referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Nedeľa, 28. novembra 2021
William Styron – Sofiina voľba
Dátum pridania: 11.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Klimo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 515
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 40s
Pomalé čítanie: 10m 0s
 
V roku 1979 vydal pravdepodobne svoje najvýznamnejšie dielo, román Sofiina voľba. Je to hlboko ľudské a umelecky presvedčivé dielo, vykresľujúce osud poľskej hrdinky Sofie a jej životnej cesty.

Sofiu, mladú hrdinku z pilsudského Poľska, pripraví nemecký fašizmus o všetko. Vyrastá v katolíckej rodine, čo je pre Poľsko odjakživa príznačné. Veľkou hrozbou však pre ňu ostáva ideológia, ktorú zastáva jej otec. Vyhubenie nečistej a nežiadúcej rasy, čiže odstránenie Židov a konečné riešenie tejto otázky je hlavným elementom, poháňajúci otca vpred. Priateľstvo s Nemeckom, epicentrom najväčšieho násilia a expanzie, v spojení s otcovým presvedčením, ostáva pre mladú Sofiu najmocnejšou prekážkou k osobnostnému rozvoju.

Napriek svojmu presvedčeniu o správnosti fašistickej ideológie, hrdinka a dokonca ani jej otec nie sú chránení pred najväčšou hrozbou. Otec zomiera a dcéra je postavená pred samotnú ľudskú hrozbu, továreň na smrť – Osvienčim. Poliaci, ako utláčaný národ, mali možnosť sa zapojiť do odboja, čo mladá hrdinka nevyužila. Niekde som čítal úvahy o tom, ako mohol Boh dovoliť uskutočňovať všetky tie hrôzostrašné až donebavolajúce činy a nechať tak zniesť z tohto sveta tisíce ľudských životov. Na koho padá zodpovednosť a kde môže dnešný moderný človek nájsť logiku a rozumné vysvetlenie hitlerovských činov ?

Takéto otázky si kladie aj Sofia a nedokáže pochopiť príčiny, keďže existuje Boh. Dostáva sa do presvedčenia, že jej nepomôže, preto sa od neho odvracia. Keby pre ňu bol existoval, pomohol by jej oslobodiť sa a jej prvá voľba by nebola odchod do tábora.
Ako mladý a ambiciózny človek mala potrebu vzdelávať sa, hrať na nástrojoch, no čo môže urobiť proti pachu neľudskosti rozliehajúcom sa Osvienčimom ? Celú situáciu vidí ako slúžka a obáva sa osudu, ktorý je pre každého rovnaký: pred upálením sa zúčastniť nútených prác v tábore Auschwitz, prvá zastávka, od ktorej ale zostala uchránená.

Kto mohol dovoliť skonštruovať smrteľné pece, cestu k ľudskej záhube, dehumánnosti a na opačnej strane radosť z víťazstva nad porazenými ? Kde a kým bol vtedy človek ?

Keď sa Sofia, chtiac či nechtiac, nedobrovoľne dostáva k rampe tábora, musí voliť druhýkrát: ktoré z dvoch detí zostane zatiaľ nažive a ktoré bude neľudsky odvedené do plynovej komory ? Cestou v lepšom vagóne, než boli ,,dobytčiaky´´, naivne dúfala, že sa jej snáď podarí dostať sa niekam, kde sú ľudskejšie podmienky. Kto by vtedy povedal, že ona sama na rozdiel od najbližších napokon všetko prežije ? Sofia sa sama nevie vzoprieť zlu, a preto ju autor dáva do kontrastu s poľskou odbojárkou Wandou. Wanda ako bojovníčka je odhalená a umučená k smrti a Sofia sa aj za cenu výčitiek svedomia zachráni, dokáže ich však potlačiť ? Čitateľ môže považovať túto jej vlastnosť za slabosť, ale autor ju nesúdi ani neodsudzuje, ale akoby cez Sofiu hľadá niekoho, kto sa postaví do boja proti zlu.

Osudy Sofie tvoria základ románu, vravia o jej minulosti a v čase, keď bol román písaný, už nemá známky fyzických útrap. Sú to všetko spomienky na povojnové obdobie v USA. Vtedajšia súčasnosť je zachytávaná podľa rozprávača diela – vonkajší opis ponúka mladý južan Stingo a vnútorný poľská emigrantka Sofia. Stingo hovorí o svojich začiatkoch písania, ako sa vymaňuje spod nepokojného Juhu, odchádza od svojej nešťastnej lásky, od otca a prichádza do Štátov, kde plánuje začať ako mladík celkom nový život.

Zoznámi sa už s emigrantkou Sofiou, čo je pravdepodobne východisko k práci novinára, Sofia patrí k jeho najvýraznejším medzníkom. Sú to jeho začiatky, chce sa naučiť pravdivo spoznávať okolie a seba samého v ňom bez prikrášlení. Stingo v USA hľadá aj svoju životnú lásku a nepopiera sympatie k Sofii. Práve naopak, aj napriek všetkým jej útrapám, ktorými bola jej psychika poznačená, Stingo k nej prechováva lásku a je mu ľúto, ako vojna, nátlak a násilie v spoločnosti dokážu rozvracať ideály i vnútro mladého človeka. Nachádza si ubytovanie v menšom hoteli, kde ju časom spoznáva spolu s jej priateľom Nathanom Landauom, ktorý uzatvára trojicu hlavných hrdinov diela.

Nathan je Žid, ktorý vojnu nepozná, dozvedá sa o nej len z počutia z amerického zázemia. Ako jedinec neskúsený, s povrchnosťou posudzuje Sofiino správanie. Síce sa jej ujíma, ale na čom má Sofia badať jeho záujem, keď si nie je schopný urobiť správne názory na dopady druhej svetovej vojny ? Zo zločinu obviňuje každého, kto sa stavia proti Židom a nedokáže pochopiť, ako niekto, kto prežil hrôzu Osvienčimu, dokázal prežiť. Z toho obviňuje Sofiu a aj napriek svojej ,,láske´´ k nej, jej prejavuje nedôveru, správa sa nedôstojne až hrubo, obviňuje ju z nevery, len čo sa od neho vzdiali.

Nathan je chorý, je drogovo závislý, čo spočiatku Sofia nevie a nedokáže si správne vysvetliť príčiny jeho násilníckeho správania sa k nej. Nathan sa vôbec taktiež nevie orientovať v udalostiach, vie len dobre odsudzovať, nepozná pravé príčiny Sofiinho správania. Z toho vyplýva, že k nedorozumeniu dochádza z obidvoch strán, čo to môže byť za lásku ? Prečo Sofia, keď trpí a je účastná jeho psychických nátlakov, ostáva s ním, dôveruje mu, navracia sa k nemu a nachádza v ňom oporu ? Nezaslúži si po prežitej hrozbe k sebe niekoho, kto by nepredstieral svoje vzdelanie a dobrotu, niekoho, o koho sa môže oprieť a bude mať tak zabezpečený pocit šťastia ?
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.