referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gejza
Utorok, 25. januára 2022
Martin Kukučín Rysavá jalovica
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mishinko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 644
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Vydavateľstvo Interpopulart Slovakia
Edícia Populart
Bratislava 1996
prvé vydanie
34 strán


Niečo o autorovi knihy:
Martin Kukučín, vlastným menom MUDr. Matej Bencúr, sa narodil roku 1860 a zomrel roku 1928. Medzi jeho ďalšie známe diela patria Dies Irae, Rysavá jalovica, Dom v stráni a Mať volá. Zaujímavosťou je, že autor písal svojím tajným jazykom a tak sú doteraz niektoré jeho diela nepreložené.

Členenie knihy:
Dielo sa delí na sedem kapitol.

Obsah knihy:
Poviedka Rysavá jalovica rozpráva príbeh Adama Krta - kapčiara z Adamoviec odohrávajúci sa v zime. Ako už názov hovorí, hlavnou témou knihy je jalovica, ktorú kúpiť Adama pošle jeho žena - Eva. Okrem tej má kúpiť i iné drobnosti potrebné do domácnosti.
V prvej kapitole autor opisuje Krtovu cestu na jarmok konaný v Mrhanove a jeho vzťah k peniazom. V druhej píše o čudesnej udalosti, ktorá sa stala jedného dňa, keď hlava mesta Mrhanova mala obar. Keďže richtár nestíhal dorobiť večeru pre celý magistrát, povedal hlásnikovi, riaditeľovi Mrhanovských vežových hodín, aby na nich posunul ručičky o dve hodiny dozadu. V kapitole taktiež zachytáva stretnutie s predajcom – Šmálkom, ktorý mu ponúkal falošne omladnutú jalovicu. Adam ju takmer kúpil, no potom nastali nezhody v premene grajciarov na rímske. V tretej kapitole Adam nakupuje spomínané drobnôstky a autor odhaľuje príčinu už dvojročného sporu Adama Krta a jeho suseda – Adama Trnku. Štvrtá kapitola opisuje pomerenie medzi susedmi a predaj Trnkovej tučnej a rysavej jalovice Krtovi. V piatej kapitole idú už susedkovia domov a spriadajú plány, ako budú svoje Evy klamať. No tu narazia na problém. Jalovica zmizla! Kmotrovia sa pokúšali jalovicu nájsť, ale márne. Tej nikde nebolo. Dokonca išli i za richtárom pre jarmok, pretože Adam Krt chcel naspäť svoje peniaze, ktoré vyplatil susedovi za jalovicu. No ani ten im nepomohol a tak sa mier opäť zmenil na hádku. V šiestej kapitole autor opisuje Krtovu chvíľami až nebezpečnú cestu z jarmoku domov. Keďže bol poriadne spitý, neraz sa stalo, že ho zachránila iba čugaňa. Potom nevie nájsť svoj dom. Keď sa mu to konečne podarilo, po inventúre nákupu, z ktorého zostala iba naozaj nepekná kôpka, pred ženou, posledné, čo v ten deň urobil bolo, že si ľahol na lavicu. A spal. V poslednej – siedmej kapitole Adama žena po dosť zúrivom dialógu vyhodí z domu a náš milý Krt sa niekde zatúla – nikto nevie kam.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Martin Kukučín Rysavá jalovica SOŠ 2.9234 619 slov
Martin Kukučín Rysavá jalovica SOŠ 2.9073 3278 slov
Martin Kukučín Rysavá jalovica SOŠ 2.8391 268 slov
Martin Kukučín Rysavá jalovica SOŠ 2.9210 718 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.