referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vasil
Piatok, 14. júna 2024
Peter Jaroš Pri brode
Dátum pridania: 11.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: api
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 192
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 40s
Pomalé čítanie: 10m 0s
 
Peter Jaroš: Pri Brode
(interpretácia poviedky)

Poviedka je situovaná do prostredia prírody. Nachádza sa tu Váh – rieka a brod – „cesta“ cez ňu. Hneď názov je dosť zaujímavý – Plytký brod. Veď aký iný je už brod, ak nie plytký?
Rieka Váh tu predstavuje prírodu, je tu zreteľný prírodný motív, celá poviedka sa odohráva v prírode. Brod, miesto kadiaľ zvyknú ľudia najjednoduchšie prechádzať cez vodný tok, predstavuje prítomnosť niečoho ľudského, ľudí a teda aj zbližovanie jedného a druhého. Prvok – človek, ktorý je prienikom oboch „svetov“(prírodneho a aj ľudského sa nazýva Chavar (Rybár) – hlavná postava poviedky. Človek spätý s prírodou zvykne byť v literárnych dielach pozitívne vykreslený – charakterovo (aj tu to platí, aspoň na začiatku). Na druhej strane však býva aj tajomný alebo zvláštny a aj s ľudskými slabosťami a chybami. Jeho vnútorné prežívanie, psychické pochody nie sú nám veľmi jasné, známe, pretože rozprávač o nich poskytuje (lepšie povedané neposkytuje vôbec žiadne) minimum informácií. Jeho povahu (postavy) a charakter si však môžme vyvodiť z jeho skutkov a činov. O ostatných postavách sme o niečo lepšie informovaní. O spätosti hlavnej postavy s prírodou svedčí jeho neskoršia práca, je zamestnaný ako dozorca vôd a lesných revírov. Ďalej je nenáročný, pracuje len za polovicu riadneho platu (to však znamená, že je aj pomerne dôverčivý a nechá sa využívať), je usilovný – sám stavia dom z dreva, a tiež zbiera drevo na zimu.
Tajomnosť zas súvisí s jeho pôvodom – o jeho minulosti nevieme nič, touto otázkou sa nezaoberá ani rozprávač a ani on sám nespomína okolnosti jeho príchodu alebo predchádzajúce životné osudy – nevieme odkiaľ pochádza, čo predtým robil.. Možno niečo tají. Vieme len, že sa pri Plytkom brode „usadil už pred desiatimi rokmi.“ Môžme mu odpustiť jeho pytliačenie – lov rýb a strieľanie zveri, pretože to nerobil len tak zo zábavy, ale sa tým predovšetkým živil. V tejto situácii však môžeme spozorovať prvok miernej „vzbury“ alebo jeho konanie lepšie vystihuje názov odpor, vzdor – Chavar aj po upomienkach, výstrahách a pokutách (ktoré samozrejme nezaplatí) ďalej chytá ryby a loví zver.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.