referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Sobota, 28. januára 2023
Húrinové deti
Dátum pridania: 30.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Sedlo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 864
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 8m 0s
Pomalé čítanie: 12m 0s
 

Obsah:

Dej sa odohráva dávno pred Pánom Prsteňov, vo veľkej krajine za Sivými prístavmi na západe. V úvode sa hovorí o Húrinovi a jeho mladšom bratovi Hourovi. Húrin sa oženil s Morwen a mali syna Túrina a dcéru Urwen. Žili v severnom kraji menom Dor - Lómin. Deti otca vídali málokedy, lebo chránil s vojskom hranice na východe a chránili kraj pred výpadmi ohyzdov, ktorí patrili k hordám pod vedením Morgotha, jedným s najhroznejších z Valarov. Bol nepriateľom ako ľudí i elfov, ktorí vtedy udržiavali blízke vzťahy.

No v jeden rok prišiel Zlý dych a Túrin dlho ležal v horúčkach v posteli, no uzdravil sa, lebo mu to predurčoval osud. Keď sa uzdravil, jeho prvé slová boli na jeho mladšiu sestru. No jeho sestrička nemala toľko šťastia ako Túrin a boj s chorobou prehrala. Túrina to veľmi zarmútilo lebo ju mal rád. Jedinou útechou bol jeho priateľ Sador, ktorého volal Labadal, lebo nemal pravé chodidlo, ale jemu to nevadilo.

Na ďalší rok Túrin už skoro vôbec nevídal otca, iba vtedy, keď sa naňho díval ako na niečo drahé, s čím sa musí rozlúčiť. Totiž ten rok sa zhromažďovalo vojsko na útok proti Angbandu, kde žil Morgoth. V jeden deň sa to stalo. Túrin posledný krát videl svojho otca, a to v plnej zbroji ako do vojny.

Vojna však nedopadla dobre a Húrina zajali a odviedli do Angbandu a tam ho postavili rovno pred Morgotha. No stalo sa niečo, čo Morgoth nepredvídal. Húrin odolával jeho pohľadu ako jediný zo smrteľníkov. A tak Morgothovi svitol nápad, že uvalí na Húrina a na jeho rodinu kliatbu, ktorá prinesie každému nešťastie, kto sa spriatelí s Húrinovmi potomkami. A tak posadil Húrina na vysoký stolec nad Angbandom a nechal ho žiť, aby videl čo spôsobil, keď sa nepodrobil Morgothovmu pohľadu.

Teraz sa príbeh vráti k Túrinovi. Po prehranej vojne sa zvýšili počty ohyzdov v kraji a tak bola Morwen nútená poslať syna do bezpečia do Doriathu (na juhu od Dor – Lóminu), kde žila posledná šanca pre utečencov z vojny. V tomto kraji prebývali elfovia a kráľ Thingol a kráľovná Melian. Hovorilo sa, že pokiaľ Melian žije, do Doraithu sa nedostane žiadny ohyzd ani nepriateľ elfov. Bol to taký neviditeľný val, ktorý volali Melianin závoj. Thingol prijal Túrina za svojho a začal ho vychovávať. Roky plynuli a z Túrina sa stal mladý muž, no so svojou silou a obratnosťou sa vyrovnal aj dospelým elfom. Jeho učiteľom bol Beleg, prezívaný Silný luk. Bol to najlepší učiteľ akého si Túrin mohol priať.

Po tom ako Túrin dosiahol 17 rok chodil s Belegom na severné hranice a odrážali spolu útoky ohyzdov. Po čase sa začal zapájať aj do politiky Doriathu. Nie každý bol tým nadšený. Searos, hlavný kráľov radca bol proti tomu aby sa Túrin zapájal ako človek do vecí elfov.

Ich nepriateľstvo vyvrcholilo tým, že Searos urazil jeho matku Morwen, čo Túrina rozohnilo a chcel Searosa zabiť, no tomu zabránili ostatný okolo stola, kde sa to stalo. Lenže Searos mal iné plány. V ten večer si počkal Túrina na čistinke a zaútočil naňho. Lenže Túrin mal za sebou tvrdú a dobrú školu a tam Searosa poľahky porazil a prinútil ho aby sa vyzliekol a bežal pred ním. Už keď ho zadržali ostatný prestal s honom no Searos bol tak rozrušení, že sa v snahe o záchranu pokúsil preskočiť rieku. To sa mu však nepodarilo a padol do rieky. Túrin sa nemohol pre svoju pýchu vrátiť do Doriathu a tak ušiel do divočiny.

Tam sa pripojil k lesným mužom, ktorí boli skoro tak nenávidení ako ohyzdi. Svoje miesto medzi nimi si vybojoval zabíjaním až sa dostal na čelo tejto skupiny. Viedol boje proti ohyzdom a pomaly sa ho začali všetci nepriatelia báť. Medzi tým ich dohnal Beleg, Túrinov priateľ a pridal sa k nim, čo Túrina veľmi potešilo. Počas výprav pred zimou natrafili na posledných žijúcich trpaslíkov. Tí ich nevoľky zaviedli do svojho domova menom Amon Rudh. Tento domov ležal na západ od Doraithu a na východ od ríše menom Norgothrond, jedna z posledných bášt elfov. Lenže trpaslíci ich zradili ohyzdom a tí na nich zaútočili. Pozabíjali väčšinu lesných ľudí a zajali Túrina a Belega nechali žiť napospas prírode. Ten sa však oslobodil a šiel oslobodiť Túrina z rúk ohyzdov, ktorí rýchlo pochodovali do Angbandu. Nakoniec ho zachránil ale kliatba osudu zapríčinila, že v pomykove nechtiac zabil Belega, svojho najlepšieho priateľa. Veľmi smútil a zobral si jeho legendárny meč na pamiatku. Cestou zachránil elfa Gwindora, ktorí bol syn Guilina, pána Norgothrondu. A tak Túrin putoval s Gwindorom do Norgothrondu.

Tam si ho obľúbili a stal sa hlavným radcom kráľa. Po 2 rokoch mieru bol Norgothrond v nebezpečenstve. Z Angbandu sa valil naňho Glaurung, otec všetkých drakov a verný služobník Morghotha. Spolu so svojou armádou ohyzdov zaútočil na Norgothrond a vyvraždil mužov a zajal ženy. Jediný, kto sa mu postavil bol Túrin. PO otcovi zdedil silný pohľad a dlho odolával Glaurungovým útokom. No drak ho po čase zlomil a Túrina pomocou kúzla znehybnil. Túrinovi povedal o tom, že ma sestru Nienor, ktorú nikdy nevidel, a že žijú v útrapách v Dor – Lómine. Nakoniec ho nechal žiť a uhniezdil sa v Norgothronde, kde navýšil všetko bohatstvo a ľahol si naň. Pred Túrinom stála ťažká úloha. Buď pôjde zachrániť svoju mamu a sestru alebo bude prenasledovať ohyzdov a vyslobodí devu, ktorú si v Norgothronde obľúbil. Vybral si druhú možnosť no prišiel neskoro. Cestou ohyzdy pozabíjali všetkých zajatcov. A tak sa zronení vrátil do Dor – Lóminu, kde zistil, že jeho matka a sestra ho odišli hľadať do Doriathu. Lenže jemu pýcha nedovolila vrátiť sa do Doriathu a tak v zármutku sa pridal k ľuďom z Brethilu. Zmenil si meno, v snahe zabudnúť na svoj osud a svoje skutky. To meno bolo Turambar.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.