referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Michal, Michaela
Piatok, 29. septembra 2023
Harry Potter a dary smrti
Dátum pridania: 07.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Borat
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 632
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 40s
Pomalé čítanie: 11m 30s
 

HARRY POTTER A DARY SMRTI

Úvod:

O autorovi

J. K. Rowlingová (Joanne Kathleen Rowlingová) je moja najobľúbenejšia spisovateľka, nie kvoli tomu, že napísala Harryho Pottera, ale hlavne preto, čo dokázala vo svojom živote. Mala veľmi tažký život a dokázala sa cez to povzniest a dokáť to, čo málokto.

Harry bol poverený ťažkou, nebezpečnou a zdanlivo nespľnitelnou úlohou: nájsť a zničiť všetky zostávajúce Voldemortove horcruxy. Ešte nikdy sa necítil tak sám a ešte nikdy nemusel čeliť tak strašne vyzerajúcej budúcnosti. Ale Harry v sebe musí nájsť silu, aby splnil túto úlohu. Musí opustiť bezpečné a priateľské útočište v Brlohu a vydať sa bez strachu a váhania na neúprosnú cestu, ktorá pred ním leží.

Harry Potter, tak ako každé leto, sedával vo svojej izbe sám a smutný. V dome Dursleyovcov sa nikdy necítil dobre, lebo sa vždy k nemu správali ako k odpadu. Teta Petunia bola jeho nevlastná matka. Bola to sestra Harryho mamy Lili Potterovej.

Každý jeden dej bol doteraz napínavý, ale tento bude rozhodne najnapínavejší.

V poslednom deji knihy o čarodejníkovi menom Harry Potter sa začína v sídle rodiny Malfoyovcov, kde Smrťožrúti a Lord Voldemort majú zriadený svoj hlavný stan. Pri večeri si Voldemort pozičia prútik smrťožrúta Luciusa Malfoya, pretože nechce, aby sa znovu zopakovalo ďalšie Priori Incantatem ako v štvrtom dieli. Severus Snape mu oznámil, kedy chce Fénixov rád presunúť Harryho na nejaké vhodné miesto, kde by bol v bezpečí. Voldemort zabije Charity Burbageovú, Harryho učiteľku, ktorá ho učí v Rokforte "Život a zvyky muklov".

Dej sa neskôr presúva k Harrymu, ktorého sa Rád snaží presunúť na bezpečnejšie miesto. Harryho priatelia vypijú všehodžús a tak si zoberú na seba jeho podobu, aby zmiatli smrťožrútov. Pri presune dôjde k boju medzi smrťožrútmi a členmi rádu. Smrťožrúti zabijú Divookého Moodyho a pripravia Georgea Weasleyho o ucho.

Neskôr je v knihe kapitola o svadbe Fleur Delacourovej a Billa Weasleyho. Počas svadby smrťožrúti obsadia Ministerstvo mágie a zabijú ministra mágie. Harry pred nimi unikne so svojimi dvoma najlepšími kamarátmi, s Ronom Weasleym a Hermionou Grangerovou. Ukryjú sa v bývalom hlavnom stane Fénixovho rádu na Grimmualdovom námestí č. 12, kde sa dozvedia nečakanú pravdu o bratovi Siriusa Blacka Regulusovi a nájdu stopu horcruxu.

O niekoľko dní hrdinov navštívi Remus Lupin, ktorý oznámi Harrymu, že bude krstným otcom a zároveň mu ponúkne pomoc, ktorú však Harry odmietne. Harry, Ron a Hermiona vymyslia plán na prepadnutie ministerstva, kde získajú od Dolores Umbridgeovaj horcrux - medailón Salazara Slizolina. Hermiona bohužiaľ nedopatreným premiestni smrťožrúta Yaxleiho do domu na Grimauldovom námestí a tak mu prezradí tajomstvo. Musia utiecť do lesa, kde sa dlhú dobu skrývajú a nevedia, kde hľadať ďalšie horkruxy a ako zničiť ten, ktorý už majú. Na istý čas ich Ron opustí. Hermiona s Harrym v čase Vianoc príde do Godricovej úžľabiny, kde Harry po prvýkrát navštívi hroby svojich rodičov a ruiny ich domu. Hermiona sa nazdáva, že Dumbledore im tam zanechal meč Richarda Chrabromila, čo je jedna z mála zbraní, ktorou je možné horkrux zničiť. Namiesto toho padnú do Voldemortovej pasce. Podarí sa im uniknúť, no Hermiona pritom nedopatrením zlomí Harryho prútik.

Neskôr sa Harry skrýva v Deanovom Lese. Tam vďaka záhadnej pomoci v podobe Patronusa nájde meč Richarda Chrabromila a opäť sa stretne s Ronom, ktorý zničí horkrux. Potom ich však nájde vlkodlak Fenrir Greyback so svojou bandou loviacou muklov a odvedú ho do sídla Malfoyovcov. Odtiaľ Harry, Ron a Hermiona (ktorí ho stále sprevádzajú) ujdú za pomoci domáceho škriatka Dobbyho a záchrania aj pána Ollivandera, raráška Griphooka, Deana Thomasa a ujde s nimi aj Luna Lovegoodová. Harry sa s kamarátmi istý čas ukrýva v dome, v ktorom bývajú Bill a Fleur a tu pripravia plán na získanie ďalšieho horkruxu, ktorý je uložený v Gringottbanke. Horkrux v podobe Bifľomorovej šálky sa im síce podarí získať, ale prídu o Chrabromilov meč. Vzápätí sa Harry vďaka zvláštnemu spojeniu, ktoré panuje medzi ním a Voldemortom dozvie, že Voldemort vie, že ničia jeho horkruxy a že ďalší horkrux je uložený v Rokforde. Priatelia teda bezodkladne zamieria do Rokfordu, pričom dostať sa do dobre stráženého hradu im pomôže Aberthorf, brat Albusa Dumbledora. Tu sa im podarí zničiť Bifľomorovej šálku a tiež nájdu a zničia aj ďalší horkrux - Bystrohlavovej diadém. Medzitým sa ale Voldemort dozvie, že Harry je v Rokforde a jeho smrťožrúti zaútočia na hrad.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Harry Potter a dary smrti GYM 2.9557 399 slov
Harry Potter a dary smrti GYM 2.9764 395 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.