referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Klára
Štvrtok, 29. októbra 2020
Johann Wolfgang Goethe
Dátum pridania: 02.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: orfeus18
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 258
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 9.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 15m 40s
Pomalé čítanie: 23m 30s
 

ÚVOD

V literatúre je mnoho autorov, ktorí sa zapísali do povedomia ľudí svojou jedinečnou a neopakovateľnou podobou tvorby. Johann Wolfgang Goethe určite patrí medzi týchto autorov. Jeho diela sa stali známymi na celom svete vďaka hlbokej myšlienke, ktorú obsahujú.

V našej práci som sa rozhodol venovať hlavne jeho dvom dielam, ktoré sú celosvetovo, ale aj nám veľmi známe – Faust a Utrpenie mladého Werthera.

Fausta a Utrpenie mladého Werthera som si vybral hlavne preto, že som ich čítal pred niekoľkými rokmi, pričom sme mali veľké problémy s pochopením hlavných myšlienok. Ďalším dôvodom bolo, že aj keď oba romány pochádzajú od jedného autora, navzájom sú dosť odlišné. Spoločné majú asi len to, že autor prostredníctvom nich vyjadril hlbokú, všeobecne platnú myšlienku.
Hlavným cieľom tejto práce je vystihnúť a vlastnými slovami vyjadriť hlavnú myšlienku týchto dvoch diel a hlavne pochopiť, prečo asi autor napísal tieto diela tak, ako ich napísal. Preto, keď sme písali v tejto práci obsahy, zaradili sme do nich aj úryvky z diel, ktoré podľa nás veľmi presne vystihujú a vysvetľujú autorove myšlienky.

Skôr ako sme začali písať o samotných dielach, rozhodli sme sa charakterizovať dobu a spoločnosť, v ktorej Goethe žil a tvoril. Spoznať dobu a spoločnosť bolo totiž veľmi dôležité, ak sme chceli zistiť pohnútky, ktoré autora doviedli k vytvoreniu týchto úžasných diel.


1 ROMANTIZMUS

Obdobie od konca 18. storočia až do 1. polovice 19. storočia bolo značne ovplyvňované ideovým a umeleckým smerom, ktorý sa nazýva romantizmus.

Romantizmus sa prejavil v literatúre, hudbe, výtvarnom umení, filozofii a mnohých ďalších oblastiach. Autori uprednostňovali úlohu citov a vášni pred úlohou rozumu a preto odmietal akékoľvek prvky z klasicizmu alebo osvietenstva. (Klasicizmus a osvietenstvo vychádzali z renesancie a humanizmu, ktoré kládli dôraz na ľudský rozum a poznanie). V romantizme sa prejavilo aj sklamanie z výsledkov Veľkej francúzskej revolúcie z konca 18. storočia a vývinu ľudskej spoločnosti (spoločnosťou opäť začali hýbať peniaze).


1.1 Spoločenské a kultúrne podmienky vzniku romantizmu

Obdobie romantizmu je ohraničené dvoma revolúciami - Veľkou francúzskou revolúciou (1789) a buržoáznou revolúciou (1848 – 1849). Hlavným mottom spoločnosti sa stalo heslo Veľkej francúzskej revolúcie – bratstvo, rovnosť, sloboda, ktoré sa žiaľ nepodarilo naplniť. Vyskytovali sa snahy odstrániť stavovskú spoločnosť. Nastal rozpad feudalizmu, ktorý bol vystriedaný kapitalizmom.


1.2 Princípy romantizmu

Romantizmus bol výrazne ovplyvnený Veľkou francúzskou revolúciou a sklamaním z jej výsledku (nenaplnenie motta bratstvo, rovnosť, sloboda). Hlavným znakom romantizmu je uprednostňovanie úlohy citov, fantázie, vášni a slobody pred rozumom. V období romantizmu došlo k vystriedaniu filozofie racionalizmu filozofiou idealizmu. Za zakladateľa filozofie idealizmu sa považuje nemecký filozof Hegel, ktorý povedal „Myšlienka, vedomie a duch sú prvotné, bytie a hmotnosť sú druhotné“ (Hegel, 1802)
V literatúre sa objavilo niekoľko nových prvkov, ktoré sú pre romantizmus veľmi príznačné :

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Johann Wolfgang Goethe INÉ 2.9754 188 slov
Johann Wolfgang Goethe SOŠ 3.0089 286 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.