referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Streda, 28. septembra 2022
Moby Dick
Dátum pridania: 11.08.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adamsuja
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 604
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 

Moby dick, veldielo Hermana Malvilla je dielo, ktoré sa môže čitať a pochopiť na mnohých úrovniach.

Náš výťažok vám ako prvý ukáže existujúci príbeh posádky na veľrybárskej lodi. Toto je knika o posadnutosti kapitána Ahaba zabiť veľkú bielu veľrybu. Pre kapitána je Moby dick priama cesta zla. Život je oceán, v ktorom má sila zla nadvládu. Capitánovi, prinajmenšom Melvillovi sa zdá, že sila dobra musí bojovať až do konca aby prekonala zlo.

Capitán Ahab stratil nohu v prvom boji s monštrom a vrátil sa s odhodlanosťou nájsť tohto obrovského cicavca, zahubiť ho a priniesť zásoby oleja naspäť do prístavu. Kniha opisuje tento hĺupy boj v siedmich moriach, kapitán aj posádka začínaju takmer šalieť.

Pred posledným bojom s veľrybou, čitateľ už pozná kompletný životopis a význam veľrýb, dôverný život ľudí, ktorí sa plavia po moriach, aby ich našli. Príbeh rozpráva Ishmael, ktorý ako jediný prežil lov tejto veľryby.

Na hladine, Mobi Dick je dobrodružná historka, pod hladinou, rýchlo tam prebieha hlboký tok symbolyzmu, čitateľovi ponúka vnútorný pohľad do ľudskej prirodzenosti. Sú tu alegórie, ako napríklad boj medzi človekom a silami prírody. Niekto vidí v Mobi Dickovi symbol lovu, niekto iný zas veľkosť a mystickosť. Mobi Dick môže byť považovaný za symbol nepodmaniteľnosti prírody, symbol čistej psichyckej energie - zaslepenosti, nezmieriteľnosti, sily a smrti, kým Ahab je len duch muža - slabý, ale ochotný bojovať s nepriateľom až do veľkého konca.

Výška kapitána Ahaba, šírka jeho figúri vyzerá ako by bol z bronzu. Na jednej starne jeho tváre a krku je namodralobiela malá škvrna. Jeho celkový neradostný výraz dopĺňala noha, na ktorej čiastočne stál. Jeho slonovinová noha bola vyrobená z vyleštenej kosti čeľuste vorvaňa obrovského. Nohu stratil neďaleko Japonska. Nohu stratil pri súboji s veľrybou. Bola zničená, požutá a prehltnutá, keď im vorvaň obrovský rozdrúzgal loď.

Ishmael bol členom posádky. Mal som divoký pocit v sebe. Zdalo sa mi, že Ahab nenávidel veľkú bielu veľrybu. S nastraženými ušami som počuval príbeh o monštre znova a znova a všetci prisahali, že sa pomstia. Množstvo príbehov o veľrybe bolo prehnaných. Nebola výrazne vätšia ako ostatné vorvane obrovské, ale mal snehobiele čelo a veľký biely hrb. Zvyšok jeho tela mal biele škvrny, preto ho volali veľká biela veľryba alebo Moby Dick.

Raz, s troma loďami okolo a samozrejme s veslami a mužmi pripravenými na všetko, hodil nôž po obkľúčenej veľrybe. Kapitán bol Ahab. A zrazu neočakávane široká čeľusť pod ním, Moby dick odkucil kapitánovi Ahabovi nohu. Odvtedy dáva kapitán za vinu veľrybe nielen jeho telesnú bolesť, ale aj jeho intelektuálne a duševné utrpenie. Pre Ahaba bolo všetko zlo stelesnené v Moby Dickovi. Po dlhých mesiacoch utrpenia a krvácania jeho tela, spravilo z neho ticho šialenca. A teraz, keď v ňom bolo tajné šielenstvo, Ahab úmyselne plával miestami súčasnej plavby s jediným cieľom, uloviť Veľkú bielu veľrybu. Jeho priateľ na brehu rozmýšľal o výnostnosti plavby, kým sivovlasý blázon o pomste.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.