referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Skon Paľa Ročku
Dátum pridania: 23.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kompot
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 731
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Autor : Božena Slančíkova – Timrava

Literárny druh : epika
Literárny žáner : poviedka
Kompozícia : próza rozdelená na 4 dejstvá
Čas : neurčitý
Prostredie : Dej sa odohráva v malej dedinke, väčšinou v dome Paľa Ročku
Postavy : Paľo Ročko – biedny, chudobný
Zuza – Paľova žena, mladá, pekná, vždy sa žuhriaca, z bohatej rodiny
Mara – Paľova matka, biedna, zhrbená, chudobná, obraz dokonalej biedy, nedostatku a utrpenia
Petrúška – žena ostrého jazyka, ktorá prichýlila Maru
Pán farár, pani farárka, slúžka, kmotrička

Idea : Zlé majetkové pomery dokážu zničiť aj ten najkrajší cit dvoch ľudí - lásku, ktorú nedokázali zničiť rodičia a okolie.
Túžba človeka po zmierení vo chvíli, keď vie že jeho život sa chýli ku koncu.

Téma : Osud ľudí zo sedliackeho rodu

DEJ:
Paľo Ročko a Zuza dostavali dom, dlhov mali až po uši a Paľo si ide ľahnúť. Zuza sa na neho hnevá a vytýka mu to. Paľo sa na ňu pohnevá a vykrikuje jej, že ju vyženie z domu ako svoju mater, ktorá chcela aby ju na staré kolená zaopatril. Zuza sa nedala a hnala ho do roboty. Paľo sa bez slova zobral zlostne von dverami. Nie je mu už hlas jeho ženy vábivý, celá mu je protivná. V krčme si kúpil fľaštičku rumu a pobral sa z dediny na pol kilometra, kde boli tri kubíky skália, čo so ženou tam nanosili. Paľo cítil bolesť vo vnútornostiach. Hneval sa na ženu. Rozmýšľal ako sa kedysi mali radi, ona sa aj rodiny vzdala pre neho a doteraz sa s nimi neuzmierila a Paľo, keď ho mali brať na vojnu tak si ruku dokaličil aby nešiel. No láska pri biede sa minula a oni stoja proti sebe ako nepriatelia. Paľo si popíjal rum, slnko mu bolo už nad hlavou a v diaľke videl nejakú vysokú ženskú postavu.

Myslel, že je to Zuza tak sa dal do roboty. No bola to Anka. Paľo sa začal rozčuľovať nad ženou pred Ankou, vypil si ešte posledný dúšok rumu a odpadol. Zuza medzitým doma premýšľala nad Paľom a kŕmila svoje dieťa a seba, keď zrazu prišiel báči veľkej gamby jej povedať aby sa nezľakla a vyšla von. Chlapi v plachte niesli odpadnutého Paľa. Na jej prestrašený krik sa prebral a už ju hanil aby nevrieskala, že sa ľudia zbehnú. Naskladala mu hlavníc, pekne sa mu prihovárala, no on na to nedbal. Paľo bol veľmi chorý. Bolo treba pokosiť, no on nevládal ani kosu držať. Ľahol si, no len čo zažmúril oči, vynoril sa mu pán farár, ktorého ohováral. Stále mu to prebiehalo hlavou. Zmyslel si preto, že chce slepačiu polievku z fary. Posielal Zuzu aby mu po ňu šla, tá posielala iných a nakoniec prišla slúžka z fary aj s polievkou. Paľo mal vtedy dušu na pokoji, že pán farár sa už nehnevá. Dostali i koč od pána farára aby Paľo mohol ísť k doktorovi. Doktor mu povedal aby Paľo ihneď šiel na operáciu no Paľo odmieta. Pečeň ho bolí.

Kavky ho zase prepadli. Teraz je tam jeho mater, ktorú vyhnal z domu. Posiela Zuzu po ňu, no tá nechce ísť. Nakoniec keď Paľo neprestal doliehať, Zuza sa za ňou pobrala. Nevychádzali spolu dobre. Starká rázne odmietla ísť za Paľom. Vravela, že ako on nemal súcitu ani ona nebude mať. Patráška aj suseda ju presviedčajú aby si išla za synom. Nakoniec aj na ňu doletia kavky a náhli sa za synom. Paľo ju vybozkával. Pýtal si aj dieťa a Zuzu. Zavrel oči a viac ich neotvoril.


Jazykové prostriedky :
•Metafora : láska sa pri biede minula
•Metafora : myšlienky zas prišli aby mu hlodali srdce
•Pejoratíva : loptoš
•Básnicka otázka : Čo ju čaká pri tomto mužovi a čo má z toho, že išla zaň?
•Prirovnanie : preleteli ako čierne kavky
•Prirovnanie: tvár mu je ožltnutá ako vosk
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.