mužom a ostatnými príslušníkmi rodiny dochádza k mnohým nedorozumeniam. Pre jej večnú nespokojnosť je u Ťapákovcov prezývaná kráľovnou. Odpoveďou na jej sťažnosti je vždy to isté. „Odjakživa je to tak a netreba to meniť.“ Je vzdelanejšia ako ostatní v rodine, pretože bola dva mesiace na školení v Sobote, kde sa vyučila za pôrodnú babicu. Vďaka tomu sa nad ostatných vyvyšuje, chce zrútiť staré obyčaje, odjakživa zakorenené u Ťapákovcov.

Anča Ťapáková – „zmija, mrzáčka“ – je stará dievka. Je postihnutá na nohy a veľmi tým trpí. Je nespokojná a každému znepríjemňuje život, pretože sa cíti byť ukrivdená o radosť a lásku. Je to najtragickejšia postava diela, ktorá prežíva veľkú vnútornú drámu. Všetko čo robí navonok má korene hlboko v jej vnútri. Je citlivá a nežná, ale vnútorné nešťastie ju robí hašterivou, zádrapčivou, túži však po vlastnej rodine, ale zostáva jej len bôľ z radosti iných. Neustále sa púšťa do hádok s Iľou.

Vedľajšie postavy:

Jano Fúzakovie – mal byť Ančin muž
Mara – Janova žena
Mišo – najmladší Ťapák
Kata – Mišova láska, slúžka u židov
Čakaj – ďalší súrodenec Ťapákovcov
Zuza – manželka Čakaja
Rechtor a rechtorka – neskorší zamestnávatelia Ili


DEJ:

Ťapákovci žijú šestnásti v jednej izbe, natlačení jeden na druhom, v špine, nečistote, v zdusenom povetrí. Sú zaspatí, leniví vravieť i myslieť, lipnúci tupo na starom. Sú málovravní, každú odpoveď si musia dôkladne zvážiť. Novoty ich veľmi nezaujímajú. Iľa sa považuje za gazdinú, aj keď ostané ženy v dome s tým nesúhlasia. Najviac proti je Anča, aj ona by chcela rozkazovať a vždy robí presný opak toho, čo chce Iľa. Iľu nemá žiadna zo žien rada, ale tolerujú ju a nič nepovedia- veď sú to Ťapákovci. Iľa by rada zmenila niektoré zvyky, ale každému to je jedno. Chcela by postaviť nový dom, tvrdí, že v ich dome je nezdravé prostredie, zatuchnuto a preplneno.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Božena Slančíková Timrava: Za koho ísť a iné prózy: Ťapákovci. Tatran. Bratislava 1975
Podobné referáty
Ťapákovci SOŠ 2.9702 345 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.