Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Anna zo zeleného domu

Anna Shirleyová je chudobná sirota, ktorá ešte ako maličké dievčatko stratila oboch rodičov. Pod svoju strechu ju príjme žena preto aby sa starala o jej množstvo neposedných detí, ale po tom ako jej umrie manžel sa Anna dostáva do sirotinca, pretože jej to dáva za vinu.

Marila a Matej Cutberthovci sú súrodenci bývajúci v krásnom starom Zelenom dome v dedinke Avonlea, ktorí si, vzhľadom na Matejov zdravotný stav, chcú adoptovať zo sirotinca pomocníka- chlapca. Stane sa ale chyba a na stanici na Mateja čaká dievčatko- práve ryšavka Anna. Matejovi neostáva nič iné len dievčatko vziať zo sebou domov.

Anna je veľmi zhovorčivé a neposedné dievča ( Matej si ju kôli tomu obľúbi už na ceste vozom do Avonlea), ktoré má od mladých avonleaských dvanásťročných dám v jej veku ďaleko, čo súrodenci po dlhšom váhaní, či si dievča nechajú, zistia. Jej vlastnosť- nerozmyslieť si čin predtým ako ho učiní- ju neraz dostane do problémov. Práve vďaka tejto prchkej nie zrovna vďačnej povahe si súrodenci s Annou užijú svoje, ale nakoniec si ju aj kontroverzná Marila obľúbi a spolu s ňou aj celá dedina, pretože z tejto ryšavky, ktorú jej vlasy stále hnevajú, vyžaruje niečo zvláštne, čo dokáže aj v najzatrpknutejších dámach prebudiť city. Možno je to krásna schopnosť snívať.

V Avonlea si Anna nájde aj priateľku Dianu a spolu s ňou prežíva nielen v detstve veselé a krásne zážitky....

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk