referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mojmír
Piatok, 14. augusta 2020
Emily Brönteová Búrlivé výšiny
Dátum pridania: 10.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: treble
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 841
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Tento román sa skladá z 34. kapitol. Vznikol v polovici devätnásteho storočia a je obrazom anglického života a spoločenských mravov viktoriánskej epochy. Je to román o silných ľudských vášňach a emóciách, o ideálnej láske a nenávisti. Je to citlivý príbeh o duševnej príbuznosti a o vášnivom citovom vzplanutí chlapca a dievčaťa, revoltujúcich proti všetkému, čo obmedzuje ľudskú dôstojnosť a slobodu.
Príbeh má modernú stavbu a začína sa vlastne od konca. Dej sa začína v roku 1801, keď sa na Thrushcross Grange nasťahuje nový nájomník pán Lockwood. Ten ide navštíviť majiteľa pána Heathcliffa na Búrlivé výšiny. Stretne sa s chladným privítaním a nehostinnou atmosférou. Okrem Heathcliffa žije na Výšinách aj Cathy Heathcliffová, Hareton Earnshaw, sluha Joseph a gazdiná Zillah. Pán Lockwood po návrate na Grange požiada svoju domácu pani Nelly Deanovú, aby mu porozprávala o obyvateľoch Búrlivých Výšin.

Starý pán Earnshaw raz išiel na niekoľkodňovú cestu do Liverpoolu. Namiesto darčekov, ktoré sľúbil svojim deťom Hindleymu a Catherine doniesol domov malého cigánskeho chlapčeka, ktorého našiel na ulici v Liverpoole. Pokrstili ho Heathcliffom, po ich mŕtvom synovi. V celej rodine ho nikto nemal rád, len pán Earnshaw na neho nedal dopustiť. O dva roky zomrela pani Earnshawová a o Heathcliffa sa začala starať pani Deanová. Malá Catherin sa s Heathcliffom onedlho spriatelila, a tak Hindley stratil posledného spojenca proti malému votrelcovi. Pre stále nezhody s Heathcliffom poslali Hindleyho študovať. Onedlho začal pán Earnshaw chradnúť až napokon zomrel. Na pohreb prišiel aj Hindley, ktorý si so sebou doviedol svoju ženu Frances. Z Hindleyho sa stal tyran, vyhnal Heathcliffa z rodinného kruhu, dával mu najťažšiu prácu a neustále ho bil. V jeden večer Catherin a Heathcliff odišli na prechádzku do Grange. Catherin nešťastnou náhodou prišla k úrazu a tak zostala na Thrushcross Grange v opatere Lintonovcov. Spriatelila sa s ich deťmi Isabellou a Edgarom, a keď sa napokon vrátila na Výšiny, bola z nej veľká dáma. Heathcliffovi sa zakázali rozprávať i stretávať sa s Catherin, I napriek zákazu sa tajne stretávali. V lete sa Hindleymu a Frances narodil chlapček Hareton. Pri pôrode Frances zomrela a Hindley začal utápať svoj smútok v alkohole. Onedlho Edgar požiadal Catherin o ruku. Tá to rozprávala pani Deanovej. Povedala jej, že miluje Heathcliffa, ale sobášom s ním by sa ponížila. Heathcliff to všetko počul a ešte tej noci ušiel z Búrlivých Výšin.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Emily Bronteová Búrlivé výšiny SOŠ 2.9785 567 slov
Emily Bronteová Búrlivé výšiny SOŠ 2.9651 1164 slov
Emily Bronteová Búrlivé Výšiny SOŠ 3.0071 1345 slov
Emily Bronteova Búrlivé výšiny SOŠ 2.9499 2510 slov
Emily Bronteova Búrlivé výšiny SOŠ 2.9963 1991 slov
Emily Bronteova Búrlivé výšiny SOŠ 2.9802 2315 slov
Emily Bronteová Búrlivé výšiny SOŠ 2.9575 1237 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.